Czy właściciele mediów powinni ujawniać swoje majątki? Zapytaliśmy o to posłów

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
fot. pixabay
Udostępnij:
Czy właściciele mediów powinni ujawniać swoje majątki? – Jest tu problem. Właściciele mediów są osobami fizycznymi. Stąd pytanie: przed kim mieliby składać oświadczenia majątkowe – mówi poseł Jacek Świat (PiS). – Wszystko jest do przedyskutowania. To oczywiście nie może być robione z dnia na dzień. Takie reguły trzeba wypracować – wskazuje z kolei Krzysztof Mieszkowski (KO).

Opublikowanym w piątek artykułem śledczym o majątkach udziałowców Wirtualnej Polski rozpoczęliśmy w polskatimes.pl cykl „Ludzie Mediów” poświęcony właścicielom i managerom największych mediów w Polsce.

Od dłuższego czasu – przy okazji dyskusji o oświadczeniach majątkowych polityków, sędziów i samorządowców wraca – w debacie publicznej – temat transparentności finansowej oraz powiązań biznesowo-gospodarczych właścicieli mediów w Polsce.

– napisał w artykule Wojciech Wybranowski.

Cały artykuł o majątkach udziałowców Wirtualnej Polski:

O transparentność finansową w mediach i jawność majątków ich właścicieli zapytaliśmy posłów z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

– W sprawie transparentności finansowania mediów warto zwrócić uwagę na kwestię, kto stoi za mediami - kapitał krajowy czy zagraniczny. Jest to też kwestia zgodności z prawem, np. w odniesieniu do spółek radiowych czy telewizyjnych, gdzie są oczywiste ograniczenia – mówi poseł Jacek Świat (PiS).

– Jak wprowadzić w tym obszarze więcej przejrzystości? Jest tu problem. Po pierwsze właściciele mediów są osobami fizycznymi. Pojawia się tu pytanie: przed kim mieliby składać oświadczenia majątkowe. Jest też pytanie, które media, które spółki objąć takim obowiązkiem. Przecież portali internetowych jest bardzo wiele, ale w większości mają one niewielki zasięg i nie są dochodowe. Sprawdzanie majątku właściciela małego portalu powiatowego nie miałoby większego sensu. Takich pytań jest sporo. Na razie nie słyszałem, by ktoś próbował się za te sprawy wziąć. Być może niedawne dyskusje wokół koncesji dla TVN-u będą zaczynem takich prac – dodaje.

Na inne aspekty sprawy zwrócił uwagę poseł Krzysztof Mieszkowski z KO:

– Transparentność dla nikogo nie jest karą, tylko pogłębia sens społeczeństwa obywatelskiego i demokratycznego. Oczywiście jestem zwolennikiem transparentności i jako reguła życia społecznego jest dla mnie niedyskutowalna – podkreśla Mieszkowski.

– Mamy w Polsce szczególną sytuację w zakresie finansowania mediów. Największym problemem jest telewizja publiczna, która jest finansowana z budżetu państwa i stała się telewizją partyjną – wskazuje poseł KO.

– Z jednej strony to, w jaki sposób powinny być finansowane media, a z drugiej transparentność finansowa tych mediów – to wszystko jest do przedyskutowania. To oczywiście nie może być robione z dnia na dzień. Takie reguły trzeba wypracować, ale przy stole powinni usiąść ci wszyscy, którzy tych reguł nadużywają – myślę tu o telewizji publicznej i partii rządzącej – podkreśla poseł Mieszkowski.

Na nasze pytanie odpowiedziała także poseł Paulina Matysiak z klubu Lewicy:

– Zwiększenie transparentności finansowej w polskich mediach jest dobrym pomysłem, w szczególności w dzisiejszych czasach, gdy mamy świadomość ogromnego wpływu mediów na opinię publiczną, a więc i demokrację. Skoro mówi się nie bez racji o mediach, jako o czwartej władzy, to z pewnością warto przedyskutować postulat obowiązkowej publikacji oświadczeń majątkowych właścicieli i osób zasiadających w zarządach medialnych spółek – mówi Matysiak. – Jestem przekonana, że pomysł wzbudziłby duże zainteresowanie sejmowej Komisji ds Kultury i Środków Przekazu – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Czy właściciele mediów powinni ujawniać swoje majątki? Zapytaliśmy o to posłów - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
O aferze korupcyjnej w UE mamy embargo informacyjne ?
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie