Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z premierą Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach? Możliwe, że odbędzie się online [WIDEO, ZDJĘCIA]

Lidia Cichocka
Fot. Krzysztof Krogulec
Teatr lalki i Aktora Kubuś na sobotę zapowiedział premierę sztuki Leszka Kołakowskiego "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?". Teraz dyrektor musi podjąć decyzję czy pokaże ją on line, czy zaczeka do zniesienia obostrzeń, bo jak wiadomo rząd wprowadził lockdown.

Tak czy inaczej tak, spektakl będzie gotowy, trwają ostatnie próby do niego. Reżyser Piotr-Bogusław Jędrzejczak krótko tłumaczy, dlaczego zainteresował się „Nosorożcem”: - Bo to fantastyczny tekst. Bardzo mądry, każde zdanie można czytać na wiele sposobów. Inna interpretacja jest dla dzieci, inna dla dorosłych i młodzieży, z którą można rozmawiać o historii powstania i wydania książeczki.

Leszek Kołakowski napisał ją w 1962 roku dla swej córki Agnieszki. Cenzura zatrzymała ją jednak i w Polsce ukazała się w II obiegu dopiero w latach 90. Kołakowski przez krytyczne wypowiedzi był wrogiem partii, w Marcu 68 wyrzucono go z pracy na Uniwersytecie Warszawskim. Wyemigrował z kraju, na stałe związał się z uczelnią w Oksfordzie. Sylwetkę Leszka Kołakowskiego, wybitnego filozofa przybliża wystawa w Muzeum Dialogu Kultur. Dopełnia ona spektakl, który powstał na kieleckiej scenie. Oba wydarzenia to elementy obchodów 65-lecia teatru.

Bohaterem przedstawienia jest Nosorożec, bardzo smutny, ponieważ nie umie latać. Zwierza się z tego, ale czy ktokolwiek będzie w stanie mu pomóc?

Rafał Iwański, który stał się Nosorożcem wyjaśnia, że jego bohater to odpowiednik nastolatków tak często nieakceptujących siebie. Debiutujący w Kielcach aktor obdarzony jest głosem, jak mówi śpiewanie to jego drugi zawód więc z radością i łatwością wykonuje piosenki, które napisali Jan Wołek i Jerzy Bielski. Przyjaciela Nosorożca, Wróbla gra Agata Sobota. - Staram się mu pomóc, ale nie zawsze mi to wychodzi - przyznaje aktorka. Pozostali aktorzy: Anna Iwasiuta, Zdzisław Reczyński i Andrzej Skorodzień wcielają się w różne postaci.

Kostiumy które pomagają scharakteryzować bohaterów zaprojektowała Małgorzata Gałaś-Prokopf, swoją radą służył aktorom układający ruch sceniczny Wojciech Kaproń.

- Po raz pierwszy w historii Kubusia na plakacie spektaklu umieściliśmy zdjęcie aktora – mówi dyrektor. - Chcemy by nasi aktorzy zaczęli być rozpoznawalni. Każdy nowy plakat będzie także formą ich przedstawiania.

Wszystkie zaplanowane na marzec spektakle oraz koncert związany z jubileuszem 65-lecia teatru zostały przełożone na czas późniejszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie