Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek 25-lecia w powiecie sandomierskim. Poznaj zwycięzcę i wyróżnionych

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Karol Bury uczestniczy we wszystkich imprezach rycerskich odbywających się w Sandomierzu. Pojawia się oczywiście w historycznych strojach.
Karol Bury uczestniczy we wszystkich imprezach rycerskich odbywających się w Sandomierzu. Pojawia się oczywiście w historycznych strojach. Małgorzata Płaza
Karol Bury Człowiekiem 25-lecia w powiecie sandomierskim. Zbigniewa Rewera w województwie w kategorii Rolnictwo. Wyróżnienia Anny Dobrzańskiej, Jerzego Borowskiego, księdza Bogusława Pituchy i Krzysztofa Burka.
Ksiądz Bogusław Pitucha  - dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej. Z instytucją związany od 1997 roku. Założyciel placówek służących najbardziej potrzebującym,
Ksiądz Bogusław Pitucha - dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej. Z instytucją związany od 1997 roku. Założyciel placówek służących najbardziej potrzebującym, między innymi schroniska dla bezdomnych i ośrodka dla uczniów niepełnosprawnych „Radość Życia”.

Ksiądz Bogusław Pitucha - dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej. Z instytucją związany od 1997 roku. Założyciel placówek służących najbardziej potrzebującym, między innymi schroniska dla bezdomnych i ośrodka dla uczniów niepełnosprawnych "Radość Życia".

Karol Bury, sędzia Sądu Rodzinnego w Sandomierzu, założyciel Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej i Ludowego Klubu Sportowego, trener sportów siłowych został Człowiekiem 25-lecia w naszym powiecie.

Wyróżnienia otrzymali: Anna Dobrzańska, profesor doktor habilitowany nauk medycznych specjalista pediatrii, ksiądz Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz Jerzy Borowski, burmistrz Sandomierza. Zbigniew Rewera został człowiekiem 25-lecia w kategorii Rolnictwo. Doceniono również działalność Krzysztofa Burka.

W tym konkursie nasi czytelnicy wyróżnili osoby, które wniosły wyjątkowy wkład w rozwój naszego regionu od chwili zmiany systemu.

Założona prawie 20 lat temu przez Karola Burego chorągiew rycerska jest wizytówką miasta, jedną z najlepszych grup rekonstrukcyjnych w kraju, ściągającą do grodu rzesze gości. Kasztelan niewątpliwie zmienił Sandomierz, uatrakcyjnił go i przekonał turystów, że warto tu przyjeżdżać. Zwycięzca plebiscytu w powiecie sandomierskim to także osoba zasłużona dla sportu i wychowawca młodzieży.

Jerzy Borowski – burmistrz Sandomierza od 2002, czyli od trzech kadencji. Pod jego rządami w mieście zrealizowano wiele ważnych inwestycji, jak choćby
Jerzy Borowski – burmistrz Sandomierza od 2002, czyli od trzech kadencji. Pod jego rządami w mieście zrealizowano wiele ważnych inwestycji, jak choćby przebudowa nadwiślańskiego bulwaru i zagospodarowanie parku Piszczele, Sandomierz przeżywa turystyczny boom.

Jerzy Borowski - burmistrz Sandomierza od 2002, czyli od trzech kadencji. Pod jego rządami w mieście zrealizowano wiele ważnych inwestycji, jak choćby przebudowa nadwiślańskiego bulwaru i zagospodarowanie parku Piszczele, Sandomierz przeżywa turystyczny boom.

- W sklepach czy na ulicy ludzie zwracają się do mnie "panie kasztelanie". Tak silnie jestem już utożsamiany z chorągwią - śmieje się Karol Bury.

Tak samo mocno Sandomierz jest utożsamiany ze zbrojnymi. Dziś nikt już nie wyobraża sobie miasta bez rycerzy spacerujących po Rynku, bez zbrojowni i bez wyjątkowego muzeum - Strażnicy Historii i Kultury Sandomierza. Trudno także wyobrazić sobie bez barwnego udziału wojów obchodów narodowych świąt Konstytucji 3 Maja, 11 Listopada albo procesji Bożego Ciała i rezurekcyjnej.

Sandomierska chorągiew była pierwszym zespołem tego typu w Polsce południowo-wschodniej. Powstała około 20 lat temu, gdy oferta turystyczna miasta była zupełnie odmienna od obecnej. Gród miał do zaproponowania właściwe tylko zabytki.
Inspiracją, jak wspomina Karol Bury, był Golub -Dobrzyń.

- Uznałem, że musimy mieć podobną reprezentacyjną drużynę. Początki nie były łatwe. Nie było wyspecjalizowanych producentów broni czy zbroi. Wiele rzeczy, choćby kolczugi, musieliśmy robić sami - opowiada kasztelan.

Chorągiew przypadła do gustu turystom. Zaczęła się szybko rozwijać, zyskiwała kolejne formacje, nowe, już profesjonalnie wykonane uzbrojenie i ubiory. Laureat stwierdza z satysfakcją, że udało mu się stworzyć najlepszy tego typu zespół w Polsce.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

Zbigniew Rewera z Chałek koło Sandomierza został Człowiekiem Roku w kategorii  ROLNICTWO. Jest jednym z najbardziej nowocześnie działających rolników
Zbigniew Rewera z Chałek koło Sandomierza został Człowiekiem Roku w kategorii ROLNICTWO. Jest jednym z najbardziej nowocześnie działających rolników w regionie, jeden z pionierów tworzenie grup prpducenckich.

Zbigniew Rewera z Chałek koło Sandomierza został Człowiekiem Roku w kategorii ROLNICTWO. Jest jednym z najbardziej nowocześnie działających rolników w regionie, jeden z pionierów tworzenie grup prpducenckich.

- Nie ma drugiej grupy, która byłaby w stanie organizować imprezy w klimatach od wojów Mieszka I po czasy międzywojnia. Kawalerii zazdrości nam cały kraj - podkreśla sandomierzanin.

Karol Bury odniósł sukces również w innej dziedzinie - około 20 lat temu za jego sprawą Sandomierz stał się najważniejszym ośrodkiem kulturystyki i fitness w Polsce. Zawodnicy z tego miasta zdobyli łącznie 160 medali w mistrzostwach Polski, Europy i świata. Pojawiły się gwiazdy, jak Mariusz Ślusarz, Piotr Grębowski, Paweł Pachnik czy Leszek Sokołowski.

Sukcesy odnosiły również panie: Marzanna Jarosz, Agnieszka Świtalska i Agnieszka Kruk.
Karol Bury pracował także z trudną młodzieżą, kierował ośrodkiem kuratorskim. Wielu młodym ludziom zaszczepił pasję do sportu i rycerstwa, co pomogło im wyjść na prostą.
Nowych pomysłów i zapału kasztelanowi nie brakuje. - Szukamy wciąż sposobu na podniesienia atrakcyjności Sandomierza, ponieważ tak naprawdę cały nasz wysiłek jest podporządkowany Sandomierzowi. Działamy dla tego miasta - podkreśla Karol Bury.

Krzysztof Burek został wyróżniony w wojewódzkiej kategorii KULTURA. Archeolog, muzealnik, redaktor i dziennikarz. Redaktor„Zeszytów Sandomierskich” oraz
Krzysztof Burek został wyróżniony w wojewódzkiej kategorii KULTURA. Archeolog, muzealnik, redaktor i dziennikarz. Redaktor„Zeszytów Sandomierskich” oraz pomysłodawca wielu inicjatyw upamiętniających dzieje miasta. Jeden z inicjatorów Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej.

Krzysztof Burek został wyróżniony w wojewódzkiej kategorii KULTURA. Archeolog, muzealnik, redaktor i dziennikarz. Redaktor"Zeszytów Sandomierskich" oraz pomysłodawca wielu inicjatyw upamiętniających dzieje miasta. Jeden z inicjatorów Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej.

Anna Dobrzańska, wyróżniona w kategorii ZDROWIE. Profesor doktor habilitowany nauk medycznych specjalista pediatrii, konsultant krajowy w dziedzinie
Anna Dobrzańska, wyróżniona w kategorii ZDROWIE. Profesor doktor habilitowany nauk medycznych specjalista pediatrii, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, kierownik Kliniki Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, jako pierwsza 15 lat temu zezwoliła w swojej klinice na nieograniczony kontakt matek z dziećmi.

Anna Dobrzańska, wyróżniona w kategorii ZDROWIE. Profesor doktor habilitowany nauk medycznych specjalista pediatrii, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, kierownik Kliniki Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, jako pierwsza 15 lat temu zezwoliła w swojej klinice na nieograniczony kontakt matek z dziećmi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie