Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej upraw maku i konopi w regionie świętokrzyskim. Poznaj potentatów

/r/
freeimages.com
Prawie 430 hektarów upraw konopi włóknistych i 146 hektarów upraw maku niskomorfinowego pojawi się w tym roku w województwie świętokrzyskim.

Zarząd Województwa przyjął projekt uchwały Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego określającej ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawę maku i konopi włóknistych oraz rejonizację tych upraw w 2017 roku na terenie świętokrzyskiego. 

 

Ostateczną decyzję w tej kwestii podczas najbliższej sesji podejmą radni sejmiku województwa. 

 

Zgodnie z zapisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii Sejmik Województwa Świętokrzyskiego, po zasięgnięciu opinii Ministra Zdrowia oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi każdego roku, w formie uchwały określa ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych, a także ich rejonizację. 

 

Wielkość zasiewów zależy od zapotrzebowania na surowce pochodzące z tych upraw, ale także od tradycji uprawy maku i konopi włóknistych na danym terenie. Wielkości te określane są na podstawie zgłoszeń z gmin, które zbiera i analizuje Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego. 

 

W województwie świętokrzyskim chęć uprawy maku niskomorfinowego przez rolników ze swojego terenu zgłosiły 24 gminy. Łączny areał planowanych zasiewów to 146 hektarów (jest on o 28 hektary większy niż przed rokiem). Mak przeznaczony jest na cele spożywcze i do nasiennictwa. 

 

Potentatami w uprawie maku niskomorfinowego są rolnicy z gmin Opatów, Sadowie i Zawichost, gdzie makiem obsiane będzie odpowiednio 25 i po 20 hektarów gruntów rolnych. Na terenie województwa świętokrzyskiego funkcjonują trzy firmy zajmujące się kontraktacją i skupem tego surowca. Są to: Centrala Nasienna Kielce, Firma Produkcyjno - Usługowo-Handlowa „Centrala Nasienna” Sandomierz i Firma Nasienno-Handlowa „Centrala” Opatów. 

 

Z kolei uprawa konopi włóknistych planowana jest w tym roku na terenie 23 świętokrzyskich gmin (wzrost o 5 gmin w stosunku do 2016 roku), na ogólnej powierzchni 429,70 hektara. Powierzchnia uprawy, w stosunku do ubiegłego roku wzrośnie o prawie 170 hektarów. Najwięcej, bo aż 102 hektary zaplanowano do obsiania w gminie Staszów, 100 hekatrów w gminie Szydłów, a na 59 hektarach planują uprawiać tę roślinę rolnicy gminy Kije. 

Konopie włókniste wykorzystywane są w przemyśle włókienniczym, chemicznym, celulozowo-papierniczym, spożywczym, kosmetyczno- farmaceutycznym, a także w produkcji materiałów budowlanych. Przeznaczone są także na reprodukcję materiału siewnego. W tym roku kontraktacja i skup konopi włóknistych prowadzona będzie przez 9 firm, w tym dwie z województwa świętokrzyskiego - spółkę Olimax NT  Morawicy oraz spółkę NATURA WITA z Koperni koło Pińczowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie