Czy burmistrz Oleśnicy Leszek Juda realizuje obietnice wyborcze złożone przed wyborami w 2018 roku? Sprawdziliśmy

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
archiwum
Na półmetku obecnej kadencji samorządu sprawdzamy, czy włodarze realizują obietnice wyborcze złożone wobec mieszkańców przed wyborami w 2018 roku. Dziś przyglądamy się burmistrzowi Miasta i Gminy Oleśnica – Leszkowi Judzie.

W wyborach samorządowych 2018 roku Leszek Juda zwyciężył w pierwszej turze. Z wynikiem 59,6 procenta i liczbą 1089 głosów pokonał trzech konkurentów zapewniając sobie kolejną kadencję z rzędu. W kampanii wyborczej Leszek Juda przedstawił program składający się z kilku punktów. Zobaczmy po kolei, czy i jak burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica wywiązuje się ze składanych deklaracji.

Przebudowa oczyszczalni ścieków
Inwestycja jest aktualnie realizowana. Gotowe są reaktory, w których będzie przebiegał proces oczyszczania ścieków, zaawansowane są prace przy pozostałych obiektach technologicznych i administracyjnych. Zakończenie inwestycji przewidywane jest na marzec 2022 roku.

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej
Wykonano inwestycje wodociągowe w miejscowościach Oleśnica, Wólka Oleśnicka i Strzelce oraz kanalizację w Oleśnicy. Aktualnie trwają prace nad opracowaniem dokumentacji rozbudowy sieci kanalizacyjnej w Borzymowie, Strzelcach i Sufczycach. W tym roku ma się również rozpocząć rozbudowa wodociągu do Brodów i przysiółka Wadówka.

Budowa przydomowych oczyszczalni w gminie
Zadanie zostało zrealizowane w 2019 roku.

Montaż oświetlenia ulicznego
W ostatnim czasie wymieniono oświetlenie w Sufczycach, Oleśnicy, Kępiu, Brodach i Borzymowie.

Przebudowa dróg gminnych i powiatowych
Przebudowane i wyremontowane zostały dwa odcinki dróg powiatowych w Oleśnicy i Pieczonogach. Wyremontowano także drogi gminne w miejscowościach: Oleśnica, Borzymów, Podlesie i Kępie.

Przebudowa remizy w rynku na potrzeby domu kultur
Inwestycja jest już praktycznie zrealizowana. Do wykonania pozostaje niewielka część robót obejmująca zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Przebudowa placu zabaw przy przedszkolu
W 2019 roku zrealizowano zadanie obejmujące przebudowę placu zabaw przy przedszkolu gminnym.

Drugi Etap Rewitalizacji Oleśnicy
Inwestycja nie została zrealizowana. - Wniosek złożony na dofinasowanie projektu przez gminę znajduje się na liście rezerwowej ale szansa na pozyskanie pieniędzy jest bardzo mała niemniej część zadań zaplanowanych do wykonania w ramach tego projektu będzie realizowana ze środków drugiej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - dotyczy to tak zwanego poszerzonego centrum, między innymi terenu wokół przedszkola - mówi burmistrz Leszek Juda.

Jak realizację wyborczych obietnic ocenia sam Leszek Juda?
-Nie jest łatwo realizować inwestycje w trudnym czasie pandemii i ta opinia chyba nie wymaga uzasadnienia. Niemniej uważam, że na półmetku kadencji 2018-2023 jesteśmy dość zaawansowani w realizacji zamierzonych zadań. Trzeba jednocześnie podkreślić, że poza tymi, które już są wykonywane lub przewidywane do realizacji w ramach obietnic wyborczych dochodzą kolejne inwestycje -modernizacja 3 przepompowni ścieków, rozbudowa przedszkola i strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Oleśnicy, monitoring centrum miejscowości. Te zadania możemy realizować dzięki środkom pozyskanym z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a jest to kwota blisko 4 milionów złotych. Aplikujemy o kolejne finansowe wsparcie, tym razem w kwocie 15 milionów złotych z Programu Polski Ład na 3 bardzo ważne inwestycje - budowę blisko 2,5 kilometrowego czwartego odcinka obwodnicy Oleśnicy, termomodernizację obiektów użyteczności publicznej i budowę Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W przyszłym roku przystępujemy do modernizacji i rozbudowy strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pieczonogach z dofinansowaniem unijnym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w kwocie 387 688,00 złotych. Ważnym sukcesem było pozyskanie średniego samochodu ratowniczo - gaśniczego MAN TGM o wartości ponad 800 000,00 złotych dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Strzelce - powiedział burmistrz.

Wkrótce ruszą zapisy na szczepienie trzecią dawką

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie