Damian Stępień mistrzem Polski juniorów w judo (zdjęcia)

Dorota KUŁAGA [email protected] Sławomir STACHURA
Jako jeden z pierwszych Damianowi Stępniowi pogratulował burmistrz Daleszyc Wojciech Furmanek. Dorota Kułaga
Damian Stępień w pięknym stylu został mistrzem Polski juniorów w judo. Zawodnik Żaka był jedną z gwiazd dwudniowych zawodów w Kielcach
Mistrzostwa Polski juniorów w judo

Bardzo dobrą obsadę miały Mistrzostwa Polski Juniorów w judo, które odbył się w Kielcach. Wystartowało w nich 250 zawodników. Świetnie spisał się Damian Stępień z Żaka Kielce, który zdobył złoty medal w kategorii 73 kilogramów. Sprawił sobie piękny prezent na 20. urodziny.

W sobotę i niedzielę w Hali Legionów w Kielcach rywalizowali najlepsi polscy juniorzy. W tym gronie było trzech przedstawicieli gospodarzy - wspomniany Damian Stępień, Mateusz Garbacz i Bartłomiej Słowak. Zawodom patronowało "Echo Dnia".

"ZŁOTO", TORT I 100 LAT

Damian Stępień świetnie radził sobie na tych zawodach. Wygrał pięć walk, z czego cztery przed czasem, i w pięknym stylu zdobył złoty medal w kategorii 73 kilogramów. W pojedynku o "złoto" pokonał Przemysława Szerszeniewskiego z AZS AWF Warszawa. Dodajmy, że trenerami Damiana Stępnia są Michał Zelek i Artur Karyś. Po zwycięskiej finałowej walce judoka Żaka Kielce odebrał mnóstwo gratulacji, między innymi od Wiesława Błacha, olimpijczyka z Seulu i Barcelony, a obecnie prezesa Polskiego Związku Judo oraz Wojciecha Furmanka, burmistrza Daleszyc. Nie zabrakło też urodzinowego tortu i tradycyjnego "100 lat", które zaśpiewali jubilatowi młodzi adepci judo z Żaka.

IRENEUSZ KIEJDA: -STAĆ GO NA IGRZYSKA

Mistrzostwom z uwagą przyglądał się Ireneusz Kiejda, znakomity były świętokrzyski judoka, wielokrotny medalista mistrzostw Polski i uczestnik Igrzysk Olimpijskich 1988 w Seulu w kategorii 60 kg. I oczywiście chwalił złotego medalistę.

- Damian ma wrodzoną siłę, jest niesamowicie sprawny. Świetnie sobie poradził, od początku pewnie kroczył do złota. Jest jeszcze młody i wiadomo, że jeszcze przed nim dużo pracy, ale moim zdaniem Damian ma wielkie szanse, by pojechać na igrzyska olimpijskie. Jeśli nie na te w Rio de Janeiro w 2016 roku, to na następne. Ma przecież dopiero 20 lat - mówił z zadowoleniem Kiejda.

NIKE DLA PIERWSZEGO MISTRZA

Młodego mistrza komplementował też Andrzej Witkowicz, były trener kadry narodowej kobiet i były trener sekcji kobiecej w judo w Błękitnych Kielce, którego wychowanką się między innymi obecna prezes Żaka i prezes Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Judo Małgorzata Karyś. Dla Damiana trener Witkowicz przywiózł nawet specjalną statuetkę.

- To naprawdę świetny zawodnik. Zdobył pierwszy w historii medal seniorów dla klubu z tego województwa świętokrzyskiego i jest wychowany na Kielecczyźnie Irek Kiejda zdobywał medale ale nie dla Lechii Kielce, w której zaczynał, a dla krakowskiej Wisły. Dlatego my jako weterani przygotowaliśmy specjalne wyróżnienie dla Damiana - statuetkę Nike jako symbol zwycięstwa. Mam nadzieję, że Damian będzie szedł do przodu i rozsławiał świętokrzyskie juto - mówił Witkowicz. Statuetkę podczas dekoracji medalowej wręczał Damianowi założyciel judo na Kielecczyźnie - Henryk Dylewski.

GARBACZ BYŁ 5., A SŁOWAK 7

Szansę na medal miał też Mateusz Garbacz z Żaka, rywalizujący w kategorii 66 kilogramów. Dwa pierwsze pojedynki również wygrał, a trzeci przegrał i stracił tym samym szansę na złoty medal. Walczył o "brąz", ale uległ zawodnikowi Gwardii Wrocław Szymonowi Makarewiczowi. - Pojedynek był niezwykle zacięty. Mateusz przegrał w dogrywce i ostatecznie zajął piąte miejsce. Ale i tak pozytywnie należy ocenić jego występ na tej imprezie - mówił Artur Karyś, jeden z trenerów Żaka.

W niedzielę rywalizował trzeci zawodnik Żaka - Bartłomiej Słowak w kategorii 81 kilogramów. Również pokazał się z dobrej strony, uplasował się na 7. pozycji. - Miały być dwa medale. Jest jeden, ale z najcenniejszego kruszcu. Mateusz za bardzo chciał, a czasem to paraliżuje. Pokazał się jednak z dobrej strony, podobnie jak Bartek, który wrócił do treningów po przerwie - powiedziała Małgorzata Karyś, prezes Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Judo oraz prezes kieleckiego Żaka.

TO JUŻ 45 LAT

Mistrzostwa w Hali Legionów były też okazją do uczczenia obchodów 45-lecia Judo na Kielecczyźnie. Z tej okazji do Kielc zjechało wielu gości, także z Niemiec, a prezes krajowego związku Wiesław Błach wręczał okolicznościowe wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych dla świętokrzyskiego judo. A do takich osób należą między innymi wspomniany już założyciel sekcji w Lechii Kielce Henryk Dylewski, znany działacz judo i sędzia Stanisław Kowalczyk oraz duża grupa trenerów i byłych zawodników.

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?