Czesław Siekierski: Do rozważań przy świątecznym stole

Artykuł sponsorowany
Poseł na Sejm RP dr Czesław Siekierski
Poseł na Sejm RP dr Czesław Siekierski
Jak się ma nasze własne gospodarstwo domowe do globalnych zmian klimatycznych? Warto się nad tym zastanawiać nie tylko od święta, bo w Polsce aż 9 mln ton żywności rocznie ląduje na śmietniku. Kupujemy za dużo i marnujemy. Rosnąca skala zjawiska powinna skłonić każdego konsumenta do refleksji i racjonalnych wyborów przy półkach sklepowych.

Zmiany klimatu

Obecnie dość często w opinii publicznej pojawiają się liczne głosy oraz dyskusje dotyczące zmian klimatycznych oraz ich wpływu na gospodarkę, rolnictwo, ekosystemy, różnorodność biologiczną czy zdrowie mieszkańców miast i wsi. Zmiany klimatu stanowią dzisiaj podwójne wyzwanie: z jednej strony należy bardzo mocno dążyć do redukcji emisji gazów odpowiedzialnych za proces ocieplenia oraz zwiększyć ich wiązanie, z drugiej strony należy podejmować działania, które pomogą łatwiej przystosowywać się do zmieniającego się klimatu. Stąd podczas zeszłorocznego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach ustalono większość zasad funkcjonowania międzynarodowego systemu ochrony klimatu. Także w Madrycie, podczas rozpoczętego 2 grudnia 2019 r. szczytu klimatycznego COP25, kontynuowano prace oraz negocjacje klimatyczne dotyczące monitorowania i raportowania emisji gazów cieplarnianych.

Europejski Zielony Ład

Końcówka obrad szczytu COP25 w Madrycie zbiegła się w czasie z propozycją Komisji Europejskiej, która przyjęła założenia do tzw. Europejskiego Zielonego Ładu, które dalej przedstawiła na forum Parlamentu Europejskiego, a następnie założenia nowej strategii klimatycznej były przedmiotem obrad Rady Europejskiej, czyli spotkania premierów i prezydentów państw członkowskich UE.

Europejski Zielony Ład zawiera plan działań umożliwiających bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym, powstrzymaniu zmiany klimatu, przeciwdziałaniu utracie różnorodności biologicznej, zmniejszeniu poziomu zanieczyszczeń oraz poprawie stanu zdrowia i jakość życia wszystkich obywateli. Omówiono w nim konieczne inwestycje i dostępne narzędzia finansowe oraz wyjaśniono, w jaki sposób zapewnić transformację, która będzie sprawiedliwa i sprzyjająca włączeniu społecznemu. Europejski Zielony Ład dotyczy wszystkich sektorów gospodarki, w szczególności transportu, energii, rolnictwa, obiektów budowlanych oraz takich gałęzi przemysłu jak przemysł stalowy, cementowy, teleinformatyczny, tekstylny i chemiczny. Aby sprostać poszczególnym wyzwaniom stojącym przed niektórymi regionami, a w szczególności tymi, w których gospodarka opiera się w dużym stopniu na działalności powodującej wysokie emisje dwutlenku węgla, Komisja przedstawi projekt tzw. mechanizmu sprawiedliwej transformacji. W ramach tego mechanizmu proponuje się 100 mld euro dla tych sektorów, które będą musiały narobić zaległości w zakresie koniecznych inwestycji.

Zmiany środowiskowe

Zmiany klimatu i degradacja środowiska poważnie naruszają równowagę w środowisku i jak twierdzą eksperci są przyczyną wielu ekstremów pogodowych takich jak upały, susze, intensywne deszcze i powodzie, a także silne wiatry, burze i huragany. Inne konsekwencje szybko zmieniającego się klimatu to wzrost poziomu mórz, zakwaszenie oceanów i utrata różnorodności biologicznej. Ze zmianami klimatycznymi wiążą się niekorzystne zmiany warunków hydrologicznych w różnych częściach świata np. w Afryce, Azji, a także w Polsce. Pragnę podkreślić, że Polska ma stosunkowo niewielkie zasoby wodne, a efektywność ich wykorzystania jest niska. W niektórych regionach obserwowane są już okresowe problemy z zaopatrzeniem w wodę, następuje stepowienie gruntów rolnych np. w Wielkopolsce oraz obniża się poziom wód gruntowych, co negatywnie wpływa na różnorodność biologiczną i zasoby naturalne - w szczególności na zbiorniki wodne i tereny podmokłe.

Jak działać?

Stąd podejmowane są działania mające na celu m.in. ograniczanie emisji dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych, które trafiają do atmosfery. Moim zdaniem wyzwania związane ze zmianą klimatu i degradacją środowiska należy rozpatrywać w ujęciu globalnym, gdyż wymagają one bowiem ogólnoświatowej reakcji. Europa bardzo mocno postawiła sprawy na rzecz ograniczenia emisji i w dalszym ciągu będzie promować swoje cele i normy w obszarze ochrony środowiska i klimatu. Jednakże takiego zrozumienia nie ma póki co Chinach, w USA, w Rosji czy Indiach, a więc w krajach które należą do największy trucicieli i emitentów CO__2. Dlatego tak mocno wybrzmiewa europejska propozycja w zakresie zielonego ładu, aby poprzez różne konwencje międzynarodowe czy też stosunki dwustronne, doprowadzić do tego, aby inni równie mocno i efektywnie zwiększyli swoje wysiłki w walce ze zmianami klimatu.

Polska wobec neutralności klimatycznej

Podczas ostatniego szczytu Rady Europejskiej, Polska jako jedyna z państw członkowskich nie podpisała porozumienia w zakresie tzw. neutralności klimatycznej Europy do 2050 r. Stanowisko polskiego rządu jest różnie oceniane, ale ja to rozumiem, że jest to pewnego rodzaju gra negocjacyjna. Polski nie stać na realizację celu neutralności klimatycznej, głównie ze względu na historyczne i strukturalne uwarunkowania polskiej gospodarki. W mojej opinii zbyt szybkie dojście do neutralności byłoby zbyt kosztowne dla całej gospodarki i miałoby negatywny wpływ na nasz dalszy rozwój ekonomiczny w UE.

Jednakże Polska musi nadal pozyskiwać coraz więcej środków z UE, aby aktywnie i efektywnie ograniczać emisje gazów, walczyć ze smogiem, prowadzić racjonalną gospodarkę odpadami, ograniczać zużycie plastiku oraz jednocześnie dbać o środowisko i zdrowie mieszkańców. Te wszystkie działania i środki powinny zostać wprowadzone jak najszybciej, gdyż nie są one tak kosztowne, jak te związane z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych.

Uwagi końcowe

Na koniec chciałbym stwierdzić, że w toczącej się dyskusji o zmianach klimatu i ich skutkach, najważniejszą sprawą jest edukacja społeczeństwa, co do racjonalnej gospodarki odpadami, rozpowszechniania zasad prawidłowego postępowania z odpadami, propagowania selektywnego zbierania odpadów, informowania o korzyściach dla środowiska i mieszkańców, związanych z odzyskiem odpadów oraz kształtowania postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży.

Jednocześnie podkreślić pragnę wyzwanie jakim jest rosnąca skala marnotrawienia żywności. Paradoksem jest, że pomimo panującego głodu, na całym świecie dochodzi do marnowania ok. 30% żywności (1,3 mld ton rocznie), a ponad 800 mln ludzi jest niedożywionych bądź głodujących, a 1,5 mld ludzi cierpi na nadwagę oraz inne choroby związane z nadmiarem i nieodpowiednią jakością żywności. Szacuje się, że w Polsce też ponad 30% żywności jest wyrzucana (prawie 9 mln ton), o czym warto pamiętać przy Świętach, ale nie tylko. Dlatego też tak ważna powinna być ciągła edukacja społeczeństwa, zwiększanie świadomości o jaką skalę zjawiska chodzi oraz racjonalne dokonywanie zakupów w gospodarstwach domowych, aby nie doprowadzać do pogłębiania procesu marnowania żywności.

Poseł na Sejm RP dr Czesław Siekierski

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3