Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej do miejskiej wypożyczalni rowerów w Kielcach. Stacje w całym mieście

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wciągu kilku dni zostanie  ogłoszony przetarg na urządzenie miejskiej  wypożyczalni rowerów w Kielcach.
Wciągu kilku dni zostanie ogłoszony przetarg na urządzenie miejskiej wypożyczalni rowerów w Kielcach. UM Kielce
W ciągu kilku dni zostanie ogłoszony przetarg na urządzenie miejskiej wypożyczalni rowerów w Kielcach. Ceny dla użytkowników mają być niższe niż przejazd komunikacją miejską a miasto jest gotowe nawet dopłacać do utrzymania rowerów, jeśli będzie taka potrzeba.

Przetarg na wypożyczalnię rowerów w Kielcach

Mieszkańcy Kielc od kilku lat zabiegali o uruchomienie miejskiej wypożyczalni rowerów, takiej jak działają w innych miastach. Rowery służyłby nie tylko mieszkańcom ale także turystom.

- Jeszcze w listopadzie ogłosimy przetarg na zakup rowerów i budowę stacji oraz na obsługę systemu – informuje Przemysław Chmiel, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach. - Chcemy go rozstrzygnąć jeszcze w tym roku a wypożyczalnię uruchomić od 1 maja. Mamy nadzieję, że uda się dotrzymać ten harmonogram, chyba że pandemia pokrzyżuje te plany i na przykład wykonawca będzie miał problem z dostawą rowerów.

Miasto kupi 250 rowerów. - 25 z nich będzie wspomagana elektrycznie. Planujemy też 5 tandemów, które pozwolą na jazdę w parach ale także umożliwią tę formę rekreacji osobom niedowidzącym czy niewidomym – informuje dyrektor. - Przewidujemy też 10 jednośladów typu cargo, które pozwolą na przetransportowanie większych zakupów czy podróż z dzieckiem.

Stacje w całych Kielcach

Projekt zakłada budowę 57 stacji rowerowych. Trzy główne powstaną powstaną na Rynku, przy dworcu autobusowym oraz na Sienkiewicza przy tunelu prowadzącym do dworca kolejowego. W tych trzech miejscach zostaną ustawione mapy z trasami i informacjami dla turystów. W centrum zaplanowano jeszcze 8-9 mniejszych stacji rowerowych ze stojakami. - Chcemy, żeby w tych miejscach można było zostawić rower miejski, ale także swój prywatny. Pozostałe stacje będą wirtualne i powstaną w osiedlach. Będą one widoczne w aplikacji i oznaczone w terenie.

Rower będzie można zostać zarówno w stacji, jak i w każdym innym miejscu. - Chcemy jednak promować korzystanie ze stacji. Dlatego osoby, które zostawią rower poza nimi będą ponosić dodatkowe koszty a rowerzyści, którzy wezmą go z innego miejsca a odstawią go do stacji otrzymają bonus – mówi dyrektor. - Zostawianie roweru w stacji jest bezpieczna dla wszystkich, dla pieszych, kierowców i rowerzystów. Promując je chcemy uczyć społeczeństwo troski o sprzęt i o nas wszystkich.

Jaka cena za wypożyczenie?

Rower będzie można wypożyczyć za pomocą aplikacji na telefon. Cena nie jest jeszcze ustalona ale są pewne założenia.

- Cena będzie zależała od wyników przetargu. Chcemy, aby przejazd rowerem był tańszy niż komunikacją miejską, na przykład za pierwsze pół godziny może to być złotówka czyli mniej niż bilet studencki na autobus. Na pewno nie będziemy zarabiać na wypożyczaniu. Jeśli będzie potrzeba to jesteśmy gotowi dopłacać do tego projektu. Realizując go chcemy przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście i profilaktyki zdrowia bo jazda na rowerze temu sprzyja - dodaje.

Projekt będzie dofinansowany przez Unię Europejską . W jego ramach powstaną w przyszłym roku kolejne trasy rowerowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto