Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić ze świniami ze stref zapowietrzonych i zagrożonych ASF? Wyjaśnia Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Co zrobić ze świniami ze stref zapowietrzonych i zagrożonych ASF? Wyjaśnia Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka
Co zrobić ze świniami ze stref zapowietrzonych i zagrożonych ASF? Wyjaśnia Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka
Czwartkowe spotkanie z hodowcami trzody chlewnej w gminie Łubnice, gdzie potwierdzono trzy ogniska ASF, pokazało, że najwięcej pytań dotyczy tego, co ze zwierzętami można zrobić. Chodzi przede wszystkim o możliwości sprzedaży sztuk, które osiągnęły wiek produkcyjny i nie można ich dłużej utrzymywać.

Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka wyjaśnia w punktach, jakie hodowcy ze stref zagrożonych i zapowietrzonych mają możliwości i jakich formalności muszą dokonać.

I. W obszarze zapowietrzonym między gospodarstwami nie wolno przemieszczać świń (zbyt duże ryzyko rozprzestrzeniania ASF).
II. Dopuszcza się ubój świń na użytek własny po spełnieniu następujących wymagań:

  1. zgłoszenie zamiaru uboju świń do właściwego PLW minimum 24 godziny przed zamiarem dokonania uboju,
  2. świnie te powinny być utrzymywane w tym gospodarstwie co najmniej przez 30 dni przed ubojem;
  3. pobiera się próbki do badania laboratoryjnego w kierunku afrykańskiego pomoru świń przy przeprowadzaniu badania przedubojowego świń lub badania poubojowego mięsa z tych świń; mięso pozyskane w wyniku uboju tych świń zostanie poddane badaniu poubojowemu, w tym badanie w kierunku włośni.

III. W obszarze zagrożonym przemieszczanie świń między gospodarstwami jest możliwe tylko za zgodą Powiatowego Lekarza Weterynarii, po analizie ryzyka Powiatowego Lekarza Weterynarii, w której ustali, że ryzyko rozprzestrzeniania ASF jest znikome. Przy ocenie Powiatowego Lekarza Weterynarii uwzględnia:

  • wyniki perlustracji,
  • bioasekurację
  • w obu gospodarstwach;
  • badanie kliniczne i w stosownych przypadkach badanie laboratoryjne świń

.
Dodatkowo przy zgodzie Powiatowego Lekarza Weterynarii dodatkowe środki bioasekuracji od załadunku do rozładunku , zgodnie z instrukcjami Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Jeśli przemieszczanie świń między gospodarstwami do innego powiatu to musi być zgoda obu Powiatowych Lekarzy Weterynarii.
IV. Świnie do rzeźni z obu obszarów mogą zostać przemieszczone za zgodą Powiatowego Lekarza Weterynarii, po spełnieniu wymagań jak w punkcie III i dodatkowo po uzyskaniu zgody rzeźni.
V. Jeśli dobrostan zwierząt nie jest zachowany( w związku z zakazem przemieszczania w obszarze zapowietrzonym) właściciel zwierząt powinien zgłosić ten fakt do Powiatowego Lekarza Weterynarii, który po swojej kontroli może zadecydować o uśmierceniu prewencyjnym.

CZYTAJ TAKŻE:
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie