Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czworo kandydatów na wójta gminy Górno prezentuje swoje programy wyborcze

MAT
W gminie Górno o fotel wójta powalczy czwórka kandydatów. Prezentujemy sylwetki pretendentów oraz ich programy wyborcze dla gminy. Wybory samorządowe już w niedzielę, 21 października. Jakie pomysły na swoją małą ojczyznę mają kandydaci na wójta gminy Górno?

Aneta Dudzik

Czworo kandydatów na wójta gminy Górno prezentuje swoje programy wyborcze

Wystartuje z własnego komitetu, ale z poparciem Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Ma 45 lat, jest mężatką, ma córkę i mieszka na co dzień w Cedzynie. Pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Jest tam podinspektorem w Europejskim Funduszu Społecznym. Dodatkowo prowadzi własną działalność gospodarczą. W wyborach wystartuje z Komitetu Wyborczego wyborców Anety Dudzik, ale z poparciem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jej zainteresowania są wszechstronne. Interesuje się sportem, ogrodami i ich projektowaniem, sadownictwem. Jej hobby to także zwierzęta.

Priorytetem dla niej ma być wprowadzenie w gminie budżetu obywatelskiego. - Dla mnie najważniejszy jest kontakt z mieszkańcami, a co za tym idzie możliwość wspólnego wyboru inwestycji. Te inwestycje, które są robione, najczęściej są opierane na indywidualnych planach radnych, natomiast nie ma szerszej konsultacji z mieszkańcami. Często te mniejsze rzeczy są niezauważalne, a są bardzo potrzebne - mówi Dudzik.

Dodaje, że wskazane są też inne, większe inwestycje, jak na przykład wykonanie kanalizacji, rozwój przedszkoli, czy szkół.

Anna Michalska

Czworo kandydatów na wójta gminy Górno prezentuje swoje programy wyborcze

Anna Michalska będzie startowała na wójta gminy Górno jako kandydatka Prawa i Sprawiedliwości. Ma 49 lat. Mężatka, ma dwoje dorosłych dzieci. Na codzień mieszka w Krajnie Parcelach. Jest dyplomowanym nauczycielem edukacji wczesno-szkolnej. Wiele lat pracowała w Kuratorium Oświaty w Kielcach. Była dyrektorem wydziału, a także wizytatorem. Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą i także edukacyjną, bo prowadzi prywatne przedszkole w Kielcach. Przez 12 lat była radną gminy Górno (była przewodniczącą komisji oświaty), przez ponad rok (w latach 2009-2010) była też zastępcą ówczesnego wójta gminy Górno.

Jakie ma pomysły na gminę Górno? - Zależy mi na poprawie infrastruktury drogowej, musi być na terenie gminy więcej chodników. Ważne jest, żeby we wszystkich miejscowościach zapewnić dzieciom bezpieczne dojście do szkoły - uważa Anna Michalska. Oprócz tego chce wprowadzić fundusz sołecki, atakże budżet obywatelski, a także budżet obywatelski. - O ważnych inwestycjach powinni decydować mieszkańcy. W mieście Kielce to się dobrze sprawdziło,u nas też może - uważa kandydatka. Ponadto chce, żeby w jednej ze szkół w gminie Górno na stałe był gabinet stomatologiczny dla dzieci w wieku szkolnym. Uważa też, że w gminie trzeba wymienić stary wodociąg. - Połowa gminy nie ma też kanalizacji, nie ma oczyszczalni ścieków i należy to niezwłocznie wybudować - dodaje. Anna Michalska chce też budować boiska wielofunkcyjne w Krajnie, Woli Jachowej, Cedzynie, a także Dom Seniora, który byłby opieką całodobową dla osób ciężko chorych. Chce też dbać o nowoczesne wyposażenie szkół, więcej miejsc w żłobkach.

Przemysław Łysak

Czworo kandydatów na wójta gminy Górno prezentuje swoje programy wyborcze

Przemysław Łysak wójtem jest drugą kadencję. Teraz powalczy o trzeci. Wystartuje z własnego komitetu Przyjazna Gmina Górno.

Ma 44 lata. Żona Marta, dwie córki. Magister ekonomii, ukończył Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Posiada doświadczenie zawodowe. 11 lat pracował w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Był też dyrektorem w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wolny czas spędza z żoną Martą na dysputach o wszystkim, również o projektach unijnych, zamówieniach publicznych, planach zagospodarowania wsi, wykorzystując jej doświadczenie zawodowe. Jak mówi, żona mu wiele podpowiada,czyli łączy przyjemne z pożytecznym.

Oto jego program

- Mieszkańcy znają wszystkich kandydatów, bo byliśmy już we władzach gminy. Wiedzą kto jest politykiem, kim się otacza, kto wszystko wszystkim obiecuje, jak umie się wysłowić, kogo ostatnio zdegradowano, kto woli zabawę, a kto pracę. Dlatego przedstawianie siebie, narzucanie się i robienie ponownie pierwszego wrażenia nie wypada. Dobra dla gminy byłaby debata programowa z kimś nowym. U nas takiego nie ma. Górno w każdej dziedzinie ściga się z najlepszymi. Z każdym chętnym zmieniamy gminę na lepszą: zalew Cedzyna-Wola Kopcowa, żłobek, „Mała Kadzielnia”, przedszkola, świetlice, wszędzie dojeżdża autobus Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach, inwestycje w szkołach, budynkach gminy, oczyszczalnia, kanalizacja, nowe samochody dla Ochotniczych Straży Pożarnych, doposażenie Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów, rehabilitacja z Narodowym Funduszem Zdrowia, sprawna służba zdrowia. Nie marnujemy środków na przykład na budowanie ślepych dróg donikąd bez niezbędnych porozumień. Mój program to mniej mówić, a robić. Żeby w gminie coś zostało, a nie tylko zdjęcie mówcy - mówi Przemysław Łysak.

Grzegorz Skiba

Czworo kandydatów na wójta gminy Górno prezentuje swoje programy wyborcze

Grzegorz Skiba wystartuje z własnego komitetu Razem Dla Gminy Górno. Ma 45, mieszka w Krajnie Pierwszym. Ma żonę Sabinę i trójkę dzieci. Od 12 lat jest pracownikiem Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Kielcach. Z wykształcenia jest ekonomistą. Studiował w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach oraz na Uniwersytecie imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jest też prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Górno. Przez dwie kadencje (2002-2006 i 2010-2014) był radnym gminy Górno Interesuje się przede wszystkim historią, ale także podróżami, przyrodą i polskimi parkami krajobrazowymi.

Oto jego program.
- Gmina potrzebuje gospodarza z wizją, a jednocześnie człowieka, który rozumie jej mieszkańców, nie unika kontaktu z nimi, realizuje ich pomysły i potrzeby. Biorąc odpowiedzialność za rozwój i przyszłość gminy Górno, będę wprowadzać takie rozwiązania, które poprawią standard życia mieszkańców - mówi Grzegorz Skiba. Jego program wyborczy opiera się na wielu filarach. Są to między innymi: Gmina Zgody, Komfort i Dobrobyt, Opieka i Wsparcie, Przemyślane Inwestycje, Gmina Bez Układów, Oferta Dla Najmłodszych, czy Opieka Medyczna w Szkole. Grzegorz Skiba uważa też, że wiele obszarów w gminie wymaga doinwestowania, a pieniądze mogą pochodzić z Unii Europejskiej. - Już dziś wiadomo, że przy stosunkowo niewielkich zabiegach będzie mo-żna pozyskać fundusze między innymi na oczyszczalnię ścieków, skanalizowanie gminy, budowę dróg, rozwój przedsiębiorstw czy organizowanie miejsc aktywności i rehabilitacji dla seniorów.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Zobacz także: Wybory samorządowe 2018. Twój głos się liczy

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie