Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytak dla niewidzących - biblioteka w Krasocinie przyjazna dla osób niepełnosprawnych

Rafał Banaszek [email protected]
Biblioteka w Krasocinie wzbogaciła się o tak zwany Czytak Plus – urządzenie przystosowane do obsługi przez osoby niewidome.
Biblioteka w Krasocinie wzbogaciła się o tak zwany Czytak Plus – urządzenie przystosowane do obsługi przez osoby niewidome. GBP Krasocin
Gminna Biblioteka Publiczna w Krasocinie wzbogaciła się o tak zwany Czytak Plus – urządzenie przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące.

Wszystko dzięki przystąpieniu tej placówki do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących”, realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix imienia Henryka Ruszczyca w Warszawie. Projekt jest dofinansowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Dzięki wsparciu ministra kultury czytelnicy z dysfunkcją wzroku będą mieć łatwiejszy dostęp do książek nagranych w postaci audiobooków.

- Nasza placówka będzie mogła wypożyczać Czytaka wraz z książkami audio czytelnikom z wadą wzroku. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Larix otrzymaliśmy bezpłatnie także pakiet 1089 cyfrowych książek mówionych, których można posłuchać na Czytaku – opowiada Aleksandra Klim, dyrektor biblioteki.

Stowarzyszenie Larix od 2007 roku zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych, przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących.

- We współpracy ze stowarzyszeniem nasza biblioteka będzie wciąż powiększać księgozbiór dostosowany dla osób z wadą wzroku – mówi Aleksandra Klim.

To nie jedyne nowinki technologiczne, dostępne w krasocińskiej bibliotece. Placówka ta posiada też wrzutnię zewnętrzną do całodobowego zwrotu zbiorów oraz system zabezpieczeń zbiorów, który chroni przed kradzieżą.

Czytelnicy mają bezpłatny dostęp do 1095 pozycji literatury popularno-naukowej z różnych dziedzin, do literatury pięknej, podręczników i lektur w wersji cyfrowej. Zakupiono 10 czytników e-booków przeznaczonych dla czytelników, którzy chcą czytać książki w wersji elektronicznej.

Nie sposób nie wspomnieć także o telebimie, zamontowanym na frontowej ścianie biblioteki, na którym wyświetlana jest oferta placówki.

Użytkowników przyciąga nie tylko bogaty księgozbiór, zaopatrzony w najnowsze wydania literatury, ale przede wszystkim miła, kompetentna obsługa. Dodajmy, że wszystkie czynności biblioteczne są skomputeryzowane.

Gminna Biblioteka Publiczna w Krasocinie funkcjonuje od 1947 roku, od 2 lat w nowej siedzibie. Obsługuje mieszkańców nie tylko gminy Krasocin, ale również sąsiednich gmin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie