Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z budową wzdłuż Wisły 100-kilometrowego ogrodzenia z siatki blokującego dzikom zarażonym ASF drogę do województwa świętokrzyskiego?

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Co z budową wzdłuż Wisły - w powiatach staszowskim, sandomierskim i opatowskim - 100-kilometrowego ogrodzenia z siatki blokującego dzikom zarażonym ASF drogę do województwa świętokrzyskiego? Rozmawiano o tym w czwartek podczas narady wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego. Jak informuje wicewojewoda Rafał Nowak, decyzja zapadnie prawdopodobnie we wtorek.

ASF, czyli afrykański pomór świń, to bardzo groźna i zaraźliwa choroba trzody chlewnej, którą przenoszą także dziki. Zaraz jest obecna w województwach podkarpackim oraz lubelskim, które sąsiadują ze świętokrzyskim. Regiony oddziela naturalna granica na Wiśle, ale dziki doskonale pływają, więc woda nie powstrzyma transferu ASF do Świętokrzyskiego.

Jak informowaliśmy, główny lekarz weterynarii przedstawił niedawno swój pomysł w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się ASF na terenie województwa świętokrzyskiego. Chce postawić... ogrodzenie z siatki o długości 100 kilometrów, by izolować województwo od Lubelszczyzny i Podkarpacia na linii Wisły oraz od Mazowsza od północy. Płot ma zostać ustawiony w sąsiedztwie drogi krajowej numer 79 (Kraków-Sandomierz) i dalej oraz wzdłuż drogi wojewódzkiej numer 777 (Sandomierz – Zawichost) i potem znów w ciągu drogi 79 ( Ożarów-Trałów) na północ aż do granicy z województwem mazowieckim. CZYTAJ WIĘCEJ - Afrykański pomór świń (ASF) na Podkarpaciu i w Lubelskiem wciąż groźny. Świętokrzyskie odgrodzi się siatką, by dziki nie przenosiły choroby.

Czy tak się jednak stanie? W czwartek w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbyła się narada w sprawie walki z afrykańskim pomorem świń. "Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego kolejny raz pochylił się nad procedurą ryglowania dróg przemieszczania się dzików oraz działaniami mającymi na celu wypracowanie metod i sposoby realizacji rozwiązań, które pozwolą zmniejszyć liczbę ognisk zachorowań" - czytamy na stronach internetowych Urzędu.

Jak informuje wicewojewoda Rafał Nowak, przedstawiciele zainteresowanych stron ustalili, iż do wtorku przedstawią wojewodzie na piśmie swoje propozycje rozwiązania sytuacji. - Pan wojewoda wyda stosowną decyzję po konsultacji z wojewódzkim lekarzem weterynarii - mówi Rafał Nowak.

Jednak wciąż nie wiadomo, jaka instytucja będzie inwestorem, oraz kiedy i czy w ogóle płot powstanie. Według szacunków "Echa Dnia" postawienie ogrodzenia z siatki o długości 100 kilometrów może kosztować nawet pięć milionów złotych. Ale to wartość samego materiału, bez robocizny.

- Płot może wpłynąć na ograniczenie skali migracji dzików, ale nie rozwiąże się w ten sposób tematu. Dzik to silne zwierzę, może sforsować siatkę albo rozerwać. Najważniejsza jest kwestia bioasekuracji ze strony hodowców zwierząt. Mam na myśli montaż maty dezynfekująca przed wejściem do chlewni, stosowanie odzieży ochronnej, bo to ludzie wnoszą wirus na butach do budynków gospodarczych, a nie dziki - mówi "Echu Dnia" doświadczony myśliwy.

- Druga kwestia dotyczy zwierząt takich jak koty i psy, które też mogą przynieść wirus do obory. Trzeba zabezpieczyć obiekty przed nimi, by nie miały tam wstępu - dodaje nasz rozmówca.

- To pomysł od czapy - komentuje przyrodnik Łukasz Misiuna, prezes Stowarzyszenia MOST. - Wydaje się, że te metody, które są podjęte, czyli odstrzał dzików, nie przynoszą efektów. A grodzenie Wisły płotem to absurd. Wisła jest korytarzem ekologicznym rangi międzynarodowej. Poza tym dziki dadzą radę pokonać siatkę. To nie zatrzyma dzików, a zaszkodzi innym organizmom i możliwościom migracji innych zwierząt - podkreśla Łukasz Misiuna.

- Są badania, które pokazują, że to człowiek jest odpowiedzialny za rozprzestrzenianie wirusa ASF. Dlatego bardzo ważna jest bioasekuracja hodowli - dodaje Łukasz Misiuna.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie