Czas się spisać. Najlepiej w domu, przez Internet

Artykuł sponsorowany Urzędu Statystycznego w Kielcach
Udostępnij:

Czas się spisać. Najlepiej w domu, przez Internet!

Kraje członkowskie Unii Europejskiej raz na 10 lat zobowiązane są do przeprowadzenia powszechnego spisu wśród swoich mieszkańców i właśnie ten czas nadszedł. Technologia w porównaniu do ostatniego spisu z 2011 roku poszła tak na przód, że jeszcze łatwiej i szybciej będziemy w stanie spełnić nasz obowiązek – w domowym zaciszu, przy własnym komputerze – na stronie www.spis.gov.pl.

Czym jest spis?

To najważniejsze badanie z zakresu statystyki ludności prowadzone według wspólnych zasad dla wszystkich krajów członkowskich UE. Każde państwo jest zobowiązane do dostarczenia co dziesięć lat danych o liczbie ludności danego kraju i warunkach życia jego mieszkańców. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. realizowany jest od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. (według stanu na 31 marca 2021 r.). Wyniki spisu jako jedyne odzwierciedlają pełny obraz społeczeństwa z uwzględnieniem profilu demograficznego mieszkańców i warunków ich życia na poziomie kraju, regionów, województw oraz gmin. Na ich podstawie podejmowane są istotne decyzje na różnych szczeblach zarządzania publicznego.

Tu podaj tekst alternatywny

Kogo obowiązuje spis?

Mieszkańców Polski (zarówno Polaków jak i cudzoziemców) oraz stałych mieszkańców Polski, przebywających w czasie spisu za granicą. Pytania, na jakie należy odpowiedzieć, można znaleźć na stronie https://spis.gov.pl/ i odpowiednio przygotować się do udziału w spisie.

Bez wychodzenia z domu w kilka minut

Jak mówi ustawa, udział w spisie jest obowiązkowy, a odmowa grozi karą grzywny, dlatego najprościej i najszybciej możemy wypełnić naszą powinność przez Internet, np. w domu.

Samospisu możemy dokonać na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego www.spis.gov.pl. W obecnych czasach jest to najlepsza i najszybsza metoda. Sposób logowania jest bardzo przystępny, interfejs aplikacji przejrzysty, a na pytania odpowiada się szybko i sprawnie. Oczywiście, istnieją także inne metody wzięcia udziału w spisie – spis na infolinii (nr 22 279 99 99), wizyta w najbliższym urzędzie statystycznym lub w urzędzie gminy, czy kontakt z rachmistrzem przez telefon lub osobiście. Jednak postęp technologiczny i Internet daje nam najwygodniejszy, najszybszy i najbardziej sprawny sposób na przekazanie danych – samospis internetowy.

Tu podaj tekst alternatywny

Dodaj ogłoszenie