Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2015 w kategorii Odkrycie, Artur Maik: - W Kielcach warto studiować

Paulina Baran
Artur Maik. Student zarządzania na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W tym roku, jako jedyny przedstawiciel świętokrzyskich uczelni, otrzymał prestiżowy Diamentowy Grant przyznawany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Otrzymał go za projekt badawczy dotyczący designu usług sanatoryjnych. Pochodzi z Rawy Mazowieckiej, skąd przyjechał na studia do Kielc. Student z Kielc znalazł się w gronie 78 nagrodzonych żaków z Polski.
Artur Maik. Student zarządzania na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W tym roku, jako jedyny przedstawiciel świętokrzyskich uczelni, otrzymał prestiżowy Diamentowy Grant przyznawany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Otrzymał go za projekt badawczy dotyczący designu usług sanatoryjnych. Pochodzi z Rawy Mazowieckiej, skąd przyjechał na studia do Kielc. Student z Kielc znalazł się w gronie 78 nagrodzonych żaków z Polski.
– Od momentu gdy zacząłem studiować, zawsze szukałem dodatkowego zajęcia, tak aby mój czas był wypełniony w pełni – mówi Artur Maik, laureat nagrody Człowiek Roku 2015 w kategorii Odkrycie.

Jest Pan obecnie chyba najbardziej rozpoznawalnym studentem w Kielcach. Z jakich nagród jest Pan najbardziej dumny? Jak udało się zrobić naukową karierę w tak młodym wieku?

Aktualnie studiuję zarządzanie na ostatnim roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz prawo na trzecim roku na Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych. W międzyczasie skończyłem również studia podyplomowe z zakresu zarządzania projektami. Moja ścieżka kariery ma duże powiązanie z nauką, gdyż to właśnie jej poświęcam najwięcej czasu. Od czasu rozpoczęcia studiów udało mi się uzyskać kilka nagród - trzykrotnie Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kilkukrotnie stypendia rektora Uniwersytetu, wyróżnienie w konkursie na najlepszego studenta w konkursie Studencki Nobel, a także najbardziej dla mnie znaczący Diamentowy Grant i wiele wyróżnień za referaty prezentowane na konferencjach naukowych oraz międzynarodowych. Chociaż nauka stanowi dla mnie podstawowe zajęcie, to równie czynnie angażuję się w praktyczne działania. Realizuję to głównie poprzez uczestnictwo w różnych organizacjach studenckich, jak i pracę w ramach praktyk i staży. Od momentu gdy zacząłem studiować, zawsze szukałem dodatkowego zajęcia, tak aby mój czas był wypełniony w pełni.
Jeśli zaś chodzi o nagrodę, z której jestem najbardziej dumny, to jednoznacznie mogę wskazać Diamentowy Grant. Jest to o tyle istotna i ważna dla mnie nagroda, że wyznacza mi pewną drogę naukową, którą jeśli tylko dobrze i w określonym czasie wykorzystam, to będę mógł się cieszyć nowym tytułem naukowym. Do kolejnego atutu zaliczyć należy przede wszystkim możliwość realizowania badań naukowych nad zjawiskiem, które w tym kontekście jeszcze nie znalazło swojego odwzorowania w Polsce, a mowa tutaj o temacie moich badań, czyli „Design usług instrumentem przewagi konkurencyjnej w sektorze uzdrowiskowym województwa świętokrzyskiego”. Temat, jak i poniekąd zakres tych badań skonstruowałem z moim opiekunem, który pomagał mi napisać wniosek o grant. Teraz, gdy już jestem w momencie studiowania literatury zagranicznej i opracowywania badań wiem, że jest to dobra ścieżka rozwoju naukowego i nie tylko naukowego. Konkurencyjność podmiotów leczniczych wynika przede wszystkim z rosnących wymagań pacjentów w stosunku do poziomu jakości świadczonych im usług zdrowotnych. Istniejąca na rynku konkurencja zmusza sanatoria do ciągłego doskonalenia procesów usługowych, dlatego mam nadzieję, że dzięki badaniom i jednocześnie wynikom będę mógł chociaż w jakimś stopniu móc wskazać obszary, w których warto się rozwijać lokalnym podmiotom działającym w sektorze uzdrowiskowym. Tym bardziej temat jest dla mnie interesujący, gdyż województwo świętokrzyskie jako jedną z inteligentnych specjalizacji wybrało właśnie sektor uzdrowiskowy.

W takim „nawale” pracy ma Pan czas na rodzinę, związki?
Pochodzę z Rawy Mazowieckiej, to takie dosyć małe miasto, które jest położone między Łodzią a Warszawą, a oddalone od Kielc o około 140 kilometrów. Przyjechałem na studia do Kielc z moją ówczesną dziewczyną, a obecną narzeczoną. Wybraliśmy to miasto na tamten moment dosyć specyficznie, a nawet mógłbym stwierdzić, że tylko poprzez chęć studiowania razem w jednym mieście. Natomiast teraz z perspektywy czasu możemy jednoznacznie stwierdzić, że to miasto jest fantastyczne, a ludzie - jeszcze bardziej, dlatego między innymi to właśnie tutaj się oświadczyłem. Ponadto była to dobra decyzja! Czuję się tutaj, jakbym mieszkał od urodzenia, a to chyba wskazuje, że warto tutaj zostać na stałe. Jeśli chodzi o tęsknotę za domem rodzinnym, to jak u każdego, u mnie również występuje. Dlatego też staram się, mniej więcej co 3 tygodnie wracać do domu i rodziny na weekend. Tym bardziej, że mam rodzeństwo, a w tym dużo młodszą siostrzyczkę, która jak to zawsze mówi: „Bardzo za tobą tęsknię”.

Co daje Panu tytuł Człowieka Roku w kategorii Debiut. Jak Pan go odbiera?
Nagroda ta daje mi ogromną satysfakcję. Doceniam ludzi, którzy na mnie głosowali, gdyż nie jestem z Kielc, a nagroda jest regionalna, więc niektórzy po prostu mnie nie znają. Tytuł Człowieka Roku w tej kategorii ma również dla mnie duże znaczenie, ponieważ zamierzam zostać w Kielcach po studiach i tutaj realizować swoje plany zawodowe i nie tylko. Myślę, że ta nagroda, jak i sama nominacja przyczyni się również do innego podejścia niektórych osób, a mi bliskich, a dotyczącego tego, że jeśli się coś naprawdę chce, to można to osiągnąć. W perspektywie czasowej, mam nadzieję, że zamienię nagrodę z tego plebiscytu na nieco inną, a dokładnie Liderzy Regionu i będę mógł wpływać na lokalną społeczność i gospodarkę, dzięki swojej firmie.

Mówił Pan, że nie jest z Kielc. Dlaczego warto tu studiować i pracować?
Uważam, że Kielce są bardzo dobrym miejscem dla ludzi kreatywnych. Nie ma tutaj, aż tak dużej konkurencji jak w innych miastach, więc „jeszcze” jest czas na pokazanie zarówno siebie, jak i swoich pomysłów. Z mojego punktu widzenia jest to bardzo dobre miasto do życia, gdyż na przykład Warszawa strasznie mnie przytłacza i w tego typu mieście zdecydowanie bym się nie odnalazł. Warto tutaj studiować, gdyż uczelnie są bardzo otwarte na studentów, a dystans pomiędzy wykładowcą a studentem nie jest aż tak duży. Wydaje mi się, że większość wykładowców jest nastawionych na współpracę, a nawet niektórzy sami podpowiadają, jakie inicjatywy można zorganizować. Mam bardzo dobre doświadczenia z tym związane i mam nadzieję, że tak pozostanie. Studiować warto również dlatego, że jest wiele świetnych organizacji i kół naukowych, które realizują inicjatywy w zakresie kierunkowym tworzących je ludzi. Przykładem może być koło naukowe Koncept czy też Medyk. Co roku realizują projekty o zasięgu ogólnopolskim i wszystkie z nich spotykają się z pozytywnym odbiorem w środowisku lokalnym, jak i poza. Warto pracować w Kielcach i realizować tutaj inicjatywy biznesowe dlatego, że wiele rzeczy jeszcze tutaj nie ma. Z punktu widzenia osoby, która śledzi na bieżąco funkcjonowanie biznesu również w innych miastach, uważam, że w Kielcach jest naprawdę wiele rzeczy do zrobienia. Oczywiście są to rzeczy zależne od inicjatorów oddolnych, czyli osób, które mają zamiar, czy też chcą założyć biznes.

Co według Pana powinni robić studenci, aby osiągnąć sukces lub mieć pewność znalezienia pracy zaraz po skończeniu studiów?
Przede wszystkim zmienić myślenie, a następnie angażować się. Tak naprawdę czas studiów jest możliwością, a to co uda się nam z nich wynieść oprócz dyplomu zależy tylko od samych studentów. Oczywiście wiedza teoretyczna jak najbardziej jest potrzebna i myślę, że zdobywamy ją na dobrym poziomie, lecz kwestia leży po stronie jej wykorzystania. Dlatego warto angażować się w różne projekty, inicjatywy oraz działania, dzięki którym nie tylko uczymy się i praktykujemy zdobytą wiedzę, ale przede wszystkim poznajemy innych pozytywnie nakręconych ludzi. Uważam, że to właśnie współpraca, zaangażowanie, determinacja i łatwość nawiązywania kontaktów są determinantami sukcesu w większości dziedzin. Przy okazji chciałbym zachęcić do wzięcia udziału w projekcie, którego jestem inicjatorem, czyli Kieleckich Dniach Biznesu, które odbędą się 15-16 marca 2016 roku w Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Myślę, że jest to dobry moment, aby zacząć angażować się w takie przedsięwzięcia dla osób, które jeszcze tego nie zrobiły. Projekt realizuję wraz z zespołem projektowym z różnych kieleckich uczelni, a organizatorami są dwa koła naukowe Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Dział Innowacji I Transferu Technologii Uniwersytetu. Wydarzenie ma na celu zintegrowanie środowiska naukowego z biznesem oraz pobudzenie ducha przedsiębiorczości wśród studentów.

Gala Człowiek Roku 2015 w województwie świętokrzyskim odbyła się 29 stycznia w hotelu Kongresowym w Kielcach. Tytuły przyznają Czytelnicy „Echa Dnia” wraz z kapitułą redakcyjną. Człowiekiem Roku 2015 w województwie świętokrzyskim został Piotr Lichota, twórca potęgi Bałtowa, przedsiębiorca. Oprócz tytułu głównego oraz w Kielcach i poszczególnych powiatach przyznaliśmy też tytuły w najważniejszych kategoriach życia. W kolejnych wydaniach „Relaksu” „Echa Dnia” zaprezentujemy zwycięzców w kategoriach. Dziś Artur Maik, zdobywca tytułu w kategorii Debiut/Odkrycie. A oto zdobywcy tytułów w poszczególnych kategoriach.

Ambasador - Sławomir Zieliński
Biznes - Piotr Lichota
Pomoc społeczna - Edyta Więckowska
Kultura - Paweł Krakowiak
Rozrywka - Andrzej Piaseczny
Sport - Mariusz Adamczyk
Samorząd - Paweł_Zagaja
Turystyka - Małgorzata Wilk-Grzywna
Społeczeństwo - Jacek Wiatrowski
Rolnictwo - Tomasz Grzywna
Edukacja - Beata Salata
Religia - ojciec Jakub Zawadzki
Zdrowie - Jarosław Seweryński
Polityka - Kamil Suchański
Debiut/odkrycie - Artur Maik

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie