Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z budynkiem po gimnazjum w Kazimierzy Wielkiej? Jest pomysł: przeznaczyć obiekt na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy

Adam Ligiecki
Publiczne Gimnazjum Samorządowe w Kazimierzy Wielkiej - kto zajmie pusty po 30 czerwca 2019 roku budynek?
Publiczne Gimnazjum Samorządowe w Kazimierzy Wielkiej - kto zajmie pusty po 30 czerwca 2019 roku budynek? Adam Ligiecki
Reforma systemu oświaty jest nieubłagana: w 2019 roku kończą swój żywot gimnazja. Także w Kazimierzy Wielkiej, co stawia przed samorządem niełatwe zadanie - jak rozsądnie zagospodarować pusty obiekt.

Mówiono o tym podczas niedawnej sesji Rady Miejskiej. Publiczne Gimnazjum Samorządowe imienia Noblistów Polskich formalnie zakończy działalność 30 czerwca 2019 roku. Co zrobić z dużym budynkiem, który przez 16 lat służył młodzieży, a od wakacji będzie stał pusty?

Władze miasta widzą ten problem. Są rozmaite koncepcje wykorzystania obiektu, na którego remont i adaptację, na początku tego stulecia wydano dużo pieniędzy.

- Jeden z pomysłów jest taki, aby tam ulokować, rozbudować Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, który teraz jest w szpitalu. Działalność ZOL-u prawie w całości pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Ale na ten moment jest taki warunek: "Przystosujcie, zaadaptujcie pomieszczenia" - mówił podczas sesji Adam Bodzioch, burmistrz Kazimierzy Wielkiej.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy to przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego, które udziela stacjonarnie i całodobowo usług medycznych obejmujących długoterminową opieką medyczną oraz pielęgnację pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji. Jak pokazuje życie, zapotrzebowanie na tego typu usługi w ostatnim czasie jest bardzo duże. Do ZOL-ów trafiają nie tylko starsze osoby, ale i ludzie młodzi.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Kazimierzy Wielkiej funkcjonuje w strukturach Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (szpitala). Ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia do 30 czerwca 2022 roku. Czy będzie ZOL w budynku po gimnazjum?

Wiążące decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Na uruchomienie nowej placówki trzeba znaleźć pieniądze w budżecie, ważne są też procedury.

- Umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia trzeba będzie zawierać we wrześniu, październiku. Jest potrzeba, aby w czerwcu, już teraz opracować, przystosować te obiekty. A to będzie kosztować - sygnalizował podczas sesji burmistrz Adam Bodzioch.

Nowy budynek Publicznego Gimnazjum Samorządowego w Kazimierzy Wielkiej, przy ulicy Szkolnej, został uroczyście przekazany do użytku wiosną 2003 roku. W tym roku, po wprowadzeniu w życie reformy oświaty szkolne mury opuści ostatnia generacja gimnazjalistów.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie