Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Czujka na straży twojego bezpieczeństwa". Pińczowscy strażacy uczą młodzież o tlenku węgla [ZDJĘCIA]

Pińczów straż, Mateusz Tarka, ach
W czwartek, 15 listopada w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” zorganizowano konferencję poświęcona zagrożeniom związanym z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach oraz zatruciem tlenkiem węgla. Gośćmi byli uczniowie Szkoły Podstawowej numer 1 w Pińczowie.

Na zaproszenie Komendanta Powiatowego PSP w Pińczowie Grzegorza Karwata na spotkanie przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej numer 1 w Pińczowie wraz z opiekunami oraz mistrz kominiarski Leszek Wójtowicz.

Czad - "cichy zabójca"
W trakcie spotkania funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Pińczowie przedstawili słuchaczom główne założenia kampanii, ze szczególnym podkreśleniem korzyści jakie niesie ze sobą zainstalowanie czujki oraz wskazaniem prawidłowego postępowania w przypadku pożaru. Kapitan Mateusz Tarka opowiadał o tym jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla i czym on w ogóle jest.
Młodzież szkolna dowiedziała się, że czad czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Mówi się, że to "cichy zabójca" ponieważ jest:bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Podczas spotkania strażacy mówili o tym, żeby nie bagatelizować objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

W takiej sytuacji natychmiast należy przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

Co zrobić aby uniknąć zaczadzenia?
Funkcjonariusze podczas spotkania mówili co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia. Oto przedstawione zalecenia:

  • Należy systematycznie czyścić i sprawdzać szczelność, i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  • Nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych.
  • Nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzać poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Podczas spotkania mistrz kominiarski uczulił najmłodszych by przypomnieli rodzicom o konieczności systematycznego czyszczenia oraz przeglądania przewodów kominowych i wentylacyjnych.

Na koniec spotkania strażacy zademonstrowali sprzęt pomiarowy oraz kamery termowizyjne stosowane podczas wspomnianych zdarzeń. Uczniowie mogli także zadawać pytania, na które odpowiedzi udzielali strażacy i mistrz kominiarski. Młodzież szkolną interesowało to od dymu z ogniska można się zatruć, to ie kosztuje czujka dwutlenku węgla (około 40 złotych) i gdzie można ją kupić, a także to ile strażacy zużywają tlenu z butli podczas gaszenia pożarów.

Wzorem dotychczas przeprowadzonych działań KP PSP w Pińczowie planuje kontynuację przedsięwzięć związanych z kampanią „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, której celem jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców i uczulenie ich na zagrożenia związane z sezonem grzewczym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie