Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cuda na giełdzie minerałów i skamieniałości (zdjęcia, video)

/ka/
Wyroby z krzemienia pasiastego proponują Dariusz Siemoński i Tomasz Wieczorek z Galerii Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie.
Wyroby z krzemienia pasiastego proponują Dariusz Siemoński i Tomasz Wieczorek z Galerii Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. Aleksander Piekarski
- Udało mi się zdobyć cud w krzemieniu pasiastym. Ta konfiguracja pasów, stwarza niesamowite dla ludzkiego oka wrażenie. Patrzenie na nie powoduje, że człowiek czuje się, jakby był w innym świecie - przekonuje Jan Chałupczak, który swoje zbiory pokazuje podczas 48. Ogólnopolskiej Giełdy Minerałów i Skamieniałości.

[galeria_glowna]
Tradycyjnie już podczas tej imprezy w Kieleckim Centrum Kultury można przebierać w przeróżnych koralach i koralikach, kupować naszyjniki, pierścionki, bransolety z ametystów, turkusów, agatów, a także oglądać okazy i skamieniałości z całego świata.

Nietuzinkową biżuterię z krzemieniem pasiastym, głównie oprawionym w srebro, można nabyć na stoisku Dariusza Siemońskiego, właściciela Galerii Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. - To są oryginalne pomysły na biżuterię z naszego regionalnego kamienia. Nowością jest ta, w której występuje tak zwany szlif schodkowy. Wisior, który wymaga większej ilości pracy kosztuje około stu pięćdziesięciu złotych, natomiast taki w prostej oprawie około siedemdziesięciu - tłumaczył w sobotę Siemoński. Z kolei ci, którzy nabędą walce z krzemienia pasiastego, mogą sami stworzyć niepowtarzalny naszyjnik.

Do tego kamienia przekonuje również Jan Chałupczak z Sandomierza. - Mamy się czym chwalić i powinniśmy to robić, bo jest on nasz, świętokrzyski - podkreślił Chałupczak.
Nie zabrakło również pasjonatów, którzy przyjechali, aby podzielić się swoim zamiłowaniem. - Od ponad trzydziestu lat kolekcjonuję minerały z całego świata. Wystawiam je, żeby zainteresować nimi przede wszystkim młodzież. Dziś pokazuję agaty, nazywane kwiatem ziemi, ponieważ zawierają jej wszystkie barwy i właśnie z tego wynika ich piękno - tłumaczył Józef Spes ze Złotoryi. Ze wszystkimi chętnymi dzieli się swoją wiedzą na temat agatów, odpowiadał na pytania czym są, czy też w jakich regionach Polski i świata występują.

Podczas zwiedzania w sobotę giełdy, co rusz okazywało się, że nie brakuje bardzo młodych pasjonatów minerałów i skamieniałości. Trzynastoletni Grzegorz Zieliński, członek Klubu Miłośników Geologii Geopark Kielce z zapałem opowiadał o swoich geologicznych wyprawach, podczas których zwiedził już ponad sześćdziesiąt kamieniołomów, pokazywał zdjęcia oraz umiejętności szlifowania kamieni.
Tuż obok swoje zbiory prezentowali członkowie Szkolnego Koła Turystycznego Szwendaczek z Zespołu Szkół imienia Jana Pawła II w Łopusznie. - Przedstawiamy przede wszystkim dewon, okres kiedy na lądzie pojawiły się pierwsze czworonogi. Te skamieniałości pochodzą ze stanowisk w Górach Świętokrzyskich, mamy wymarłe głowonogi z Gałęzic, spirytyzowane goniatyty z Kowali, łodziki z Płucek koło Łagowa - wymieniał Roman Gad, opiekun grupy z Łopuszna.

48. Giełda Minerałów i Skamieniałości również w niedzielę, do godziny 17. Bilety w cenie 5 i 3 złote ulgowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie