Wybierz miasto:
  Ćwicz i bądź szczęśliwy

  Ćwicz i bądź szczęśliwy

  Iwona Rojek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W czasie ćwiczeń umysłu, trzeba się maksymalnie skoncentrować i zsynchronizować ruchy z oddechem.

  W czasie ćwiczeń umysłu, trzeba się maksymalnie skoncentrować i zsynchronizować ruchy z oddechem. ©Ł. Zarzycki

  Marcus Bongart mistrz qigongu i lekarz tradycyjnej medycyny chińskiej radzi jak osiągnąć harmonię ducha i ciała.
  W czasie ćwiczeń umysłu, trzeba się maksymalnie skoncentrować i zsynchronizować ruchy z oddechem.

  W czasie ćwiczeń umysłu, trzeba się maksymalnie skoncentrować i zsynchronizować ruchy z oddechem. ©Ł. Zarzycki

  Marcus Bongart pochodzi z Polski, mieszka w Szwecji, jest wiceprezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Zdrowotnego Qigongu, lekarzem tradycyjnej medycyny chińskiej, propaguje qigong jako sposób na zdrowe i długie życie.  * Co pana zdaniem pomaga zachować zdrowie do późnych lat?

  - Odrobina egoizmu. W życiu trzeba myśleć nieco więcej o sobie i własnych potrzebach, niż tylko o dogadzaniu drugim.
  Niestety, wiele osób o tym zapomina. Lata schodzą im na dbaniu o innych ludzi, przejawiają postawę altruistyczną, chcą przypodobać się zwłaszcza członkom rodziny, niejako służą im, mimo ogromnego zmęczenia, czym najbardziej szkodzą własnemu organizmowi.

  * Ale jak to osiągnąć, taki zdrowy egoizm, skoro codzienne problemy nas przygniatają, a najbliżsi mają coraz większe wymagania ?

  - Rozsądek i logika powinien przeważyć nad uczuciami i emocjami. Największym wyzwaniem człowieka jest to, aby wypracował sobie pewną równowagę, harmonię. Wykonywał różne obowiązki, ale też dostarczał sobie przyjemności. Musimy również za wszelką cenę unikać konfliktów, albo jeśli już do nich dochodzi, starać się szybko je rozwiązywać. Złe emocje niszczą nasze zdrowie. Trzeba walczyć o to, aby nie zdominowały pozytywnych, dobrych uczuć.

  * Na choroby często pracujemy latami

  - Oczywiście, nic nie dzieje się natychmiast. Jeśli fatalnie się odżywiamy, źle oddychamy, nie czujemy się szczęśliwi, jesteśmy przepracowani, to nasze ciało zaczyna chorować. Optymistyczne jest to, że w każdej chwili życia możemy zacząć o siebie dbać, zmienić złe przyzwyczajenia i wejść na drogę powrotu do zdrowia.

  * Ale jaką można dać nadzieję osobom ciężko chorym, na stwardnienie
  rozsiane, chorobę Parkinsona, porażenie mózgowe?


  - Właśnie ćwiczenia, takie jak qigong, wspomagają walkę z tymi chorobami. Dzięki nim poprawiamy nie tylko stan naszej psychiki, ale też kondycję całego organizmu. Odprężenie umysłu i ciała przynosi wielu chorym ulgę i daje nadzieję. Qigong medyczny stwarza nowe możliwości poprzez wykorzystanie sił obronnych i regeneracyjnych, które tkwią we wnętrzu każdego człowieka. Siła umysłu może wpływać na fizjologiczne funkcje organów wewnętrznych. Są to ćwiczenia dla każdego. Nie ma przeciwwskazań wiekowych i zdrowotnych.

  * Jak ważne w zachowaniu zdrowia jest właściwe oddychanie?

  - Jest szalenie istotne, niestety aż dziewięć osób z dziesięciu oddycha nieprawidłowo. W związku z płytkim oddychaniem, polegającym na tym, że uruchomiana jest tylko górna część płuc, nasz organizm jest chronicznie niedotleniony i dochodzi do przedwczesnego zużycia komórek. Głębokie oddychanie przeponowe jest najwłaściwsze, dzięki niemu można ustrzec się wielu chorób i przedłużyć własne życie.

  * Zmorą naszych czasów jest odczuwanie ciągłego niepokoju i bezsenności. Co robić?

  - Takie stany wynikają właśnie z życia w ciągłym stresie. Ludzie są tak nadaktywni, że ich umysł nawet w nocy nie może odpocząć. Brak odpoczynku wpływa z kolei na stan serca, dlatego bardzo ważna jest umiejętność relaksacji, rozluźniania mięśni, w czym pomocne są medytacje. "Kiedy straciłeś pieniądze - nic nie straciłeś, kiedy straciłeś zdrowie - coś straciłeś, ale kiedy brakuje ci spokoju - nic nie masz" - tak mówi chińska maksyma, dlatego bardzo ważne jest wypracowanie spokoju wewnętrznego.

  * A jak mistrz żyje na co dzień?

  - Tak, żebym wieczorem mógł powiedzieć, że wszystko było w porządku, dobrze przeżyłem dzień, byłem uczciwy wobec siebie i innych. Staram się zachowywać umiar w jedzeniu i piciu. Na słodycze i kieliszek wina pozwalam sobie czasami. Bardzo ważny jest uśmiech, staram się uśmiechać jak najczęściej.

  Dziękuję za rozmowę

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Warto zobaczyć

  Diety