Czarne chmury nad nauczycielami w Świętokrzyskiem. Szykują...

  Czarne chmury nad nauczycielami w Świętokrzyskiem. Szykują się zwolnienia i strajk

  Klaudia Szałas

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Czarne chmury nad nauczycielami w Świętokrzyskiem. Szykują się zwolnienia i strajk

  ©123RF

  Czarne chmury piętrzą się nad pracownikami świętokrzyskiej oświaty. Nie dość, że Minister Edukacji Anna Zalewska nie zgodziła się na żądane przez nich podwyżki w wysokości 1000 złotych to okazuje się, że po tym, jak do szkół wyższych pójdzie ostatni rocznik gimnazjów, dla części nauczycieli zwyczajnie zabraknie pracy. Dyrektorzy już poinformowali o tym związki zawodowe.
  Czarne chmury nad nauczycielami w Świętokrzyskiem. Szykują się zwolnienia i strajk

  ©123RF

  Niepokojące doniesienia, które przekazali naszej redakcji zdenerwowani nauczyciele potwierdza Wanda Kołtunowicz prezes okręgu świętokrzyskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

  – Chociaż dyrektorzy mają czas na złożenie projektów organizacyjnych do maja to już otrzymaliśmy informacje, że w wielu gimnazjach jest problem – mówi pani prezes wyjaśniając, że tak naprawdę „obronią się” tylko ci pedagodzy, którzy byli zatrudnieni na więcej niż etat, bo po odejściu jednej klasy najwyżej zostaną na część etatu.

  Koltunowicz ilustruje też jak wyglądają plany strajku.
  - Praktycznie sto procent nauczycieli należących do poszczególnych oddziałów związków zawodowych weszło już w spór zbiorowy z dyrektorami. Prawo jest niestety tak skonstruowane, że nasze żądania możemy składać jedynie u szefów szkół, a nie jakbyśmy chcieli – u pani minister – mówi Kołtunowicz. Wyjaśnia, że w tym tygodniu kończy się czas na rokowania z dyrektorami, którzy jak można się domyślać, bez pomocy finansowej z ministerstwa nie są w stanie spełnić żądań nauczycieli.

  Kolejnym etapem sporu zbiorowego będzie spisanie protokołu rozbieżności, potem dojdą mediacje z których też spisywany jest protokół.

  - 4 marca spotykamy się na Prezydium Zarządu Głównego, gdzie zostanie ustalony czas strajku oraz jego data. Potem sporządzimy pytania, które trafią do poszczególnych oddziałów i pracownicy szkół będą mieli okazję wypowiedzieć swoje zdanie. Jeżeli ponad 50 procent opowie się za strajkiem to będziemy informować dyrekcję, że ciągu 5 dni dana placówka do niego przystąpi – mówi Kołtunowicz dodając, że zadaniem dyrektora będzie zapewnienie opieki nad dziećmi w czasie kiedy nie będzie jej pełnił nauczyciel.

  Czy do strajku dojdzie w czasie egzaminów ósmoklasisty, gimnazjalnych lub matur? – Okazuje się, że te terminy brane są poważnie pod uwagę. – Owszem, strajk w tych terminach jest bardzo prawdopodobny. Musimy jednak sprawdzić, czy możemy zorganizować strajk długofalowy czy na każdy egzamin będzie trzeba ogłosić nowy. Środowisko nauczycieli jest zbulwersowane zachowaniem Pani Minister, która nie chce rozmawiać o realizacji naszych postulatów. Jest nam bardzo przykro, że nie ma zrozumienia oraz serca dla oświaty od pierwszej nauczycielki w kraju – podsumowuje Kołtunowcz.
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


  Zobacz także: Flesz zakaz handlu w niedzielę - rząd wstrzymuje zmiany

  Źródło: vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (170)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (170) forum.echodnia.eu

  Galerie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  Jedzenie i zabawa

  Na językach