Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy koprzywnickie bziuki trafią na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO? Ruszyły starania

Klaudia Tajs
Podczas uroczystej procesji drogę księdzu oświetlają dmuchacze ognia. Koprzywnickie bziuki cieszą się już tak dużą sławą, że z roku na rok w Wielka Sobotę do miejscowości przyjeżdżają coraz liczniejsze tłumy wiernych, by uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Podczas uroczystej procesji drogę księdzu oświetlają dmuchacze ognia. Koprzywnickie bziuki cieszą się już tak dużą sławą, że z roku na rok w Wielka Sobotę do miejscowości przyjeżdżają coraz liczniejsze tłumy wiernych, by uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Klaudia Tajs
- Bziuki to nasza lokalna historia i tradycja, dlatego musimy chronić tę nazwę, jak i samą tradycję - mówi Alicja Stępień, dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Koprzywnicy. Stąd decyzja o podjęciu starań, aby koprzywnickie bziuki zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

W kościele Matki Boskiej Różańcowej w Koprzywnicy w powiecie sandomierskim msza rezurekcyjna od wielu lat rozpoczyna się wcześniej niż w innych świątyniach, bo już w Wielką Sobotę wieczorem. Podczas uroczystej procesji drogę księdzu oświetlają dmu chacze ognia. Koprzywnickie bziuki cieszą się już tak dużą sławą, że z roku na rok w Wielka Sobotę do miejscowości przyjeżdżają coraz liczniejsze tłumy wiernych, by uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Bo bziuki to niezapomniane widowisko. Dwu, czasem trzy metrowe ognie widać z daleka. Bziukacze - czyli strażacy ochotnicy oświetlają drogę Jezusowi, na zapalone pochodnie, które trzymają w jednej ręce wydmuchują ustami naftę – bziukają, podskakując przy tym wysoko, tak, by słup ognia był jak najwyższy.

Alicja Stępień dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury nie ukrywa, że starania prowadzące do wpisania bziuków na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO to proces bardzo mozolny i czasochłonny. - Musimy wykonać dokumentację, spotkać się z mieszkańcami, którzy opowiedzą nam o tej tradycji, a następnie spisać ich wspomnienia - dodaje Alicja Stępień. - Przed nami dużo pracy, ale bziuki, to nasze lokalne dziedzictwo. Musimy chronić tę nazwę jak i samo wydarzenie. W Polsce nie ma tego zwyczaju, dlatego uważamy, że mamy ogromne szanse, aby nasze koprzywnickie bziuki znalazły się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

W Koprzywnicy nikt nie wie skąd wziął się zwyczaj bziukania. Legendy mówią, że jest to związane z Powstaniem Styczniowym, kiedy to władze carskie zakazały wystrzałów armatnich. Zastąpiło je ciche, ale równie efektowne bziukownie.
Widowisko jest wspaniałe, nic więc dziwnego, że co roku w Wielką Sobotę wieczorem do Koprzywnicy zjeżdżają ludzie z całej Polski, by podziwiać zwyczaj „bziuków”.

Widowisko jest wspaniałe, nic więc dziwnego, że co roku w Wielką Sobotę wieczorem do Koprzywnicy zjeżdżają ludzie z całej Polski, by podziwiać zwyczaj
Widowisko jest wspaniałe, nic więc dziwnego, że co roku w Wielką Sobotę wieczorem do Koprzywnicy zjeżdżają ludzie z całej Polski, by podziwiać zwyczaj „bziuków”. Klaudia Tajs

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. FLESZ PLASTIK ZAKAZANY]

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie