Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w naszym regionie może dojść do trzęsienia ziemi?

Paweł WIĘCEK, [email protected]
Czy tak tragiczne w skutkach trzęsienia ziemi mogą nawiedzić także województwo świętokrzyskie?
Czy tak tragiczne w skutkach trzęsienia ziemi mogą nawiedzić także województwo świętokrzyskie?
Tydzień temu na Haiti, dziś w okolicach Bełchatowa, kilkadziesiąt kilometrów od granicy województwa świętokrzyskiego, jutro w Kielcach? Naukowcy mówią, że kataklizm może nawiedzić także nasz region. Tak jak stało się to w latach 30. ubiegłego wieku.

Nie wibracje budzika w telefonie komórkowym, ale silne wstrząsy zerwały dziś rano z łóżek przerażonych mieszkańców Bełchatowa, Działoszyna i Pajęczna w województwie łódzkim. Jak się okazało, o godzinie 5.05 w okolicach Bełchatowa zatrzęsła się ziemia z siłą 4,4 stopni w skali Richtera. Prawdopodobną przyczną są prowadzone w tym rejonie prace w kopalni odkrywkowej. Wstrząs był na tyle mocny, że w niektórych budynkach mieszkalnych popękały ściany. Zdaniem naukowców, mogli go odczuwać ludzie w promieniu kilkudziesięciu lub nawet kilkuset kilometrów.

Czy powinniśmy drżeć ze strachu, że ziemia zadrży w naszym regionie? - Bardzo dużego zagrożenia wstrząsem nie ma, choć w latach 30. zeszłego wieku odnotowano w Górach Świętokrzyskich trzęsienie o sile 5 stopni w skali Richtera. Nigdy więc nie wiadomo. Ludzie myśleli, że to się nie dzieje, ale w pewnych miejscach może się ruszać - mówi profesor Michał Gruszczyński, kierownik Zakładu Geologii w Instytucie Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Czarny i, jak się okazuje, wcale nie nierealny scenariusz budzi obawy i rodzi kolejne pytania. Te najważniejsze dotyczą naszego bezpieczeństwa. Co z domami, w których mieszkamy, i budynkami, gdzie pracujemy? - Trudno powiedzieć. Nasze budynki mają tę przewagę, że są odporne na wstrząsy i na drgania, bo taka jest natura konstrukcyjna materiałów użytych do ich budowy. Żaden budynek nie jest jednak liczony na silne wstrząsy, bo u nas nie ma takich sytuacji - zauważa profesor Jerzy Zbigniew Piotrowski, dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Czytaj więcej w sobotnim wydaniu "Echa Dnia".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie