Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy zmiana lekarza rodzinnego wiąże sie z kosztami?

Redakcja
fot. archiwum
Czasem taka zmiana podyktowana jest zmianą miejsca zamieszkania. Okazuje się jednak, że według przepisów, pacjent nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów.

- Jestem na stałe zameldowana w Kielcach i tu jestem zapisana do lekarza rodzinnego. Od września ubiegłego roku tymczasowo mieszkam u teściów pod Warszawą, natomiast latem przeprowadzam się do nowego mieszkania w Warszawie. Jak i ile razy w ciągu roku mogę zmienić lekarza pierwszego kontaktu - czy jak teraz przepiszę się do pod-warszawskiego ośrodka, to latem wyrejestrowując się i wybierając lekarza w Warszawie będę musiała coś płacić?

Wojciech Mazur, Kierownik Sekcji Skarg i Interwencji Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ: - Nie będzie pani musiała. Lekarza rodzinnego można zmieniać dwa razy w roku bez żadnych opłat, dopiero trzecia kosztuje 80 złotych. Jednak, jeżeli jest ona spowodowana na przykład zmianą miejsca zamieszkania pacjenta, a tak jest w pani przypadku, to też jest bezpłatna. Nie płaci się również w sytuacji, gdy to lekarz pierwszego kontaktu z różnych przyczyn przestał przyjmować w wybranej przez nas poradni. Przypominam również, że nie trzeba się wyrejestrowywać z poprzedniej poradni. Wystarczy, że pacjent - wraz z dowodem ubezpieczenia - uda się do nowej przychodni, tam wypełnia deklarację i te-go samego dnia może zostać przyjęty. Ze starej poradni zostanie automatycznie skreślony dzięki systemowi weryfikacji elektronicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie