Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Wielki Piec w Starachowicach będzie Pomnikiem Historii?

CuK
Czy starachowicki wielki piec będzie na ogólnopolskiej liście Pomników Historii?
Czy starachowicki wielki piec będzie na ogólnopolskiej liście Pomników Historii? Kazimierz Cuch
Propozycja, by Wielki Piec w Starachowicach został Pomnikiem Historii padła podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Starachowicach. Zapowiedział ją obecny dyrektor muzeum Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Podczas tej sesji bardzo długo dyskutowano o muzeum. Sprawozdanie z jego działalności, przygotowane przez Pawła Kołodziejskiego, poprzedniego dyrektora muzeum, przedstawił radnym Tomasz Kordeusz, od niedawna pełniący obowiązki dyrektora muzeum.

Już poza sprawozdaniem, podczas obszernej dyskusji, zapewnił, że będzie czynił starania o wpisanie starachowickiego Wielkiego Pieca na listę dziedzictwa kulturalnego, na listę Pomników Historii. Prowadzi ją kancelaria prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Niedawno znalazło się na niej opactwo cystersów w Wąchocku.

-Warto o to walczyć. Jest to dobra marka. W mojej rodzinie FSC Starachowice jest od wielu lat, tak jak samochody star. Łaziki marsjańskie we wrześniu to podsumują, historycznie i współcześnie. Obiecuję pasję i zaangażowanie w sprawy muzeum. Jest tam wielu pasjonatów. Jest dużo rzeczy, które trzeba natychmiast zrobić w muzeum, poczynając od dachu nad kinem Kotłownia. Pokazał to deszcz na Jarmarku u Starzecha. W raporcie technicznym o muzeum są miejsca do naprawy. Dopóki tam będę, będę walczył o muzeum- solennie zapewniał radnych Tomasz Kondeusz.

Tomasz Kondeusz, pełniący obowiązki dyrektora muzeum, obiecał starania o wpisanie starachowickiego Wielkiego Pieca, na listę Pomników Historii u prezydenta
Tomasz Kondeusz, pełniący obowiązki dyrektora muzeum, obiecał starania o wpisanie starachowickiego Wielkiego Pieca, na listę Pomników Historii u prezydenta Rzeczpospolitej Kazimierz Cuch

Krótka historia Wielkiego Pieca

Najcenniejszym obiektem na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jest pochodzący z 1899 roku Wielki Piec, z zachowanym kompletnym ciągiem technologicznym. Jest to wiele torowisk kolejowych, wieża gichtowa dostarczająca materiały wsadowe, niezbędne do wytopu surówki. Wielki Piec początkowo posiadał pojemność 80 metrów sześciennych. Po modernizacji w latach 1922-31zwiększono pojemność do 250 metrów sześciennych. Jego wysokość wynosi około 22 m. Sam Wielki Piec składa się z części dolnej zwanej garem. Nad garem kolejno znajdują się spadki, przestron, szyby i gardziel. Wnętrze wielkiego pieca wykonane jest z cegły ogniotrwałej (szamotowej). Jego płucami jest jedna z największych na świecie, maszyna parowa, sprężarka powietrza, dostarczająca sprężone powietrze. W latach 1922-31 oraz 1955-59 przeprowadzono modernizację. Wygaszenie Wielkiego Pieca nastąpiło 9 marca 1968 roku. Teraz jest najcenniejszym zabytkiem Starachowic.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP 10 najpopularniejszych gadżetów erotycznych




TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY






Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]




Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!





Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?




Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!



ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - do Niemiec najchętniej jeździmy na zarobek, Anglia spadła na 3. miejsce

Źródło: vivi24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie