Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy dziecko dobrze słyszy? Zbadaj je

/IB/
Specjaliści proponują bezpłatne konsultacje specjalistyczne: surdopedagogiczne, surdologopedyczne, terapii Integracji Sensorycznej, EEG Bioofeedbacku.
Specjaliści proponują bezpłatne konsultacje specjalistyczne: surdopedagogiczne, surdologopedyczne, terapii Integracji Sensorycznej, EEG Bioofeedbacku.
Jeśli twoje dziecko słabo słyszy lub przypuszczasz, że może mieć problemy ze słuchem, Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczych dla dzieci z wadą słuchu w Kielcach zaprasza na bezpłatne konsultacje u specjalistów.

Umów się na badania

Umów się na badania

Zespół Placówek Szkolno- Wychowawczych, w którym mieszczą się szkoły dla dzieci z wadą słuchu - Kielce, ul. Jagiellońska 30, tel. 41 366 18 67.

- Zmysł słuchu czynny jest u dziecka już od pierwszych dni życia. Słysząc mowę otoczenia dziecko uczy się ją naśladować, a wreszcie samo mówić. Uszkodzenie słuchu nawet w niewielkim stopniu opóźnia, ogranicza i utrudnia rozwój mowy małego dziecka, ale go nie uniemożliwia. Dlatego tak istotne jest podjęcie wczesnej rehabilitacji słuchu i mowy. - tłumaczą Agata Karyś i Iwona Czarnecka, logopedzi z kieleckiego Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczych dla dzieci z wadą słuchu.

Obecnie dzięki zastosowaniu aparatów słuchowych o zaawansowanej technologii oraz implantów ślimakowych dzieci z głębokim uszkodzeniem słuchu mogą rozwijać mowę także drogą słuchową. Wczesna diagnoza uszkodzenia słuchu oraz wcześnie rozpoczęta rehabilitacja pozwalają dzieciom na wszechstronny rozwój.

Co szóste dziecko gorzej słyszy

Trudno powiedzieć, ile osób jest głuchych. Z badań noworodków, a potem niemowląt przeprowadzonych przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, wynika, iż na 1 000 badanych, co 2-4 rodzi się z głębokim niedosłuchem lub głuchotą. Drugie tyle przybywa w ciągu pierwszych lat życia na skutek chorób, zmian pozapalnych, pourazowych albo genetycznych. Kolejne badania przeprowadzone pod kątem występowania wad słuchu w Polsce wykazują, że co szóste dziecko w wieku szkolnym ma zaburzenia słuchu, a co trzeci dorosły Polak ma problemy ze słuchem.

- Im wcześniej uda się zdiagnozować, że dziecko źle słyszy, tym większa jest szansa, że rozwinie umiejętność mówienia. Najczęstszym powodem braku rozwoju mowy dziecka jest właśnie niedosłuch. Dziecku niesłyszącemu obce są wszystkie wrażenia dźwiękowe, nie może ono opanować mowy ustnej w taki sposób jak dzieci słyszące. A przecież do życia w społeczeństwie potrzebne jest sprawne komunikowanie się - podkreślają logopedzi z ZPSW.

Wcześniej rozpoznana wada - lepszy rozwój

Perspektywy rozwojowe dziecka, u którego stwierdzono wadę słuchu, zależą nie tylko od stopnia utraty słuchu, ale w dużej mierze od warunków, w jakich przebiega proces wychowawczy. Wpływ środowiska oddziałuje na psychikę dziecka oraz na sposób porozumiewania się z otoczeniem. Bardzo wie-le zależy tu od rodziców, od ich świadomości sytuacji i gotowości współdziałania w procesie rehabilitacji.

Im wcześniej rozpoznana jest wada słuchu i im wcześniej dziecko będzie rehabilitowane, tym większą ma ono szansę nauczenia się mowy, przeprowadzania prawidłowych operacji myślowych i pełny rozwój ogólny. Dziecko z wadą słuchu ma szansę prawidłowego rozwoju, jeśli zostaną spełnione następujące warunki:

* wczesne uchwycenie i rozpoznanie wady słuchu
* wczesne wyposażenie w dobrze dopasowane aparaty słuchowe lub implant ślimakowy (w zależności od stopnia uszkodzenia słuchu)
* odpowiednia stymulacja narządu słuchu
* wychowanie w mowie dźwiękowej
* systematyczna praca nad systemem słownikowo- gramatycznym.

Spostrzeganie otaczającej nas rzeczywistości odbywa się za pomocą receptorów. Im więcej receptorów bierze udział w spostrzeganiu, tym spostrzeżenia są dokładniejsze. Pełne poznanie otoczenia może nastąpić jedynie wtedy, gdy sprawnie działają wszystkie receptory.

Rodzicu, odpowiedz na pytania:

- Czy moje dziecko reaguje, gdy mówię do niego normalnym głosem? (Pamiętaj, że dzieci czasem słyszą tylko to, co chcą).
- Czy moje dziecko słyszy, gdy mówię za jego plecami? Kiedy malec widzi twarz mówiącego może wspomagać się odczytem z ruchu warg, dlatego twarz musi być niewidoczna.
- Czy moje dziecko oglądając telewizor ustawia go głośniej niż ja lub siada bardzo blisko?
- Czy moje dziecko jest niegrzeczne zarówno w domu jak i w przedszkolu? To czasem może wynikać z niedosłuchu.

- Proponujemy bezpłatne konsultacje specjalistyczne: surdopedagogiczne, surdologopedyczne, terapii Integracji Senso-rycznej, EEG Bioofeedbacku. Doświadczeni specjaliści wykonają przesiewowe, komputerowe badanie słuchu i mowy, zdiagnozują w zakresie Integracji Sensorycznej. Po wstępnej diagnozie dziecko będzie miało możliwość uczestnictwa zajęciach ze specjalistami - zapraszają Agata Karyś i Iwona Czarnecka, logopedzi z Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczych w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie