Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z uzdrowiskiem w gminie Pińczów? Niebawem zacznie się wyznaczanie strefy uzdrowiskowej

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Widok na Pińczów z Góry Świętej Anny.
Widok na Pińczów z Góry Świętej Anny. Agata Chrobot
Trwają przygotowania do utworzenia strefy uzdrowiskowej w gminie Pińczów. Jak się dowiedzieliśmy - władze szykują się do przygotowania opracowania strefy. Według wstępnych informacji będzie to kosztowało gminę około 100 tysięcy złotych.

W gminie Pińczów temat powstania uzdrowiska nie cichnie. Władze gminy wkraczają niemalże w ostatni etap poprzedzający utworzenie strefy uzdrowiskowej. Jak mówi burmistrz miasta Włodzimierz Badurak ten etap to przygotowanie specjalnego operatu, czyli pisemnego opracowania danego zagadnienia. W wypadku gminy Pińczów chodzi oczywiście o opracowanie, określenie i dokładne opisanie trzech obszarów, z których będzie się składać strefa uzdrowiskowa.

- Nie chcę na razie mówić o konkretnych kwotach ile opracowanie takiego dokumentu będzie kosztowało gminę. Za wcześnie, aby o tym mówić i dokładnie określić. Ale według wstępnych ustaleń kwota ta może sięgać 100 tysięcy złotych - mówi Włodzimierz Badurak.

Jak mówi włodarz miasta realizacja tego etapu może potrwać rok. Ponieważ oprócz samego opracowania i opisania strefy, władze gminy zorganizują jeszcze konsultacje społeczne z mieszkańcami gminy. Zarówno z właścicielami gruntów, które zaliczałyby się do strefy, jak i z innymi mieszkańcami zainteresowanymi tematem. Procedura jest czasochłonna. Wymaga także podjęcia odpowiednich uchwał przez Radę Miejską.

Gdzie planowane jest utworzenie strefy uzdrowiskowej?

- Zaproponujemy trzy lokalizacje. Pierwszą bezpośrednio przy Garbie Pińczowskim między Pińczowem a Pasturką. Gmina dysponuje w tym miejscu gruntami o powierzchni około 40 hektarów. Kolejne miejsca potencjalnie uzdrowiskowe to obszar Bogucice-Zakamień, a także teren przy zbiornikach wodnych Gacki - informuje Włodzimierz Badurak.

Dodajmy, że złoża wód leczniczych występują od granicy z powiatem buskim, na terenie części sołectwa Bogucice, aż do miejscowości Pasturka. Zasoby wód leczniczych w okolicach Lasu Winiarskiego, w gminie Pińczów szacuje się na 15-20 milionów metrów sześciennych. Woda ma bogate właściwości lecznicze o charakterze chlorkowo-sodowym, siarczkowym i jodkowym.

Klimat jest leczniczy

Władze miasta i radni starają się już od lipca 2018 roku o utworzenie strefy uzdrowiskowej na terenie gminy Pińczów. Pierwszym krokiem było podjęcie przez radnych uchwały o przystąpieniu do prac zmierzających do uzyskania przez gminę statusu uzdrowiska. Następny krok to badania klimatu w gminie. Zakończyły się w 2019 roku pozytywną opinią. W raporcie pozytywnie zaopiniowano starania władz gminy i wskazano na lecznicze właściwości klimatu.

Przypomnijmy, ze w regionie status uzdrowiska posiadają Busko - Zdój i Solec - Zdój, stara się o to także Kazimierza Wielka.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto