"Czy świat po pandemii będzie lepszy?". I Debata Oksfordzka wśród uczniów gminy Masłów

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Obrońcy tezy „świat po pandemii będzie lepszy”, dyrektor Aneta Januchta z nauczycielkami: Joanną Kasperek i Sylwią Wawszczak – Domagałą oraz Propozycjonaliści: Alicja Ryś, Franciszek Dudzik, Jakub Chodup i Weronika Kotas.
Obrońcy tezy „świat po pandemii będzie lepszy”, dyrektor Aneta Januchta z nauczycielkami: Joanną Kasperek i Sylwią Wawszczak – Domagałą oraz Propozycjonaliści: Alicja Ryś, Franciszek Dudzik, Jakub Chodup i Weronika Kotas.
Bardzo wysokim poziomem i doskonałym przygotowaniem merytorycznym wykazali się uczestnicy I Debaty Oksfordzkiej zorganizowanej przez Szkołę Podstawową im. Marii Skłodowskiej – Curie w Mąchocicach Kapitulnych, w której uczestniczyli uczniowie ze szkół w gminie Masłów.

O tym, że debatowanie daje radość z rozmowy z drugim człowiekiem przekonano się podczas I Debaty Oksfordzkiej. Nie ma nic ciekawszego i bardziej stymulującego proces edukacyjny niż dialog i konieczność zaprezentowania własnego stanowiska w poszanowaniu odmiennych poglądów adwersarza.

Nad tezą: „Czy świat po pandemii będzie lepszy?” debatowali Propozycjonaliści ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Masłowie Pierwszym: Weronika Kotas, Jakub Chodup oraz uczniowie szkoły w Mąchocicach Kapitulnych: Alicja Ryś i Franciszek Dudzik zdanie odmienne zaprezentowała grupa Opozycjonistów: Daria Chaba i Kacper Wójcik ze Szkoły Podstawowej w Brzezinkach oraz Julia Przydatek i Karol Kołomański ze szkoły w Mąchocicach – Scholasterii.

Nad przebiegiem dyskusji czuwali nauczyciele mentorzy: Monika Jaros (SP Brzezinki), Ilona Sito (SP Mąchocice - Scholasteria), Joanna Kasperek (SP Masłów), Sylwia Wawszczak – Domagała (SP Mąchocice Kapitulne). Wypowiedziom mówców przysłuchiwali się członkowie Jury: marszałkini – Dorota Kaiper – trenerka debat i animatorka środowiska debatanckiego; współtworzy od lat Mistrzostwa Debat Oksfordzkich i Mistrzostwa Debat Parlamentarnych, wójt gminy Masłów – Tomasz Lato oraz Małgorzata Jas – konsultant i kierownik pracowni Doskonalenia Kadry Kierowniczej i Doradztwa Metodycznego w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Po bardzo wyrównanej walce, gdyż oba zespoły zaprezentowały wysoki poziom przygotowania, wynikiem głosów Jury 2/1 zwyciężyła drużyna Opozycjonistów.

Podczas Debaty w przerwie na obrady Jury, debatanci wspólnie opracowali na Jamboardzie argumentację naszej tezy. A także poznali wyniki miniankiety gminnej. Okazało się, że prawie 3/4 mieszkańców uważa, iż świat po pandemii nie będzie lepszy.

- Dlaczego właśnie taka aktywność, jak debaty, powinna znaleźć swoje miejsce w szkole? Młodzież uczyła się formułowania swoich myśli i szybkiego przetwarzania zdobytych informacji. Poza tym, debatowanie to gra zespołowa. W debacie drużyny nawzajem wspierały się w przygotowywaniu argumentów, a także dodawały sobie otuchy podczas stresujących chwil samej dyskusji. To świetna szkoła koleżeńskości, dzielenia się zadaniami i pracy w grupie. Debaty uczą pokonywania stresu związanego z publicznym przemawianiem – mówi Aneta Januchta, dyrektor SP w Mąchocicach Kapitulnych.

- Natomiast sam proces jej organizowania jak zaproszenie gości, wymyślenie tematu, moderowanie dyskusji i logistyka pracy na platformach online był dla nas również świetną szkołą organizatorską. Na pewno Debata Oksfordzka zagości na stałe w harmonogramie imprez gminnych i międzyszkolnych - dodaje.

Znamy nową listę obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie