Czy za trzy lata będzie nowoczesny...

  Czy za trzy lata będzie nowoczesny stadion w Starachowicach?

  Sławomir Sijer

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Na starachowickim stadionie od lat nie prowadzono żadnych prac modernizacyjnych. Może wreszcie teraz?

  Na starachowickim stadionie od lat nie prowadzono żadnych prac modernizacyjnych. Może wreszcie teraz? ©Sławomir Sijer

  Przy okazji podpisania umowy sponsorskiej Staru Starachowice ze Specjalna Strefą Ekonomiczną Starachowice wrócił temat budowy nowego stadionu.
  Na starachowickim stadionie od lat nie prowadzono żadnych prac modernizacyjnych. Może wreszcie teraz?

  Na starachowickim stadionie od lat nie prowadzono żadnych prac modernizacyjnych. Może wreszcie teraz? ©Sławomir Sijer

  Od roku 1961, gdy stadion u zbiegu ulic Radomskiej i Szkolnej oddano do uzytku, niewiele sie na nim zmieniło. A wówczas było to najładniejszy obiekt w regionie. Nieprzypadkowo obiekt powstał na północy miasta, ponieważ stanął przy zakładach motoryzacyjnych Star, które sfinansowały budowę. Tam też przeniósł się starachowicki klub piłkarski, przemianowany ze Stali właśnie na Star.

  Najlepsze lata
  W latach świetności piłka przyciągała tu nawet po kilkanaście tysięcy widzów, których przyjęcie było możliwe dzięki podniesieniu pojemności stadionu w roku 1971. Nasypowe trybuny wzniesione z ziemi z wyrobisk pokopalnianych otrzymały 11 rzędów ławek. Kilka lat później, w sezonie 1978/79, Star osiągnął największy sukces w historii, zajmując 2. miejsce w II lidze tuż za wielkim Górnikiem Zabrze. Dwa dwa lata później Star spadł do III ligi i nigdy już nie wrócił do walki o centralny szczebel rozgrywek. Klub upadł w 2005 i został reaktywowany jako zespół amatorski. Zanim do tego doszło, na starachowickim stadionie zorganizowano mecz o Superpuchar Polski w 2001 roku, w 75. rocznicę powstania pierwszego klubu w Starachowicach. Obiekt wówczas poddano modernizacji, poczynając od płyty głównej a kończąc na boiskach rezerwowych oraz szatniach. Od tamtej pory na obiekcie nic się nie działo, jeśli nie liczyć zamontowania krzesełek w 2 sektorach centralnych, w miejsce butwiejących ławek.

  Były próby...
  Czerwiec roku 2006: - Przygotowujemy koncepcję, na podstawie której w przyszłym roku wystąpimy o pieniądze na ten cel z budżetu Unii Europejskiej. - mówi prezydent Sylwester Kwiecień. - Ale prace ruszą jeszcze jesienią, rozpoczniemy wymianę drewnianych ławek na plastikowe fotele. Przygotowywany plan, oprócz wymiany trybun, zakłada renowację płyty stadionu, budowę szatni, boiska treningowego do piłki nożnej, bieżni 6-torowej, trzech kortów tenisowych, oświetlenie i zadaszenie części widowni. Remont jest konieczny, aby stadion spełniał wymogi konieczne do organizacji imprez masowych o zasięgu regionalnym. Mam nadzieję, że znów wrócą czasy, których ja nie pamiętam, kiedy to w latach 70. podczas meczów Staru na trybunach stadionu zasiadało blisko 20 tysięcy osób.

  Kwiecień 2016 roku: prezydent Starachowic Marek Materek przedstawił wstępną koncepcję modernizacji Stadionu Miejskiego. - To koncepcja, którą zaprezentowałem wiceministrowi sportu Jarosławowi Stawiarskiemu odpowiedzialnemu za infrastrukturę sportową. Z Gminną Radą Sportu ustalimy kolejność modernizacji obiektów - czy w pierwszej kolejności wykonamy boisko na żużlu czy zaplecze przy Stadionie. Jako punkt wyjściowy do dyskusji przedstawiam materiały opracowane przez Marcina Bednarczyka - miejskiego architekta. Możliwa realizacja w zależności od decyzji Gminnej Rady Sportu i Rady Miejskiej 2018 - 2020 rok. Pan minister był nawet w Starachowicach wizytując strzelnicę Świtu, ale na stadion nie dotarł.

  owak pamięta
  Osobą, która doskonale pamięta „jak to było 20 lat temu” jest Tadeusz Nowak. Piłkarz Staru w latach 1970-1988, najlepszy strzelec drużyny, król strzelców II ligi w sezonie... - No właśnie nikt tego nie pamięta, chociaż nie raz rozmawialiśmy o tym z kolegami - wspomina pan Tadeusz. - To były bardzo dobre czasy, przeżywaliśmy wzloty i upadki, ale cały czas byłem w Starze. A ten pamiętny sezon 78/79! Dlaczego nie awansowaliśmy? W drużynie było wtedy większość graczy starszych, którzy dobrze zarabiali grając w czołówce II ligi. Gdybyśmy awansowali, niektórzy musieliby odejść. A na stadionie zawsze była kultura, tylko kibice krzyczeli niemiłosiernie. I tylko jak przyjeżdżali kibice Radomiaka zawsze była jakaś „ścinka”. Stare czasy wspominamy co roku, przy okazji kolejnych Turniejów Imienia Edwarda Pietrasińskiego. W tym roku będzie już dwudziesty i chcemy aby wypadł okazale. Podobno przyjedzie zespół Widzewa Łódź. Były też rozmowy z Wisłą Kraków, ale chcą żeby im zapłacić.


  ZOBACZ TEŻ: Kieleckie WAGs – kobiety gwiazd PGE Vive Kielce [ZDJĘCIA]
  POLECAMY RÓWNIEŻ:


  Kamil Stoch zdobył kryształową kulę Pucharu Świata. ZOBACZ  Mocna delegacja Wisły! Jedenastka 28. kolejki Ekstraklasy  Najbardziej wartościowi polscy piłkarze [TOP 20]


  Zimowe igrzyska Pjongczang 2018 - NAJLEPSZE ZDJĘCIA

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.