Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfryzacja na ostatnią chwilę. Co powinieneś wiedzieć, by oglądać telewizję

Marzena SMORĘDA
Jerzy Słopiecki dopiero w poniedziałek kupił dekoder niezbędny do oglądania telewizji w wersji cyfrowej. – Przekonałem się, że bez niego telewizji oglądać się nie da – mówił prezentując wybrany przez siebie model.
Jerzy Słopiecki dopiero w poniedziałek kupił dekoder niezbędny do oglądania telewizji w wersji cyfrowej. – Przekonałem się, że bez niego telewizji oglądać się nie da – mówił prezentując wybrany przez siebie model. Dawid Łukasik
Od poniedziałku w naszym regionie można oglądać tylko telewizję cyfrową. Wiele osób o tym zapomniało i w poniedziałek miało spory kłopot. Kolejki po dekodery!

Ważne

Ważne

Informacje i instrukcje na temat zmian w nadawaniu telewizji cyfrowej można znaleźć na stronie internetowej www.kielce.uw.gov.pl w zakładce Cyfryzacja Telewizji Naziemnej oraz na stronie: www.cyfryzacja.gov.pl lub dzwoniąc pod numery telefonów: 800 007 788 - bezpłatna infolinia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej - delegatura w Kielcach - 41 3461500, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki - 41 342 16 89.

Jak świeże bułeczki sprzedają się od kilku dni dekodery, czyli urządzenia do odbioru telewizji w wersji cyfrowej, która od poniedziałku działa już także w województwie świętokrzyskim. Nowa era w telewizji zaskoczyła wiele osób. Teraz stoją w kolejkach po urządzenia.

W poniedziałek, 17 czerwca, punktualnie o godzinie 8 wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba symbolicznie wyłączyła analogowy sygnał telewizji naziemnej w województwie świętokrzyskim. Oznacza to, że mieszkańcy naszego regionu mogą teraz odbierać telewizję naziemną jedynie w wersji cyfrowej.

Jednak nie wszyscy mieszkańcy naszego regionu mogli się tą jakością cieszyć. Poniedziałek bez telewizji miał miejsce w wielu świętokrzyskich domach. Mimo informacji o zmianie sygnału analogowego na cyfrowy w odbiornikach telewizyjnych, które od wielu miesięcy pojawiały się w mediach, wiele osób zaspało. - Od kilku dni a szczególnie dzisiaj bardzo wiele osób przychodzi do naszego sklepu po dekodery. Na szczęście w naszym salonie ich nie brakuje - mówi kierownik sklepu RTV AGD w kieleckiej Galerii Echo. - Jak widać, bez telewizji ani rusz, stąd takie zainteresowanie tymi urządzeniami, które kupić można od 89 do około 150 złotych - dodaje.
Wyłączanie nadajników sygnału analogowego odbywało się etapami i kolejno gminy naszego regionu uzyskiwały dostęp do telewizji cyfrowej. Ostateczne zakończenie tej operacji odbyło się w nocy 17 czerwca. Po tej zmianie lepsza jest jakość obrazu i dźwięk, większa ilość programów, są też udogodnienia dla osób niedosłyszących Po uruchomieniu telewizji cyfrowej można odbierać większą liczbę programów telewizji publicznej nadawanych w sposób cyfrowy (TVP 1, TVP 2, programy regionalne, TVP Kultura, TVP Sport) oraz 12 programów komercyjnych, między innymi TVN, Polsat, TV Puls, TV 4, TVN7, Puls 2, Polsat Sport News. Cyfrowa transmisja programów oznacza też niższe koszty nadawania oraz umożliwia dostęp do dodatkowych usług, jak na przykład pay-per-view, czyli opłata za wybrany program, czy e-commerce (sprzedaż on-line) oraz wprowadzanie specjalnych "kodów rodzicielskich", blokujących dzieciom dostęp do programów przeznaczonych dla dorosłych.

Równocześnie z wyłączaniem nadajników analogowych podwojona została moc sygnału cyfrowego nadawanego ze Świętego Krzyża. Trzeba więc pamiętać o przestawieniu anten kierunkowych na ten nadajnik. Konieczne jest też ponowne dostrojenie telewizorów - poinformowano nas w Wydziale Certyfikacji i Rozwoju regionalnego w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Oprócz wzmocnienia sygnału na Świętym Krzyżu uruchomionych zostanie pięć nadajników o mniejszej mocy, z których emitowany jest multipleks3. Zostaną one zamontowane w Kielcach na kominie elektrociepłowni, w Busku-Zdroju, Sandomierzu, Starachowicach i Włoszczowie. Na południu regionu wzmocniony sygnał będzie pochodził z Choragwicy koło Krakowa. Żadnych problemów z odbiorem sygnału cyfrowego telewizji nie powinni mieć posiadacze nowych odbiorników telewizyjnych, które mają wbudowane tunery. Właściciele starszych telewizorów muszą dokupić dekoder. Abonenci telewizji kablowej także nie muszą martwić się o sygnał, gdyż obowiązek ten należy do operatora sieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie