Czy energia elektryczna jest aktualnie jedynym rozsądnym sposobem ogrzewania domu?

Materiał informacyjny SUN FEE
Udostępnij:
Nikt nie jest już zaskoczony nieustannym wzrostem cen. Stanowcze podwyżki dotyczą również paliw opałowych jak gaz czy węgiel, za które trzeba zapłacić coraz więcej. Czy w związku z kończącym się sezonem grzewczym w Polsce, warto rozważyć zmianę sposobu ogrzewania?

W ostatnich miesiącach wizja potencjalnej niezależności energetycznej sprawia, że na popularności znacząco zyskuje ogrzewanie elektryczne. Kojarzone niegdyś z pioronującymi cenami, aktualnie wydaje się być przystępną oraz finansowo bezpieczną opcją wobec paliw kopalnych. Niesprzyjające środowisku naturalnemu, niebezpieczne, a względnie tanie, gaz czy węgiel - zajęły stabilną pozycję na polskim rynku energetycznym. Aktualnie natomiast coraz częściej ustępują miejsca pompom ciepła czy piecom elektrycznym. Jak działają te urządzenia i czy warto w nie zainwestować?

Czerpiąca ciepło ze środowiska naturalnego, pompa ciepła, pobiera je z wody, powietrza lub gruntu i przekazuje do wnętrza budynku. Do swojego prawidłowego działania potrzebuje ok 25-30% energii z zewnątrz (energii elektrycznej), które wykorzystywane jest do napędu integralnej jej części - sprężarki. Swoim wyglądem przypomina natomiast niewielkich rozmarów lodówkę lub stojący kocioł grzewczy na gaz. Może służyć zarówno do ogrzewania domu jak i wody użytkowej, a komfort użytkowania sprawia, że jej obsługa jest niezwykle prosta.

Piec elektryczny to z kolei urządzenie, które zazwyczaj ma formę małego i lekkiego akcesoria nieposiadającego zbiornika wodnego (piec jednofunkcyjny). W przypadku gdy ma on służyć również do ogrzewania wody użytkowej (piec dwufunkcyjny), wyposażony jest również w specjalny jej zasobnik oraz ma postać stojącą. Dzięki odpowiedniemu sterowaniu instalacją, nie przegrzewaniu pomieszczeń, czy odpowiednim zlokalizowaniu czujników - łatwo można obniżyć koszty jego działania.

Oba rozwiązania są opcjami ekologicznymi, prostymi w obsłudze, całkowicie bezpiecznymi oraz wizualnie estetycznymi. Pozwalają również na ich integrację z instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu wymagana do ich działania energia elektryczna, będzie również przez nas produkowana.

Firma Sun Fee, z siedzibą w Lublinie, specjalizuje się zarówno w projektach pomp ciepła, jak i piecy elektrycznych. Na koncie mają również setki zrealizowanych instalacji fotowoltaicznych. Jakub Giertler, dyrektor generalny firmy Sunfee przestrzega przed przyszłością paliw opałowych w Polsce:

‘To co obserwujemy teraz na polskim rynku, to tylko kolejny katalizator nieuniknionych przemian energetycznych w Polsce. Dyrektywy Unii Europejskiej już od wielu miesięcy prowokują nas do zwrócenia uwagi ku odnawialnym źródłom energii, a aktualne podwyżki to tylko kolejny kamień milowy na drodze ku energetyce proekologicznej’ - opowiada Giertler. ‘To prawda, ceny rosną, również energii elektrycznej, natomiast przepaść jaka nastąpi pomiędzy kosztami ogrzewania za pomocą węgla, gazu czy pelletu, a ogrzewaniem elektrycznym, wymusi na wielu mimowolne odejście od paliw opałowych’ - dodaje. ‘Z tego powodu z całego serca zachęcamy, aby przemyśleć zmianę dotychczasowego sposobu ogrzewania domu. Tylko teraz, w sezonie wiosenno-letnim mamy właściwie szansę na jego zmianę. Istnieje szereg dofinansowań zarówno do pomp ciepła, piecy elektrycznych, jak i instalacji fotowoltaicznych’ - podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy energia elektryczna jest aktualnie jedynym rozsądnym sposobem ogrzewania domu? - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie