Co Unia Europejska może zrobić dla poprawy i ochrony naszego bezpieczeństwa

Materiał informacyjny PRZEDSTAWICIELSTWA KOMISJI EUROPEJSKIEJ W POLSCE
W każdym z krajów członkowskich Unii Europejskiej są mieszkańcy, którzy działają ponad narodowymi interesami i wspólnie starają się rozwiązywać problemy z zakresu zdrowia, środowiska, terroryzmu czy migracji. To ratownicy śpieszący na ratunek ofiarom wypadków, czy pożarów, naukowcy opracowujący lekarstwa na nieznane choroby a także ci, którym zależy, byśmy mogli oddychać zdrowym i czystym powietrzem. Wspólny wysiłek tych lokalnych bohaterów każdego dnia zmienia Europę na lepsze. Poznaj jedną z takich bohaterek, Annę Daszyńską, która na co dzień w Helsinkach dba o bezpieczne stosowanie chemikaliów.

Piętnasta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej to dobry moment na zadanie sobie pytania, jak członkostwo w UE zmienia na co dzień życie każdego z nas. Czy przeciętny obywatel naszego kraju ma świadomość wpływu, jaki Unia Europejska ma na nasze życie i codzienne, drobne sprawy? Członkostwo naszego kraju w UE oznacza nie tylko miliardowe dotacje na większe inwestycje, jak budowy dróg, oczyszczalni ścieków czy rewitalizacja zabytków. To nie tylko swoboda podróży, osiedlania się, czy prawo do podejmowania pracy za granicą. To również inwestycje w nasze bezpieczeństwo, w każdym z jego aspektów. Organy unijne podejmują wiele inicjatyw, które mają na celu ochronę obywateli przed różnymi globalnymi zagrożeniami i wyzwaniami współczesnego świata, związanymi z bezpieczeństwem granic, zdrowiem, środowiskiem oraz społeczeństwem. Wielu z nich nie jesteśmy świadomi. Opracowywane na arenie unijnej akty prawne, wdrażane następnie do systemów prawnych państw członkowskich to tylko jeden ze sposobów poprawy naszego bezpieczeństwa i zwiększenia komfortu życia. Kolejnym z nich jest działalność ponadnarodowych instytucji i organizacji, których pracownicy dedykowali swoje życie zawodowe w celu polepszeniu naszego bezpieczeństwa.

Największa na świecie baza środków chemicznych

Taką (nad)zwyczajną bohaterką jest Anna Daszyńska, która pracuje w Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) – głównej organizacji działającej na rzecz wdrażania przepisów unijnych dotyczących substancji chemicznych. ECHA zajmuje się procedurami rejestracji i oceny substancji chemicznych, udziela zezwoleń i wprowadza ograniczenia na ich stosowanie, a także informuje o chemikaliach oraz udziela porad technicznych i naukowych.

[zdjęcie] Pani Anna odpowiada za weryfikację informacji o chemikaliach używanych nie tylko w przedsiębiorstwach, ale również stosowanych w życiu codziennym. Dzięki pracy jej zespołu, Unia Europejska buduje największą na świecie bazę środków chemicznych, która zapewnia korzystanie z nich w sposób niezagrażający środowisku i zdrowiu ludzi. To dzięki pracy pani Anny oraz innych osób zajmujących się tą dziedziną możemy ze spokojem sięgać po produkty chemiczne dostępne na półkach sklepowych w całej Unii Europejskiej, wiedząc, że stosowanie ich zgodnie z przeznaczeniem, jest bezpieczne dla nas i dla środowiska.

EU Protects – lokalni bohaterowie Unii Europejskiej

Ochrona przed niebezpiecznymi chemikaliami to tylko jeden z wielu aspektów, którym dedykowane są działania państw członkowskich na rzecz ochrony zdrowia. Do priorytetów należy również ochrona przed skutkami zmian klimatycznych, walka z chorobami i epidemiami, zmniejszenie zagrożeń dla zdrowia, takich jak na przykład nasilające się fale ekstremalnych upałów, czy też takie działania jak wycofywanie ze sklepów niebezpiecznych produktów.

Lokalni bohaterowie z Polski zajmują się również kwestiami bezpieczeństwa, które tylko dzięki ponadnarodowej współpracy mają szansę powodzenia. Są bowiem takie zagrożenia, które nie znają granic. Do najbardziej palących problemów dzisiejszego świata należy walka z terroryzmem, cyberprzestępczością, handlem ludźmi i przestępczością zorganizowaną oraz zabezpieczanie granic. Ale i to nie wyczerpuje szerokiego katalogu zadań, które stoją przed lokalnymi fachowcami współpracującymi ze swoimi kolegami z zagranicy.

Dowiedz się więcej i poznaj Polaków oraz pozostałych bohaterów kampanii EU Protects – Chronimy Wspólnie, którym leży na sercu dobro wspólne oraz przyszłość Polski i Europy: https://europa.eu/euprotects/poland_pl.

Materiał oryginalny: Co Unia Europejska może zrobić dla poprawy i ochrony naszego bezpieczeństwa - Dziennik Łódzki

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3