Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy burmistrz Sandomierza Marcin Marzec realizuje obietnice wyborcze złożone przed wyborami w 2018 roku? Sprawdziliśmy

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Burmistrz Marcin Marzec w środku na remontowanej ulicy Cieśli w Sandomierzu
Burmistrz Marcin Marzec w środku na remontowanej ulicy Cieśli w Sandomierzu Fot. UM Sandomierz
Na półmetku obecnej kadencji samorządu sprawdzamy, czy rządzący miastami i gminami realizują obietnice wyborcze złożone wobec mieszkańców przed wyborami w 2018 roku. Dziś przyglądamy się programowi burmistrza Sandomierza Marcina Marca. Sprawdziliśmy jak jest realizowany.

Marcin Marzec stanowisko burmistrza Sandomierza objął w 2018 roku, zwyciężając w drugiej turze wyborów samorządowych z byłym burmistrzem Jerzym Borowskim. Do wyborów szedł z hasłem zmiany i nowego spojrzenia na samorząd. Ten, jego zdaniem miał stać się przede wszystkim przyjazny dla mieszkańców. W programie wyborczym proponował wiele innowacyjnych rozwiązań, jak choćby utworzenie Sandomierskiego Centrum Nauki i Rozrywki na wzór Centrum Nauki Kopernik. Pierwsze miesiące kadencji pokazały, że najtrudniejszym zadaniem postawionym przed nowym burmistrzem będzie realizacja programu Rewitalizacji Miasta Sandomierza. Rewitalizacja zakładała szereg inwestycji pozwalających rozwiązać część z palących problemów Sandomierza, ale wymagała też zaangażowania dużych pieniędzy z budżetu gminy. Część zadań została ograniczona, co pozwoliło realizować zaplanowane inwestycje. Sprawdziliśmy jak wygląda realizacja programu burmistrza.

Stwarzanie dogodnych warunków do powstawania nowych miejsc pracy. Przygotowanie terenów inwestycyjnych.
Tereny inwestycyjne Gęsia Wólka, które od 30 lat stały odłogiem, zostały wydzierżawione na 25 lat. Burmistrz Marcin Marzec uważa, że dzierżawa jest szansą na dochody do budżetu miasta. Połowa będzie przeznaczona na cele przemysłowe, a druga część na budowę farmy fotowoltaicznej.

Budowa sieci kanalizacyjnej
Na ulicy Polnej w Sandomierzu oddano sieć kanalizacyjną. Dzięki nowej sieci do nitki może podłączyć się ponad 40 gospodarstw. W ramach inwestycji odtworzono także nawierzchnię ulicy Polnej. W planach jest budowa kolejnych sieci kanalizacyjnych. Inwestycję prowadziło Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu. Wartość budowanej sieci kanalizacyjnej wyniosła 2 miliony 330 tysięcy złotych brutto. W następnej kolejności skanalizowana zostanie ulica Burka. Trwają już prace nad opracowaniem projektu technicznego.

Poprawa infrastruktury miasta oraz sprawne zarządzanie bezpieczeństwem i porządkiem.
W budynku Szkoły Podstawowej numer 4 przy ulicy Mickiewicza w Sandomierzu powstaje centrum monitoringu oraz zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej. W projektowanym systemie przewidziano instalację 58 kamer, które zostaną zamontowane w 42 punktach kamerowych. Ponad 1 tysiąc 900 lamp zostanie wymienionych na sandomierskich ulicach. Na ten cel władze miasta otrzymały 3 miliony 400 tysięcy złotych dofinansowania. Będzie to drugi etap wymiany przestarzałego oświetlenia. W pierwszym etapie gmina wymieni swoje oświetlenie w ilości około 1500 sztuk. Teraz przyszedł czas na wymianę kolejnych 1900 lamp. Wymiana wszystkich opraw świetlnych na ledowe pochłonie ponad 7 milionów złotych.

Budowa nowych i remonty istniejących placów zabaw.
Wiosną władze Sandomierza zlecają przegląd placów zabaw dla dzieci, których na terenie miasta działa 15. Coroczny przegląd to okazja do uzupełnienia i naprawienia urządzeń, które służą najmłodszym. Podczas kontroli naprawiane są także ławeczki, które służą rodzicom i opiekunom. Uzupełniane są również kosze na śmieci

Wprowadzanie elementów nowoczesnej architektury do przestrzeni miejskiej.
Po remoncie jest Park Miejski dawny Park Saski. W ramach II etapu prac na terenie parku położono alejki między innymi z kamienia granitowego. Pojawiły się nowe lampy, kosze na śmieci, ławeczki, lampy, stojaki na rowery, gazony na kwiaty i elementy na placu eksperymentów. Działa fontanna.

Budowa i remonty dróg, chodników, ścieżek rowerowych i miejsc parkingowych.
Dwa duże parkingi powstaną w Sandomierzu, u podnóża staromiejskiej skarpy. Powinny rozwiązać problem ze znalezieniem wolnych miejsc szczególnie podczas weekendów, gdy przyjeżdża dużo turystów. Dwa parkingi przy skarpie sfinansuje w całości miasto z własnego budżetu. Inwestycje zaplanowane są na trzeci kwartał tego roku. Parkingi będą płatne, podobnie jak inne, które należą do gminy. Wyremontowana została ulica Maciejowskiego i Cieśli i Żółkiewskiego.

Budowa placu zabaw dla psów.
Ta obietnica nie została zrealizowana.

Bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów w drodze do szkoły i z powrotem.
Ta obietnica nie została zrealizowana.

Darmowe przejazdy za okazaniem dowodu rejestracyjnego w wybrane dni.
Nie udało się zrealizować.

Wspieranie stowarzyszeń sportowych oraz organizacji pożytku publicznego.
Ze względu na pandemię i niższe wpływy do budżetu, dofinansowanie stowarzyszeń w roku 2020 było znacznie okrojone. W roku 2021 dofinansowanie było już na wyższym poziomie.

Reorganizacja w spółkach miejskich
Sandomierzanie na kolejne dwadzieścia lat zostali zabezpieczeni w dostawy wody pitnej, a także mają zapewniony odbiór i zagospodarowanie ścieków. W Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplej realizowany będzie program pozwalający na wymianę źródła zasilania z węglowego na gazowe. Uruchomiono pierwszą instalację fotowoltaiczną pozwalającą redukować koszty prądu na jednej z ciepłowni.

Zagospodarowanie Błoni jako miejsca rekreacji, pikników rodzinnych i wydarzeń kulturalnych. Budowa muszli koncertowej. Uporządkowanie zieleni.
Teren sandomierskich Błoni nie zmienia się.

Współpraca z sąsiednimi gminami powiatu sandomierskiego celem wypracowania wspólnych działań promocji turystycznej i gospodarczej naszego regionu.
Na początku września 2021 roku w Sandomierzu odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Pięć gmin z powiatu sandomierskiego będzie razem pisać projekty i zdobywać środki zewnętrzne. Obok Sandomierza tworzą go gminy: Dwikozy, Obrazów, Samborzec oraz Wilczyce.

Utworzenie Sandomierskiego Centrum Nauki i Rozrywki - wraz z salą widowiskową.
Nie mamy informacji o takich działaniach gminy w ostatnim czasie.

Zorganizowanie cyklicznych wydarzeń kulturalnych o charakterze ogólnopolskim związanych tematycznie z Sandomierzem.
Opracowywana jest nowa marka i strategia dla Sandomierza. Głównym symbolem nowej marki jest krzemień pasiasty, nazywany kamieniem optymizmu a Sandomierz ma być kojarzony z miastem optymizmu. Marcin Marzec zainicjował podjęcie starań o wpisanie Sandomierza na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten temat dzięki zaangażowaniu wielu osób nabiera realnych kształtów. Pilotuje go dyrektor Muzeum Okręgowego Mikołaj Getka-Kening.

Więcej miejsc dla najmłodszych w żłobkach i przedszkolach
W lutym 2020 roku został uroczyście otwarty drugi publiczny żłobek. Powstał dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Miasto na utworzenie żłobka otrzymało 778 tys. zł z RPO. Powstał na parterze przebudowanego budynku Przedszkola Samorządowego nr 6 przy ul. Porucznika Tadeusza Króla 3. Opiekę w nim znalazło 27 dzieci.

Sale gimnastyczne w szkołach otwarte w weekend.
Nie mamy informacji o takich działaniach gminy w ostatnim czasie.

Poprawa miejskiego taboru komunikacyjnego
We wrześniu do Zakładu Komunikacji Miejskiej w Sandomierzu dotarło sześć nowych autobusów niskopodłogowych firmy Solaris. Zmiana taboru była konieczna, bo niektóre autobusy, które użytkowane mają nawet po 19 lat. W ramach projektu zostanie odnowionych także 25 wiat i zatok autobusowych znajdujących się na terenie Sandomierza. Zakup autobusów kosztował ponad 6,7 mln zł, z czego 85 procent tej kwoty stanowią fundusze w ramach Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Jak realizację wyborczych obietnic ocenia sam burmistrz Sandomierza Marcin Marzec?

Półmetek kadencji to dobra okazja do podsumowania - mówi Marcin Marzec. - Uważam, że ciężką pracą i samozaparciem można osiągnąć wiele. Kilkadziesiąt milionów złotych w różnych obszarach, zainwestowane w mieście z całą pewnością przełoży się na lepsze życie mieszkańców Sandomierza, tworząc z niego przyjazne do życia miejsce. Sandomierzanie cieszą się już zrewitalizowanym parkiem miejskim. Swoje oblicze zmienił plac 3 Maja, mieszkańcy prawobrzeżnej części miasta zyskali skwer z tężnią, a to nie koniec inwestycji. Remontowana jest Miejska Biblioteka Publiczna, która będzie obiektem kulturalnym z prawdziwego zdarzenia, jakiego od lat brakowało w mieście. Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na realizację zadania mającego odmienić oblicze sandomierskiej giełdy. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 20 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto