Czy burmistrz Szydłowa Andrzej Tuz realizuje obietnice wyborcze złożone przed wyborami w 2018 roku? Sprawdziliśmy

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Andrzej Tuz pełni funkcję burmistrz Szydłowa pierwszą kadencję. Czy spełnia swoje obietnice wyborcze?
Andrzej Tuz pełni funkcję burmistrz Szydłowa pierwszą kadencję. Czy spełnia swoje obietnice wyborcze? UMiG Szydłów
Udostępnij:
Na półmetku obecnej kadencji samorządu sprawdzamy, czy włodarze realizują obietnice wyborcze złożone wobec mieszkańców przed wyborami w 2018 roku. Dziś przyglądamy się burmistrzowi Szydłowa – Andrzejowi Tuzowi.

W wyborach samorządowych 2018 roku Andrzej Tuz zwyciężył w pierwszej turze. Z wynikiem 59,5 procent i liczbą 1382 głosów pokonał byłego wójta Jana Klamczyńskiego, który rządził przez długie lata. W kampanii wyborczej Andrzej Tuz przedstawił program składający się z kilkunastu punktów. Zobaczmy po kolei, czy i jak burmistrz Szydłowa wywiązuje się ze składanych deklaracji.

Przygotowanie terenów pod budowę przetwórni owoców. Nie przygotowano takich terenów.

Pomoc dla sadowników. Gmina na bieżąco pomaga sadownikom podczas klęsk żywiołowych, które niszczą uprawy. Rolnicy są również informowani o szkoleniach, targach i konferencjach związanych z ich branżą.

Rozbudowa przedszkola w Szydłowie. Opracowano koncepcję rozbudowy przedszkola. Niebawem ma zostać przygotowany projekt. W 2019 roku w szkole podstawowej w Szydłowie został utworzony punkt przedszkolny.

Rozwój infrastruktury drogowej. Wyremontowano ulicę Solecką w Szydłowie, odcinek ulicy Uroczej w Szydłowie, drogę Brzeziny – Brzeziny Podlesie, drogę w Grabkach Dużych, ulicę Górki w Szydłowie, drogę powiatową Potok – Grabki Duże, tak zwaną drogę Połaniecką z Gacek do Szydłowa, drogę gminną w Solcu, drogę gminną w miejscowości Mokre i fragment ulicy Krakowskiej w Szydłowie. Ponadto w ciągu drogi powiatowej Jarząbki – Solec Stary wybudowano nowy most.

Modernizacja sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. W 2019 roku wybudowany został odcinek sieci wodociągowej na ulicy Uroczej w Szydłowie. Z kolei w 2020 roku wybudowany został odcinek sieci wodociągowej Szydłów – Brzeziny.

Doposażenie jednostek OSP. O nowe samochody ratownicze wzbogaciły się jednostki OSP z Szydłowa i Jabłonicy. Używane auta trafiły z kolei do jednostek z Osówki i Korytnicy. Druhowie z Szydłowa i Woli Żyznej otrzymali także sprzęt hydrauliczny do działań ratowniczych przy zdarzeniach drogowych, a jednostka z Korytnicy wzbogaciła się jeszcze o ponton.

Remonty i budowa świetlic wiejskich. W ostatnich trzech latach większe modernizacje prowadzone były w świetlicach zlokalizowanych w Kotuszowie, Korytnicy, Jabłonicy, Brzezinach, Osówce, Rudkach, Woli Żyznej, Wolicy.

Reaktywacja klubu sportowego. Gminny Klub Sportowy w Szydłowie został reaktywowany w 2019 roku. Prowadzi zajęcia z piłki nożnej, siatkówki, koszykówki i tenisa stołowego.

Budowa boiska sportowego. Boisko jeszcze nie powstało. Póki, co gmina uzyskała zgodę Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków na jego budowę.

Przebudowa Sali gimnastycznej w Szydłowie. Sala gimnastyczna została wyremontowana.

Doposażenie placów zabaw i siłowni zewnętrznych. Powstały całkiem nowe place w Szydłowie, Gackach (wraz z siłownią), w Rudkach, Korytnicy, Mokrym, Wolicy, Woli Żyznej i Solcu. W Jabłonicy ogrodzona została działka pod planowany plac zabaw.

Utworzenie Młodzieżowej Rady Gminy. Nie utworzono Młodzieżowej Rady.

Jak realizację wyborczych obietnic ocenia sam Andrzej Tuz?
- Na tym etapie dobrze oceniam realizację swoich obietnic wyborczych. Co prawda nie można być nigdy zadowolonym w 100% ale rzeczywiście dużo udało nam się osiągnąć. W szczególności chciałbym zwrócić uwagę na rewitalizację Szydłowa, która jest już na bardzo zaawansowanym etapie prac. Mieszkańcy zyskają wkrótce piękną, nowoczesną bibliotekę oraz rozległy teren do rekreacji i wypoczynku w postaci parku miejskiego. W ramach rewitalizacji modernizujemy też parking z nowym budynkiem informacji turystycznej, przystankami autobusowymi i całkowicie odnowioną ulicą Staszowską. Jestem pewien, że będą to kolejne wizytówki naszego miasta. Cały czas czynimy również starania w kierunku przygotowania terenów pod przetwórnię owoców. Główną przeszkodą jest tutaj brak własności odpowiednio dużych terenów, tak aby można było przygotować strefę inwestycyjną z prawdziwego zdarzenia. Jedynym perspektywicznym, dużym obszarem jest tak zwany Lisi Kamień koło Szydłowa. Niestety, w większości jest to teren górniczy, a ponadto objęty częściową ochroną konserwatora przyrody. To z góry ogranicza nam możliwości podjęcia określonych działań. Niemniej szansa na tworzenie małych działek inwestycyjnych na terenie gminy istnieje – powiedział burmistrz.

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie