Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarnocin w Krakowie. Promocja literacka Krzysztofa Nurkowskiego [ZDJĘCIA]

Adam Ligiecki
Krzysztof Nurkowski (z lewej), pedagog i literat z Czarnocina, promował w Krakowie swoją nową książkę "Droga do Koryta".
Krzysztof Nurkowski (z lewej), pedagog i literat z Czarnocina, promował w Krakowie swoją nową książkę "Droga do Koryta". Archiwum prywatne
"Droga do Koryta" - to tytuł nowej książki Krzysztofa Nurkowskiego. Pedagog, historyk, literat, podróżnik i regionalista z Czarnocina promował ją również podczas kwietniowego spotkania autorskiego w Bibliotece Kraków w Krakowie.

- Jadę z książką tam, gdzie mnie zapraszają - Krzysztof Nurkowski odsłania kulisy swojej wizyty w Krakowie. Na spotkanie w Bibliotece Kraków przy ulicy Królewskiej został zaproszony przez grupę animatorów kultury. Z Januszem Miką na czele.

Jak się okazuje, zagrał tu "wątek muzyczny". Janusz Mika - znany krakowski dziennikarz, publicysta - na początku lat 80. występował w punkrockowym zespole Wee Wees, potem był liderem rock'n'rollowej formacji Genezyp Kapen. Bardzo chciał dotrzeć do źródeł działającej w okresie stanu wojennego w Krakowie punkowej grupy Martwy Fiolet, w której grał... właśnie Krzysztof Nurkowski. I tak koło się zamknęło.

Nie punkrockowe rytmy były jednak tematem wiodącym kwietniowego spotkania w Bibliotece Kraków. Mówiono głównie o rymach. Poetyckich. "Droga do Koryta" jest bowiem zbiorem wierszy - przeplatanych ustępami prozatorskimi - poświęconych rodzinnej miejscowości Krzysztofa Nurkowskiego.

Koryto - niewielka wieś koło Czarnocina. Tu się wychował, tutaj spędził dzieciństwo i młodość. Do Koryta wraca też wspomnieniami, przywołując z zakamarków pamięci rodzinne rytuały, ulubione miejsca, przyjaciół i znajomych "z młodych lat".

- Wszystkie teksty posiadają wspólny mianownik, którym jest niewątpliwie emocjonalność przekazu. Zebrane w jedną księgę są jak orkiestra ślubów i pogrzebów Gorana Bregovica lub Hrabalowska, epicka fraza. I choć jest przecież inny świat, choć jest Kraków, który wykształcił i pokazał czym jest młodzieńczy bunt, to przecież jest też droga wiodąca do czasów beztroskiej młodości. To droga do Koryta - mówił o książce Krzysztofa Nurkowskiego Janusz Mika.

Krzysztof Nurkowski opowiadał na wieczorze autorskim w Krakowie o swojej twórczości literackiej, o pracy nauczycielskiej, pasjach i marzeniach. Wspominał Kraków z mrocznych lat stanu wojennego (był wtedy studentem), wydarzenia, przeżycia. Na finał - dedykacje na książkach, rozmowy kuluarowe, pamiątkowe fotografie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 500 plus na każde dziecko

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie