Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy burmistrz Pacanowa Wiesław Skop realizuje obietnice wyborcze złożone przed wyborami w 2018 roku? Sprawdziliśmy

Michał Kolera
Michał Kolera
Wiesław Skop, burmistrz Pacanowa.
Wiesław Skop, burmistrz Pacanowa.
Na półmetku obecnej kadencji samorządu sprawdzamy, czy włodarze realizują obietnice wyborcze złożone wobec mieszkańców przed wyborami w 2018 roku. Dziś przyglądamy się burmistrzowi Pacanowa Wiesławowi Skopowi.

21 października 2018 roku odbyła się pierwsza tura wyborów samorządowych, w tym głosowanie na wójta gminy Pacanów. Wygrał Wiesław Skop. Uzyskał 1 885 głosów, co przełożyło się na 54,92 procent poparcia. Wiesław Mądry otrzymał 795 głosów - 23,16 procent poparcia. Małgorzata Mierzwa zdobyła 752 głosy, co dało jej 21,91 procent. 1 stycznia 2019 roku Pacanów odzyskał prawa miejskie po 150 latach, i Wiesław Skop z wójta stał się burmistrzem.

Jesienią 2018 podczas kampanii wyborczej złożył kilka ważnych obietnic. Jak wygląda ich realizacja po półmetku kadencji?

Budowa i modernizacja dróg.

Obietnica nie jest realizowana i prawdopodobnie nie będzie. Dlaczego? Burmistrz tłumaczy, że po nawalnych deszczach z lat 2019-2020 gmina miała 20 odcinków drogowych i obiektów mostowych do odbudowy zakwalifikowanych w oparciu o dofinansowanie rządowe. Ponieważ pandemia COVID-19 zablokowała te środki, zrealizowanych zostało tylko 10 kilometrów nowej nawierzchni asfaltowej.

Drugi etap kanalizacji gminy.

Tak, obietnica jest realizowana. W 2020 roku oddano zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków, która kosztowała 6,5 miliona złotych. Funkcjonuje nowy blok o dużej przepustowości. W tej chwili wykonywany jest także 8,5 kilometrowy odcinek kanalizacji, który będzie obsługiwał 200 nowych przyłączy. Ma być ukończony do września 2022 roku, jeśli pandemia nie pokrzyżuje gminie planów. Samorząd czeka ponadto na środki obiecane w Polskim Ładzie. To 29 milionów złotych. Za te pieniądze będzie można skanalizować 10 miejscowości w rejonie Powiśla oraz wybudować tam oczyszczalnię ścieków.

Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie gminy.

Nie udało się zrealizować tej obietnicy. Wymieniona została jedynie stolarka okienna w 2020 i częściowo w 2021 roku na terenie kilku obiektów. Burmistrz tłumaczy się oczekiwaniem na środki zewnętrzne.

Wspieranie lokalnych stowarzyszeń.

Tak, obietnica jest realizowana. 11 stowarzyszeń strażackich i 22 stowarzyszenia cywilne, głównie koła gospodyń wiejskich mogły liczyć na wsparcie na poziomie około 200 tysięcy złotych. Gmina zapewnia wkład własny dla stowarzyszeń przy aplikowaniu o pieniądze rządowe i te pochodzące z Urzędu Marszałkowskiego.

Pozyskanie 10 milionów złotych z Unii Europejskiej na inwestycje.

Tak, obietnica już praktycznie została spełniona. Po półmetku kadencji bilans przedstawia się następująco. Gmina pozyskała 3 100 000 złotych na modernizację oczyszczalni, 5 700 000 na kontynuację zadań kanalizacyjnych w latach 2019 i 2020. Oprócz tego pozyskano spore pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego i rządu.

Jak realizację wyborczych obietnic ocenia sam Wiesław Skop?

- Jest mi przykro, że z powodu obostrzeń pandemicznych, wyhamowania pandemicznego w gospodarce no i także koniecznych dużych wydatków związanych ze zwalczaniem pandemii, z usuwaniem jej skutków, nie mogliśmy w pełni rozwinąć skrzydeł. Samorządy poniosły olbrzymie straty przez dwa ostatnie lata budżetowe. Musiały zweryfikować swoje plany inwestycyjne. W dodatku czeka nas zderzenie z Polskim Ładem w wymiarze podatkowym. Straty mamy już policzone. Będzie to około 1 300 000 złotych na odpisach podatkowych z PIT i CIT w 2022 roku. Teoretycznie ma być subwencja korygująca te straty, ale nie wiadomo na ten temat nic bliżej. Wyrównanie strat ma być częściowe, zakładam, że na około połowę strat. Będzie to więc kilkaset tysięcy złotych mniej na inwestycje. Myślę jednak, że na koniec kadencji z podniesionym czołem zarówno ja jak i rada miejska, staniemy przed wyborcami - mówi Wiesław Skop.

- Zrealizowaliśmy też wiele rzeczy, których nie było w programie wyborczym. Rozbudowujemy strażnicę w miejscowości Wójcza, tam też modernizujemy budynek przedszkola. Są to wydatki na poziomie kilkuset tysięcy złotych. Został zmodernizowany budynek świetlicy wiejskiej w miejscowości Olekoń. Kosz to 100 tysięcy złotych. Jest to centrum działania stowarzyszeń oblekońskich, rady sołeckiej, koła gospodyń wiejskich, strażaków. To dodatkowe rzeczy, które wyskoczyły nam w ciągu trzech ostatnich lat, i które zrealizowaliśmy bądź ze środków naszych, bądź z funduszy pomocowych, zewnętrznych. Wykonaliśmy też 12 nowych linii oświetleniowych w technologii LED, które znacznie poprawiły bezpieczeństwo na drogach gminnych i powiatowych. Rozpoczęliśmy budowę wielofunkcyjnego budynku sanitarno-socjalnego na stadionie Klubu Sportowego Zorza Tempo Pacanów, bo Sanepid zagroził nam zamknięciem obiektu. Zaplecze to było dobre jeszcze w latach 90., ale obecnie nie spełnia już żadnych standardów. Wartość kosztorysowa projektu to 960 tysięcy zlotych - dodaje burmistrz.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie