Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić z nudzącymi się dziećmi? Zabierzmy je na spacer po ziemi koneckiej. Zobacz, gdzie jest bezpiecznie

ADA
Jak namówić do aktywności dzieci, gdy zamknięte są pływalnie, sale gimnastyczne i inne obiekty sportowe? Może zabierzmy je na spacer w poszukiwaniu wiosny i niezwykłych przyrodniczo miejsc? Pamiętajmy jednak, aby unikać skupisk ludzi.

Ziemia konecka słynie z pieszych i rowerowych szlaków turystycznych, stąd też konecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego często zaprasza aktywne osoby na wspólne wędrówki. Taka wędrówka, Rajd Bab, integrująca różne pokolenia, zgromadziła 7 marca ponad 350 osób.

- Ale do tego, by powędrować z rodziną nie potrzeba naszego rajdu – mówi Wojciech Pasek, prezes koneckiego PTTK. - Gdy nasze dzieci, Maciek, Monika i Kasia, były małe, bardzo często z żoną Małgosią rozbiliśmy rodzinne spacery. Dzięki nim nasze dzieci złapały bakcyla turystycznego.

Jak dodaje Wojciech Pasek, obecna sytuacja, gdy zajęcia w szkołach są zwieszone, sprzyja organizowaniu spacerów turystycznych. Świeże powietrze, las, ruch to elementy, które odwiodą nas od odwiedzin w galeriach handlowych i innych sklepach z tłumami klientów.

Z Końskich przez Niebo, Piekło do malowniczych skałek

Atrakcją gminy Końskie są dwie wioski, a konkretnie ich nazwy. To Niebo i Piekło. Turyści, którzy odkrywają miejscowości, chętnie fotografują się na tle znaków na początku i końcu wiosek. Ale nie wszyscy wiedzą, że kilkaset metrów za Niebem, a przed Piekłem, znajdziemy w lesie malowniczy rezerwat przyrody Skałki Piekło Gatniki. (Gatniki to kolejna wioska w okolicy). A tam spotkamy wyrzeźbione wiatrem i deszczem malownicze piaskowce o różnorodnych formach. Jest niewielka pieczara, idealna do zabawy i rozwoju wyobraźni dzieciaków.

Szukanie wiosny… koło w Sielpi
Kilkukilometrowy szlak od Piekła doprowadzi nas do Sielpi. O tej porze roku to bardzo senna, idealna do spacerów miejscowość nad zalewem. Zalew co prawda jest w przebudowie i remoncie, ale wędrówka alejkami letniego kurortu pokazuje nam zmiany, jakie zachodzą na terenie ośrodków wypoczynkowych. To fajna zabawa nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców. Podpatrujemy bowiem, jak w miejscu starych domków kempingowych pojawiają się nowe komfortowe i estetyczne obiekty, place zabaw, miejsca biwakowe. Warto też przejść się przez wioskę Sielpia Wielka do rzeki Czarnej i poszukać oznak nadchodzącej wiosny. Prawdziwą Wiosnę, czyli podsielpiańską miejscowość znajdziemy tuż obok. A jak tam śpiewają ptaki!

Grzyby, pieczary, potwory...

Gdy mamy nieco więcej czasu, możemy pojechać za Stąporków do Rezerwatu Przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem. Tam dopiero można puszczać wodze fantazji oglądając piaskowce wyrzeźbione przez naturę. Każdy może w nich dostrzec inną formę – grzybów, drzew, organów, potworów… Pamiętać trzeba jednak o założeniu nieprzemakalnych butów, bo drogi leśne o tej porze roku są bardzo zabłocone.
No i zabierzcie ze sobą baniaczek czy duże butelki, by nabrać z tamtejszego źródełka niezwykle smaczną wodę. Źródełko znajduje się zaraz za parkingiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie