Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Starachowicach dojdzie do rewolucji w komunikacji miejskiej? Zobacz jakie są plany

Sławomir Sijer
Sławomir Sijer
Archiwum UM Starachowice
Czy w Starachowicach może dojść do rewolucji w komunikacji miejskiej? Są takie przymiarki. Wtedy byłoby więcej pieniędzy w kasie miejskiej, O tym co może wydarzyć sią za dwa lata mówił na konferencji prasowej prezydent miasta Marek Materek.

Obecnie ogłoszony jest przetarg na zakup 20 nowoczesnych, niskopodłogowych, ekologicznych autobusów na gaz CNG. W roku 2021 ogłoszony zostanie następny, na nowy budynek z myjnią, warsztatem i centrum dyspozytorskim. Wybudowana zostanie także stacja tankowania autobusów CNG. Autobusy, baza, plac postojowy dla autobusów a także stacja ładowania będą własnością Gminy Starachowice, która w ten sposób będzie mogła skrócić umowę dzierżawy z Miejskim Zakładem Komunikacji Starachowice, obowiązującą do roku 2026, i za dwa lata ogłosić nowy przetarg na usługi komunikacyjne.

Przetarg wygrałaby firma, która zaoferowałaby najniższą stawkę za wozokilometr. Starachowice mogłyby wówczas liczyć na około 4 - 5 milionów złotych oszczędności rocznie. Takie pieniądze pozwoliłyby miastu na zmniejszenie wydatków i mogłyby zostać przeznaczone na przykład na budowę wiaduktu w Starachowicach Dolnych.

Spółka Zakład Energetyki Cieplnej - Miejski Zakład Komunikacyjny, pod której auspicjami jest komunikacja miejska, rocznie wykonuje około 1 milion wozokilometrów. 1 wozokilometr kosztuje 11 złotych brutto. Ceny, które oferowane są aktualnie w przetargach na terenie kraju oscylują wokół 6 złotych brutto za wozokilometr. Biorąc to pod uwagę aktualnie miasto mogłoby liczyć na roczne oszczędności rzędu 4-5 miliona złotych.

Oczywiście Zakład Energetyki Cieplnej Komunikacja Miejska może startować w przetargu, który miałby charakter nieograniczony. Wygrałaby firma, która zaoferowałaby najniższą stawkę za wozokilometr.

Prezydent tłumaczy, że wszyscy kierowcy powinni otrzymać propozycję pracy w firmie przewozowej, która wyra przetarg. Pozostali pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji znajdą zatrudnienie w innych spółkach miejskich. Ustalanie cen biletów w komunikacji miejskiej należy do wyłącznych kompetencji Rady Miejskiej i nic w tej kwestii się nie zmieni. Trasy autobusów ustalaliby pracownicy zatrudnieni w Urzędzie Miejskim, odpowiedzialni za sprawy związane z komunikacją miejską i obsługę pasażerów. Wpływy ze sprzedaży biletów w przypadku organizacji przetargu na obsługę komunikacyjną miasta trafiałyby do budżetu miasta i stanowiłyby dochód gminy.

A zatem pozostaje nam czekać 2 lata na te rewolucyjne rozwiązania.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto