Człowiek 25-lecia w powiecie kazimierskim. Poznaj zwycięzcę i wyróżnionych

Adam LIGIECKI
Ksiądz Andrzej Biernacki na scenie wcielał się w postać Jana Pawła II. To była rola jego życia...
Zakończył się plebiscyt Człowiek 25-lecia "Echa Dnia". W powiecie kazimierskim tytuł ten przypadł księdzu Andrzejowi Biernackiemu, byłemu proboszczowi parafii w Gorzkowie. Wyróżnieni zostali Adam Bodzioch, Zbigniew Frączek i Michał Markiewicz w kategorii samorząd
Adam Bodzioch - tworzył zręby „nowej Polski” po transformacjach ustrojowych. Pełnił funkcję burmistrza Kazimierzy Wielkiej w latach 90. i na początku
Adam Bodzioch - tworzył zręby „nowej Polski” po transformacjach ustrojowych. Pełnił funkcję burmistrza Kazimierzy Wielkiej w latach 90. i na początku XXI wieku, dzisiaj radny powiatowy. Zdobył wyróżnienie w plebiscycie Człowiek 25-lecia.

Adam Bodzioch - tworzył zręby "nowej Polski" po transformacjach ustrojowych. Pełnił funkcję burmistrza Kazimierzy Wielkiej w latach 90. i na początku XXI wieku, dzisiaj radny powiatowy. Zdobył wyróżnienie w plebiscycie Człowiek 25-lecia.

To postacie niezwykłe. Ludzie - symbole 25 lat przemian w wolnej Polsce, w naszym regionie. Nagrody dla laureatów plebiscytu zostały wręczone w czwartek, podczas uroczystej gali w Kielcach.

Niestety, zabrakło tam osoby najważniejszej. Zmarłego kilka miesięcy temu prałata Andrzeja Biernackiego. Zaszczytny tytuł Człowieka 25-lecia otrzymał pośmiertnie...

DLA PARAFIAN

Ksiądz Andrzej Biernacki. Postać jedyna w swoim rodzaju, wyjątkowa. Duchowny, społecznik, artysta i animator kultury. Przez ćwierć wieku był proboszczem parafii w Gorzkowie koło Kazimierzy Wielkiej.
Pasterz, który potrafił nie tylko jednoczyć wiernych. Założył i prowadził zespół folklorystyczny Gorzkowianie. Koncertowali w kraju i za granic, odnosząc wiele sukcesów.

Ksiądz Andrzej nigdy nie zabiegał o poklask. Ujmująco skromny, miał swoje zasady. To, co robił - robił dla mieszkańców, wspólnoty parafialnej. Ale jego działania zostały docenione w wymierny sposób.

Także w wymiarze lokalnym. Jako pierwszy otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Kazimierzy Wielkiej. Nosił też honorową godność "ambasadora kazimierskiej kultury".

ROLA ŻYCIA

Na plebanii w Gorzkowie Andrzej Biernacki otworzył pierwszą w regionie świętokrzyskim Izbę Pamięci Jana Pawła II. Z Papieżem Polakiem łączyło go wiele. Znał osobiście Ojca Świętego, był też do niego... łudząco podobny.
Ksiądz Andrzej wiele razy wcielał się na scenie w postać Jana Pawła II. I powtarzał przy każdej okazji: - To rola mojego życia.

Pamiętamy go - w białej, papieskiej sutannie - z licznych spektakli: "Habemus Papam", "Grazie - Dziękujemy", "W Domu Ojca" czy "Sługa Boży - Jan Paweł II". Sam je pisał, reżyserował i wystawiał na scenie z Gorzkowianami. Był w tej roli nie do pokonania.

SPOCZĄŁ W GORZKOWIE

Ostatnie lata życia prałata nie były jednak usłane różami. Dwa razy przeszedł ciężki udar mózgu, miał problemy zdrowotne. Ale nie tracił wiary, że odzyska pełną sprawność.

O jednym marzył najbardziej. Mimo ograniczeń związanych z chorobą, wiosną 2014 roku pojechać do Rzymu i wziąć udział w uroczystościach kanonizacji Jana Pawła II. Ale niebiosa chciały inaczej...

Andrzej Biernacki zmarł po długiej i ciężkiej chorobie, 11 listopada 2013 roku. Tuż po swoich 81. urodzinach. Został pochowany - zgodnie z ostatnią wolą - w Gorzkowie, który tak bardzo ukochał. W pogrzebie kapłana wzięły udział tysiące ludzi. A w naszej pamięci pozostanie jako człowiek prawy, życzliwy, serdeczny. Wielki Polak i patriota.

SAMORZĄDOWIEC I PRZEDSIĘBIORCA

Ksiądz Andrzej Biernacki otrzymał tytuł kazimierskiego Człowieka 25-lecia, ale kapituła plebiscytu przyznała także dwa wyróżnienia. Dla samorządowca i przedsiębiorcy.

Adam Bodzioch to człowiek-instytucja w życiu publicznym Kazimierzy Wielkiej. Sprawował najdłużej funkcję burmistrza w stolicy powiatu - najpierw w latach 90., potem przez dwie kadencje XXI wieku (2002-2010). Należy do grona osób, które budowały fundamenty "nowej Polski" po przemianach ustrojowych w regionie kazimierskim. Obecnie pełni mandat radnego powiatowego.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KAZIMIERSKIEGO

Zbigniew Frączek - Przedsiębiorca, współwłaściciel znanej firmy Rolmet w Kazimierzy Wielkiej. Do sukcesów w biznesie doszedł ciężką pracą. Jest osobą,
Zbigniew Frączek - Przedsiębiorca, współwłaściciel znanej firmy Rolmet w Kazimierzy Wielkiej. Do sukcesów w biznesie doszedł ciężką pracą. Jest osobą, która nie odmawia innym pomocy. Zdobył wyróżnienie w plebiscycie Człowiek 25-lecia.

Zbigniew Frączek - Przedsiębiorca, współwłaściciel znanej firmy Rolmet w Kazimierzy Wielkiej. Do sukcesów w biznesie doszedł ciężką pracą. Jest osobą, która nie odmawia innym pomocy. Zdobył wyróżnienie w plebiscycie Człowiek 25-lecia.

Zbigniew Frączek jest przedsiębiorcą, założycielem i współwłaścicielem świetnie prosperującej firmy Rolmet w Kazimierzy Wielkiej. Do sukcesów w biznesie doszedł dzięki ciężkiej pracy. Mimo uprzywilejowanej pozycji w branży nadal pozostał skromnym człowiekiem. Postrzegany jest jako osoba, która nie odmawia innym pomocy. Bierze udział w projektach charytatywnych, wspiera oświatę, sport, kulturę. Jest też pasjonatem kolarstwa.

ŻELAZNY BURMISTRZ

Mamy jeszcze jednego laureata. Michał Markiewicz, burmistrz Skalbmierza, otrzymał wyróżnienie w plebiscycie Człowiek 25-lecia - w kategorii samorząd. Nie bez racji, bowiem jest jedynym włodarzem gminy w regionie kazimierskim, który sprawuje swój urząd nieprzerwanie przez ćwierć wieku. "Żelazny burmistrz" znany jest z rozsądnych inwestycji, działań dla mieszkańców. Jak nikt inny dba o rozwój Skalbmierza, choć na co dzień... mieszka w Kazimierzy Wielkiej.

Michał Markiewicz - burmistrz Skalbmierza nieprzerwanie od 1990 roku. Zmienił oblicze miasta i gminy. Z jego osobą wiąże się wiele inwestycji, działań
Michał Markiewicz - burmistrz Skalbmierza nieprzerwanie od 1990 roku. Zmienił oblicze miasta i gminy. Z jego osobą wiąże się wiele inwestycji, działań dla mieszkańców. Został wyróżniony w plebiscycie Człowiek 25-lecia w kategorii samorząd.
Adam Ligiecki

Michał Markiewicz - burmistrz Skalbmierza nieprzerwanie od 1990 roku. Zmienił oblicze miasta i gminy. Z jego osobą wiąże się wiele inwestycji, działań dla mieszkańców. Został wyróżniony w plebiscycie Człowiek 25-lecia w kategorii samorząd.

(fot. Adam Ligiecki)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie