Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąb ze Starachowic w krajowej elicie! Ma szansę na tytuł Drzewa Roku 2017!

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Dąb Partyzantów w Klepaczach a 350 lat. Możemy zobaczyć go na fresku w kościele w Krynkach. W czasie II wojny przysięgi składali tu partyzanci.
Dąb Partyzantów w Klepaczach a 350 lat. Możemy zobaczyć go na fresku w kościele w Krynkach. W czasie II wojny przysięgi składali tu partyzanci. Urząd Gminy Brody/Mariusz Zawłocki
Dąb Partyzantów rosnący w pobliżu leśniczówki Klepacze w lasach Nadleśnictwa Starachowice, w gminie Brody został nominowany do tytułu Drzewo Roku 2017. Konkurs - już siódmą edycję organizuje Klub Gaja.

Dęba Partyzantów do konkursu zgłosił Urząd Gminy w Brodach, a cała sprawę pilotował Michał Karwacki. Do organizatora konkursu przesłano formularz zgłoszeniowy z opisaną historią drzewa, z dołączonymi fotografiami. Udało się, Dąb Partyzantów znalazł się wśród 16 drzew z całego kraju, które w czerwcu powalczą o tytuł Drzewa Roku 2017.
- Najważniejsze w konkursie jest budowanie kapitału społecznego i ekologicznego - mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja. - Te drzewa, które trafiają do konkursu, muszą mieć jakąś historię, związaną z historią mieszkających w pobliżu ludzi. Dla nas bardzo ważne jest, jak zgłaszający opisują tę historię. Dobrze oczywiście, jeśli zgłaszane drzewo jest jednocześnie drzewem okazałym, ale nie jest to kryterium najważniejsze.

Dąb Partyzancki rośnie w leśnictwie Klepacze, nad strumykiem, około 890 metrów od leśniczówki. Jego wiek szacowany jest na 350 lat, wysokość na 29 metrów, a obwód pnia na wysokości 130 centymetrów wynosi 420 centymetrów. Pierwsze wzmianki o dębie pojawiły sie w 1915 roku. Nadchodzący front I wojny światowej sprawił, że ludzie z Krynek uciekli do lasu. Do opuszczenia parafii zmuszony został także proboszcz z Krynek Antoni Aksamitowski, który przyjeżdżał do parafian, aby odprawiać mszę na polanie pod dębem. Do wydarzeń tych nawiązuje fresk namalowany w kościele w Krynkach, który przedstawia nabożeństwo pod lasem. Nabożeństwa w tym miejscu odprawiane były także w czasie II wojny Światowej. Możemy przeczytać o tym w książce Mariana Langera „Lasy i ludzie”. Ostatnie nabożeństwo w tym miejscu odprawił obecny proboszcz z Krynek Wojciech Zdon w 2015 roku, w setną rocznicę wysiedleń.

Do tej pory w sześciu edycjach konkursu na Drzewo Roku znalazły się tylko dwa drzewa z województwa świętokrzyskiego. W 2012 roku Dąb Bartek była na trzecim miejscu w Polsce, w 2013 roku lipa do góry nogami z Sandomierza zajęła 11 miejsce.

ZOBACZ także: Stan Tutaj bez cenzury: Zalegalizować trawkę!

(Dostawca: x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie