Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Covidioci i ich teorie spiskowe. Antyszczepionkowcy szerzą mity o COVID-19

OK
Mity o COVID-19. Pandemiczne teorie spiskowe z przymrużeniem oka.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mity o COVID-19. Pandemiczne teorie spiskowe z przymrużeniem oka.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lukasz Gdak
Teorie spiskowe znane są od dawna. Kto nie słyszał o tym, że lądowanie na Księżycu to kłamstwo lub o kosmitach, którzy zbudowali Stonehenge czy o tym, że Elvis Presley wciąż żyje? Takie teorie powtarzane są o lat. Powstały też nowe teorie związane z COVID-19. Plotki dotyczące koronawirusa zalewają internet. Poznajmy kilka z nich. Pamiętajcie, by traktować je z przymrużeniem oka. To kilka mitów o COVID-19.

Mity o COVID-19. W sklepach zabraknie towarów, alkohol chroni przed zakażeniem?

W związku z pandemią koronawirusa powstało wiele teorii spiskowych. Mity o COVID-19 szerzą się głównie w internecie. Jednych one bawią, inni traktują je całkiem poważnie. Niczym one się nie różnią od teorii dotyczących kosmitów w Roswell, twierdzeniem, że Elvis Presley wciąż żyje, czy że człowiek nigdy nie lądował na Księżycu.

Wokół COVID19 powstało również wiele teorii spiskowych, mitów czy zwykłych plotek. Potraktujmy je wszystkie z przymrużeniem oka. Zobaczcie w naszej galerii niektóre mity o COVID-19.

POZNAJCIE TEORIE SPOSKOWE COVIDIOTÓW

Komisja Europejska oraz UNESCO podkreśla, że w związku z pandemią COVID-19 powstało wiele szkodliwych i wprowadzających w błąd teorii. Rozpoznanie ich lub zrozumienie, jak się wobec nich zachowywać, może być trudne.

Komisja wyjaśnia, że teorie spiskowe często pojawiają się jako logiczne wyjaśnienie wydarzeń lub sytuacji, które trudno jest zrozumieć, i dają fałszywe poczucie kontroli i sprawczości. Ta potrzeba prostego wyjaśnienia wzmaga się w momentach niepewności, takich jak pandemia COVID-19.

Strach, niewiedza i złożoność pandemii COVID-19 napędzają tworzenie teorii spiskowych. Trzeba jednak podkreślić, że teorie spiskowe mogą być niebezpieczne. Teorie spiskowe często są skierowane przeciwko jakiejś grupie, którą uważamy za wroga. To może prowadzić do polaryzacji społeczeństwa i szerzenia dezinformacji.

Zawsze przed uwierzeniem w jakieś informacji warto zwrócić uwagę kto jest jej autorem czy jakie jest jej źródło. W internecie, w tym w mediach społecznościowych, znajdziemy wiele fake newsów. Lepiej sprawdzić jakąś informację zanim się ją udostępni.

Mity o COVID-19. Pandemiczne teorie spiskowe z przymrużeniem oka.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Covidioci i ich teorie spiskowe. Antyszczepionkowcy szerzą m...

Jak podaje Komisja Europejska prawdziwe spiski – duże i małe – istnieją. Dotyczą one najczęściej pojedynczych, niezależnych wydarzeń lub poszczególnych osób, tak jak w przypadku zabójstwa lub zamachu stanu. Ujawniają je sygnaliści oraz media za pomocą możliwych do zweryfikowania faktów i dowodów.

Przykład prawdziwego spisku: w 2006 r. sąd rejonowy w Waszyngtonie (USA) orzekł, że największe przedsiębiorstwa tytoniowe brały udział w spisku. Przez dziesiątki lat ukrywały dowody świadczące o ryzyku zdrowotnym związanym z paleniem, aby osiągać wyższą sprzedaż.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Covidioci i ich teorie spiskowe. Antyszczepionkowcy szerzą mity o COVID-19 - Dziennik Zachodni

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie