Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CYPR. Agia Napa. Kariera świętego gaju

Cezary Rudziński
Cezary Rudziński
Niemal na samym krańcu najdalej na południowy - wchód wysuniętego półwyspu Cypru znajduje się jedna z najpopularniejszych obecnie miejscowości wypoczynkowych Wyspy Afrodyty. Słynąca z pięknych piaszczystych plaż poprzedzielanych skalnymi ostrogami, tworzącymi kameralne, zaciszne zatoczki - Agia Napa.

[galeria_glowna]
Jej nazwa w dosłownym tłumaczeniu znaczy Święty Las, a raczej Gaj. Wbrew tej nazwie nie pochodzi ona jednak od jakiegoś pogańskiego miejsca kultu, lecz ikony Bogurodzicy Napy, czyli Świętego Gaju, nazywanej w polskich przewodnikach, trochę niezgodnie z greką, Leśną Świętą Panną.

NIESPODZIEWANY BODZIEC

Położona kilkanaście kilometrów na południowy wschód od głównego portu wschodniego wybrzeża wyspy - Famagusty, przez kilkaset lat była tylko niewielką rybacko - rolniczą wioską z małym portem, zbudowaną wokół średniowiecznego klasztoru. Inwazja w roku 1974 wojsk tureckich i okupowanie przez nie od tamtej pory północnej części wyspy, na której utworzono, uznawaną tylko przez Ankarę, Turecką Republikę Północnego Cypru, spowodowało, że nieoczekiwanie dla siebie Agia Napa musiała częściowo przejąć portowe funkcje Famagusty oraz praktycznie w pełni kąpieliska jej dzielnicy Varosa.

Co spowodowało, że położona zaledwie 10 km od linii demarkacyjnej dzielącej Cypr na części: grecką i turecką wioska przekształciła się w miasteczko żyjące od wiosny do jesieni przede wszystkim z turystyki. Obsługujące zbudowany na 4-kilometrowym, nadmorskim odcinku wybrzeża na zachód od historycznego centrum, zespół kilkudziesięciu hoteli i wiosek turystycznych. Z bogatym zapleczem gastronomiczno - rozrywkowym, handlowym oraz nową świątynią p.w. św. Tekli - Agia Thekla.

Z uznaniem trzeba podkreślić, że Cypryjczycy nie powtórzyli błędów wielu innych krajów śródziemnomorskich i zachowali kameralny charakter zarówno hoteli jak i ośrodków wypoczynkowych, ograniczając wysokość budynków do 1-2, rzadziej 3 pięter. Dotyczy to zresztą nie tylko regionu Agia Napa, ale całego południowego i zachodniego wybrzeża, gdzie stanowiące coś wyjątkowego nieliczne wyższe, 5-6 piętrowe, budynki przeważnie ładnie wkomponowano w nadmorskie skały i środowisko.

KLASZTOR I MUZEA MORZA

W starej części miasteczka rozciągającego się na około 2,7 km ze wschodu na zachód i niespełna 2 km z północy na południe licząc także port, główną atrakcją turystyczną jest średniowieczny klasztor, od którego zaczęła się historia Agia Napy. Ale o nim napiszę osobno. Warte uwagi są również dwa muzea związane z morzem. Niewielkie Życia Morza w podziemiach miejskiego ratusza, ze zbiorami z prywatnej kolekcji przyrodniczej oraz duże, nowoczesne, miejskie Muzeum Morza Thalassa, któremu niżej poświęcę trochę więcej miejsca, bo zasługuje na to.

Muzeum to, położone jest niespełna 300 m od usytuowanego w samym centrum miasteczka klasztoru oraz pobliskiego fragmentu starego akweduktu w miejskim parku. Sąsiaduje ono z pół kilometrowej długości deptakiem pełnym tawern i kafejek, ale także z nową niewielką świątynią ortodoksyjną w nowoczesnym stylu architektonicznym, a nie nawiązującym do powszechnego na wyspie także w przypadku wznoszonych współcześnie cerkwi - bizantyjskiego.

Deptak prowadzi do małego portu Limanami. Zarówno rybackiego, jak i przede wszystkim jachtowego. Ale również z rekonstrukcjami zabytkowych statków żaglowych służących celom gastronomicznym i turystycznym. Zwłaszcza wieczorem, w sezonie letnim trwającym tu od wczesnej wiosny do późnej jesieni, pełnego turystów. W związku ze zbliżającymi się świętami Wielkanocy wspomnę, że już na kilka tygodni przed nimi place i ulice Agia Napy, podobnie jak i innych miejscowości cypryjskich, ozdabiane są dużymi, plastykowymi jajami z których wykluwają się kurczęta.

Przeważnie z odpowiednio większymi ich rodzicami: kokoszką i kogutem. Dla mnie stanowi to estetyczny zgrzyt i dysonans w zestawieniu z ciekawą, zarówno starą, jak i współczesną architekturą zadbanego miasteczka. Mniej natomiast rażą, rozciągane na drutach w poprzek ulic na wysokości I piętra napisy - w tłumaczeniu z greckiego - "Chrystus Zmartwychwstał" ułożone z kolorowych żarówek zapalanych, oczywiście, tylko wieczorem.

STATEK Z CZASÓW ALEKSANDRA MACEDOŃSKIEGO

Jak już wspomniałem, jednym z dwu obiektów szczególnie wartych polecenia i zobaczenia w miasteczku Agia Napa, jest nowe i nowoczesne Muzeum Morza Thalassa. Najznakomitszym jego eksponatem jest odrestaurowany antyczny żaglowiec z czasów Aleksandra Wielkiego, który 23 wieki temu zatonął w pobliży Kyrenii na północ od Cypru, został odnaleziony, wydobyty i zakonserwowany. Obok niego eksponowana jest stara łódź wykonana z sitowia. Ale ciekawych eksponatów jest w tym muzeum o wiele więcej. Przy czym prezentowane są one w ramach ścieżki dydaktycznej, zgodnie z epokami historycznymi oraz rodzajem.

Bardzo pouczającymi zarówno dla cypryjskiej młodzieży licznie ją odwiedzającej w ramach wycieczek szkolnych, jak i turystów zagranicznych bez względu na wiek. W gablotach można zobaczyć m.in. przekroje skał z zachowanymi w nich szkieletami prehistorycznych ryb i morskiej fauny. Skamieniałe muszle itp. Wydobyte z morza antyczne rzeźby, gliniane modele statków, sporo pięknie zachowanej starej ceramiki: dzbanów, amfor, mis oraz innych naczyń wydobytych z morskiego dna w trakcie jego penetracji przez podmorskich archeologów. Eksponowane są również szkielety okazów współczesnych ryb Morza Śródziemnego, wypchane ryby i miejscowa fauna nadmorska, zwłaszcza ptaki itp.

Wybierając się więc na wypoczynek na Cyprze w Agia Napie i jej okolicach, a warunki po temu są tam doskonałe, warto w chwilach wolnych od opalania i kąpieli morskich zapoznać się również, przynajmniej z najważniejszymi zabytkami i innymi ciekawymi miejscami i obiektami w miasteczku oraz jego okolicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie