Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cudzynowice mają olimpiadę! Już za dwa tygodnie - rusza walka o laury

ALI
Tylko dwa tygodnie dzielą nas od wielkiego wydarzenia w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Nasza szkoła jest gospodarzem i współorganizatorem finału regionalnego 42. Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, który odbędzie się 20 i 21 kwietnia. O olimpijskie laury rywalizować będą uczniowie z ośmiu województw.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów, kierowanych do młodzieży szkół średnich w naszym kraju. Doczekała się już 42. edycji, a gospodarzami tegorocznego finału regionalnego będą placówki z Ponidzia: Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu.

Nasi w krajowej elicie

20 kwietnia – u nas, w Cudzynowicach – nastąpi uroczyste otwarcie olimpiady. Będziemy gościć około 250 uczniów oraz ich opiekunów. Przyjadą z ośmiu województw: małopolskiego, śląskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Młodzi olimpijczycy zmagać się będą w dziewięciu blokach tematycznych – produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, gastronomia, agrobiznes, leśnictwo, inżynieria i ochrona środowiska, architektura krajobrazu.

– Olimpiada cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli w całym kraju. Propozycja Komitetu Okręgowego Olimpiady, który jest reprezentowany przez pracowników naukowych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, była dla nas dużym wyróżnieniem – podkreśla Jacek Nowak, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach.
W gronie uczniów, którzy 20 kwietnia staną do walki o olimpijskie laury, nie zabraknie rzecz jasna reprezentacji Cudzynowic. Naszą szkołę w finale regionalnym reprezentują trzy osoby: Angelika Biel, Barbara Sendek i Mateusz Karasiński. Startują w dwóch blokach tematycznych.

Angelika i Barbara, uczennice Technikum Ekonomicznego, których opiekunem jest Beata Stępień, powalczą o finał krajowy w bloku agrobiznes. Mateusz – podopieczny Marioli Łudzik – w produkcji roślinnej. Cała trójka wysoko zawiesiła sobie poprzeczkę i marzy o tym, by pójść w ślady swoich poprzedników, gdyż uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach osiągali w tej właśnie olimpiadzie znakomite wyniki.

Wystarczy przypomnieć Monikę Łach, która w czerwcu 2013 roku nie miała sobie równych, zajmując pierwsze miejsce w Polsce w agrobiznesie. Nagrodę wręczał jej minister Stanisław Kalemba! Rok wcześniej błysnął Artur Ciochoń – druga lokata w finale centralnym, także w bloku agrobiznes. Oboje byli wychowankami Beaty Stępień, która zna „złotą receptę”: jak prowadzić młodzież na szczyty sukcesu. Wcześniej, miejsca w pierwszej dziesiątce w kraju zajmowały Justyna Kwaśna i Aneta Gołębiowska.

Uwertura do jubileuszu

Być organizatorem Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych – to dla szkoły prestiż i nobilitacja. Olimpijski sztab w Cudzynowicach pracuje pełną parą, wszystko jest dopięte niemal na ostatni guzik. To zarazem spektakularne wprowadzenie do wydarzenia roku – jesienią odbędą się obchody „okrągłego” jubileuszu 60-lecia szkoły oraz Zjazd Absolwentów.
Patronat nad 42. Olimpiadą Wiedzy i Umiejętności Rolniczych sprawują: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Środowiska. W pierwszym etapie konkursu – eliminacjach szkolnych (w październiku 2017 roku) wzięło udział 15 tysięcy 852 uczniów z całej Polski. Dla przykładu, rywalizujący w bloku agrobiznes musieli rozwiązać test złożony z 60 pytań, solidnie sprawdzający wiedzę nastolatków. Pytania zaczynały się od stopy bezrobocia w Polsce, gospodarki barterowej i marketingu mix, a kończyły na... paradoksie Veblena.

Do etapu okręgowego zostało zakwalifikowanych w sumie 1610 osób. Największe wzięcie miały trzy bloki tematyczne: gastronomia, mechanizacja rolnictwa, produkcja zwierzęca.

20 i 21 kwietnia zaplanowano rywalizację na szczeblu okręgów. Finał centralny 42. Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych odbędzie się 7 i 8 czerwca, w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: Telemagazyn. Uczestnicy "Twoja twarz brzmi znajomo" o tym, w kogo chcieliby się wcielić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie