Spis treści
Coraz więcej kobiet rezygnuje z noszenia stanika. Powodów jest bardzo dużo. Jednym z nim jest niewygoda. Właśnie z tym się kierowała Gillian Anderson, amerykańska aktorka, która kiedyś wyznała:
Nie obchodzi mnie, czy mój biust sięgnie pępka. Nie mam zamiaru już nigdy zakładać biustonosza.
Jednak nie tylko ona zrezygnowała z tego „narzędzia tortur”. W wielu serwisach społecznościowych, takich jak Instagram wystarczy wpisać #braless, #nobras, gdzie dziewczyny deklarują zrzucenie biustonosza i zachęcają do tego. Z drugiej strony brafitterki radzą, żeby w żadnym wypadku nie rezygnować ze stanika. Z pewnością obie strony zgadzają się z jednym stwierdzeniem: lepiej nie nosić stanika, niż zakładać taki, który jest za mały lub źle dobrany!
Dowiedz się więcej:
Czy chodzenie bez biustonosza jest zdrowe?
Chodzenie bez biustonosza jest o wiele zdrowsze niż noszenie bielizny, która jest źle dobrana. Nie ma żadnych dowodów na to, że rezygnacja ze stanika wpłynie negatywnie na wygląd piersi. Wręcz przeciwnie - niedopasowany, źle dobrany, za mały lub wykonany ze słabego materiału produkt, może mieć znaczący wpływ na samopoczucie i kształt kobiecego biustu.
Wbrew obiegowym opiniom, rezygnacja z tej części garderoby wcale nie sprawi, że piersi szybciej staną się obwisłe. To mit. Za ten stan piersi odpowiadają w dużej mierze wiek i geny.
Jakiś czas temu pojawiła się niepokojąca informacja, że noszenie biustonosza sprzyja nowotworom. Te wątpliwości rozwiewa ginekolog, który w DDTVN wypowiedział się na ten temat.
Duże badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykluczyły zdecydowanie taką możliwość. Kilkanaście dużych ośrodków potwierdziło, że noszenie biustonosza nie jest czynnikiem ryzyka raka piersi. - podkreślił dr n. med. Maciej Jędrzejko.
Dodaje również, że:
Jeśli dziewczyna ma zdrowe, jędrne i nieobwisłe piersi, może nie nosić biustonosza.
Komu zalecane jest noszenie stanika?
Noszenie stanika to indywidualna sprawa każdej kobiety. To one powinny decydować, czy chcą go zakładać, czy może lepiej się czują bez niego. Jednak istnieje pewna grupa pań, którym nie zaleca się rezygnować z tej części garderoby. Są to przede wszystkim:
- kobiety o dużych biustach,
- panie uprawiające sport,
- kobiety karmiące piersią.
Posiadaczki obfitych biustów nie powinny rezygnować z noszenia stanika – jest to niepraktyczne rozwiązanie ze względu na dyskomfort, jaki mogą odczuwać. Dodatkowo jego brak może doprowadzić do bólu pleców i piersi. Ponadto jest to szczególnie niewskazane przy pewnych schorzeniach.
Są pewne sytuacje i stany zdrowotne, w których rezygnacja z biustonosza może powodować pewne problemy. Taką sytuację mamy u kobiet, które mają bardzo obfity biust, chorują na cukrzycę, insulinooporność. Jeśli biust przylega ciało do ciała, do klatki piersiowej, mogą się pojawić problemy typu maceracja skóry czy różnego rodzaju otarcia, owrzodzenia, a nawet infekcje bakteryjne w tych okolicach. Dlatego tym kobietom zalecamy noszenie biustonosza - powiedział w Dzień Dobry TVN dr n. med. Maciej Jędrzejko, specjalista ginekologii i położnictwa.
Kobiety, które zdecydowały się na naturalne karmienie swoich nowo narodzonych dzieci, to grupa osób, które powinny nosić stanik nawet w nocy. Musi on być solidnie wykonany, nierozciągający się i nieuciskający. Trzecią grupą pań, którym zaleca się noszenie biustonosza, to te, które uprawiają sport. Podczas wszelkich aktywności fizycznych odpowiedni stanik to podstawa – powinien podtrzymywać piersi na miejscu oraz nie krępować ruchów.
Dowiedz się więcej:
Jeden biustonosz nie wystarczy
Nawet najlepszy stanik, dopasowany przez profesjonalistów, nie jest na całe życie. Ginekolog dr n. med. Macieja Jędrzejko mówi o bardzo ważnej sprawie:
Piersi zmieniają się w cyklu miesięcznym. Przed miesiączką są bardziej obrzmiałe. Zmieniają się wraz ze zmianą masy naszego ciała. Kiedy tyjemy, stają się większe, kiedy chudniemy - mniejsze. Zmieniają się wraz z wiekiem, a także w ciąży. Co 6-8 tygodni zmieniają się czasem nawet o rozmiar.
Dodaje również, że:
80 proc. kobiet ma źle dobrany biustonosz i nosi za mały.
Jak dobrać odpowiedni stanik?
Przede wszystkim trzeba zacząć od zmierzenia obwodu – ściśle tuż pod biustem i na wydechu, a następnie odjąć od tego 5-10 cm. Mierząc stanik, najlepiej zapiąć na luźniejszą haftkę, pochylając się do przodu, by piersi lepiej wsunęły się do miseczek i założyć ramiączka. Po czym lewą dłoń należy włożyć za prawą pierś aż na plecy i ruchem wygarniającym spod pachy ułożyć pierś w miseczce. Czynność powtórzyć z drugą piersią. Ważne wskazówki, które przydadzą się przy kupowaniu bielizny:
- fiszbina z boku musi zawsze wskazywać mniej więcej środek pachy,
- krawędź miseczki nie powinna wpijać się w ciało,
- jeśli pod pachami pojawiły się tzw. bułeczki oznacza, że miska biustonosza jest za mała,
- piersi w staniku nie powinny przylegać do siebie zbyt mocno.
Uwaga: Biustonosz w trakcie noszenia, prania rozciąga się, więc podczas mierzenia należy zapinać się na najciaśniejsze zapięcie.
Konsekwencje noszenia źle dobranego stanika to:
- bóle kręgosłupa,
- bóle piersi,
- bóle karku,
- zaczerwienienia i otarcia skóry,
- odparzenia i rany,
- powstawanie włókniaków i guzków,
- ucisk piersi,
- zaburzenia krążenia krwi,
- zastój pokarmu w piersiach.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!
Marta "Mandaryna" Wiśniewska o kobiecej solidarności
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?