Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czyste powietrze w Świętokrzyskiem. Pieniądze na nowy piec i ocieplenie domu [WARUNKI, PIENIĄDZE]

Marzena Ślusarz
Ponad 1000 wniosków o dofinansowanie do wymiany pieca i ocieplenia domu wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Program Czyste Powietrze trwa 10 lat i każdy mieszkaniec regionu może z niego skorzystać. Dotacja uzależniona jest od dochodów, maksymalnie może wynieść 53 tysiące złotych.

"Czyste Powietrze" to program rządowy, w ramach którego właściciele domów mogą wnosić o dotację na termomodernizacje domów i modernizacje centralnego ogrzewania, lub wymianę pieca.

Założenia programu koncentrują się na termomodernizacji oraz efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych, co pozwoli zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej. Celem programu jest również walka ze smogiem i ochrona środowiska naturalnego.

1000 wniosków

- Program trwa dziesięć lat, jest tak rozłożony w czasie, by skorzystał z niego każdy mieszkaniec regionu - mówi Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Uściślijmy, że Czyste powietrze to wsparcie dla osób fizycznych, właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego. Kolejną formą wsparcia są nisko oprocentowane kredyty na instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne.

- Przeprowadziliśmy szkolenia w każdej gminie województwa, skorzystało z nich wiele osób i teraz przekłada się to na zainteresowanie programem. Do tej pory zostało złożonych ponad tysiąc wniosków w formie elektronicznej i papierowej, a na portalu beneficjenta jest zarejestrowanych prawie trzy tysiące osób, możemy się spodziewać, że te osoby wkrótce złożą wnioski - wyjaśnia prezes Gliwiński.

Prosta procedura

Jak wyjaśnia, procedura jest bardzo prosta. - Za pomocą portalu beneficjenta na naszej stronie www.wfos.com.pl można złożyć wniosek drogą elektroniczną. Mieszkaniec nie musi przyjeżdżać do funduszu. Wniosek jest interaktywny, czyli reaguje w momencie wprowadzenia błędnych danych, pole wyświetla się na czerwono. Dane muszą być prawidłowe, by wniosek "przeszedł" dalej - tłumaczy.

Pomoc zależna od dochodu

Jest też lista załączników, które należy dostarczyć. Najważniejszym jest dokument zaświadczający o wysokości dochodów, gdyż od nich jest uzależniona wysokości dotacji. Może to być pit za ostatni rok, bądź w przypadku rolników - zaświadczenie o dochodach z urzędu gminy.

- Największy bonus, czyli 90 procent dotacji, jest dla mieszkańców, którzy mają dochód poniżej 600 złotych na osobę. Pozostałą część można uzupełnić własnymi środkami bądź nisko oprocentowaną pożyczką. Maksymalnie na koszty kwalifikowalne można otrzymać 53 tysiące złotych, a nie mniej niż siedem tysięcy - opisuje Ryszard Gliwiński. Mieszkańcy, którzy mają dochód powyżej 1600 złotych na osobę, mogą liczyć na dotację w wysokości 30 procent.

- Można ubiegać się o wypłatę dofinansowania jeszcze w tym roku, jednak nie zachęcamy mieszkańców, by skorzystali z tej opcji, gdyż od przyszłego roku będzie ulga podatkowa. Jeśli ktoś podejmie decyzję, że jednak chciałby wypłaty środków do końca grudnia, będziemy prosili go o oświadczenie, iż ma świadomość otrzymania PIT-8 - zaznacza prezes funduszu.

Dwie kontrole

Mieszkaniec, którego wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony musi liczyć się z dwiema kontrolami. Jedna przed rozpoczęciem inwestycji, kiedy to pracownicy funduszu oceniają stan domu i pieca, druga po jej przeprowadzeniu. Na finiszu są sprawdzane nie tylko efekty inwestycji, ale i dokumenty, faktury z zakupionych pieców, elementów ocieplenia, czy pochodzące z firmy wykonującej usługę wymiany pieca, czy termomodernizacji. Nie ma obowiązku zlecania zadań firmie, jeśli ktoś czuje się na siłach, może samodzielnie wymienić piec.

Pieniądze wypłacane są po zakończeniu inwestycji i ostatniej kontroli.

Pieniądze na Program „Czyste Powietrze” pochodzą ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, ale również Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Możliwe jest też uzyskanie preferencyjnej pożyczki z Banku Ochrony Środowiska. Budżet w tym projekcie to 103 miliardy złotych dla całej Polski.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

NOWE ZASADY PRZECHOWYWANIA NAWOZÓW I NAWOŻENIA. SPRAWDŹ, ZA CO DOSTANIESZ KARĘ


Strefa Agro. Rolnicy w Brukseli. Interwencyjny skup jabłek bez... skupu i z kłopotami

Rolnicy ze Świętokrzyskiego z europosłem Czesławem Siekierskim na Europejskim Kongresie Młodych Rolników w Brukseli

Beata i Roman Popisowie - Rolnicy Roku 2018 i ich gospodarstwo. Żywiec z ich hodowli trafia aż do Izraela

Domaszowianki z tytułem Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2018. Znakomite śpiewaczki i... aktorki


I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Transmisja telewizyjna

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Skuteczne sposoby zwiększenia plonowania


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie