Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dariusz Szymkiewicz z Sarbic Drugich - najlepszy hodowca krów w województwie świętokrzyskim

Marzena Ślusarz
Dariusz Szymkiewicz z Sarbic Drugich w powiecie kieleckim stanął na czele zestawienia najlepszych hodowców krów mlecznych w Świętokrzyskiem, przygotowanego przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Gospodarstwo prowadzi z żoną Ewą.

Podczas I Świętokrzyskich Laurów Mlecznych w Kielcach w środę, 20 marca, wyróżniono i nagrodzono najlepszych producentów mleka w województwie. Na podium stanął Dariusz Szymkiewicz z Sarbic Drugich w powiecie kieleckim, który hodowlę prowadzi z żoną Ewą.

Sukces w wydajności

Pan Dariusz należy do Świętokrzyskiego Związku Hodowców Bydła, który jest częścią Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Ta organizacja oferuje szereg narzędzi służących rozwojowi stad. Najbardziej popularnym jest ocena wartości użytkowej bydła, która polega na monitorowaniu wydajności mlecznej krów, czyli ilości mleka pozyskiwanego od każdej sztuki, a także zawartości tłuszczu i białka.

Na podstawie tych danych, federacja przygotowuje zestawienie dziesięciu gospodarstw w województwie spośród ponad 239 podlegających tej ocenie, w których rolnicy uzyskali najlepszą średnią wydajność od sztuki rocznie, a także parametry jak tłuszcz i białko. Te dwie ostatnie dane świadczą o zdrowym żywieniu krów.

Idealne parametry mleka

Na czele takiego zestawienia wydajności za 2018 rok uplasowało się gospodarstwo Ewy i Dariusza Szymkiewiczów w Sarbicach Drugich w gminie Łopuszno.

Utrzymują stado około 100 sztuk bydła, z czego 40 to krowy mleczne. I one właśnie osiągnęły najwyższą wydajność średnią od sztuki - 11 590 kilogramów w Świętokrzyskiem. To jest znacznie powyżej średniej krajowej, która wynosi 8298 kilogramów od sztuki. Uzyskując tak wysoki wynik, mleko zawiera także bardzo dobre parametry tłuszczu - 430 kilogramów, czyli 3,71 procenta; oraz białka - 405 kilogramów, 3,49 procenta. Oznacza to, że krowy produkują idealne mleko.

Systematyczność i jakość pasz

Wyniki przyszły z czasem, ciężką pracą, nowoczesnymi metodami hodowli. Na przełomie lat 2011/2012 średnia wydajność wynosiła około 7400 kilogramów rocznie. Jak więc osiąga się tak znaczący postęp?

- Wielka jest tu zasługa mojej żony, Ewy, która znakomicie ogarnia i gospodarstwo, i dom, i dzieci. Panuje nad wszystkim i żadnej pracy się nie boi . Bez niej gospodarstwo by nie istniało- zaznacza. - Wspólnie panujemy nad hodowlą. By osiągać coraz lepsze wyniki czterech najważniejszych składowych, czyli pierwszej jakości paszy, korzystania z wozu paszowego, odpowiedniego doboru buhajów oraz ciężkiej systematycznej pracy - mówi pan Dariusz.

Jak mówi, kluczowy jest właśnie odpowiedni dobór par - krowy i buhaja, by w kolejnym pokoleniu przychodziły na świat cielęta o oczekiwanych cechach, jak właśnie wykazujące coraz większą wydajność mleczną.

- Bardzo ważna jest najlepszej jakości pasza, przede wszystkim kiszonki z trawy i z kukurydzy, oczywiście zboża również. Dodatkowo korzystamy z wozu paszowego, który właściwie pasze potnie i zmiesza - tłumaczy hodowca. Dysponują areałem 70 hektarów.

Całość dopełnia systematyczna praca. Wstają o czwartej rano każdego dnia. - Chcemy obrządzić stado zanim dzieci wstaną. Potem żona szykuje je do szkoły. I czekają kolejne zadania. Krowy cały czas trzeba mieć na oku, sprawdzać, dbać o nie. Warunki muszą być komfortowe - wyjaśnia pan Dariusz. Uzupełnia, że mają dwóch synków - ośmioletniego Michała i sześcioletniego Piotrusia. Pomocą nadal służy tata - Józef.

Ponadto rolnicy stale się szkolą, dokształcają i snują plany rozwoju gospodarstwa. - Bardzo bym chciał wybudować nową oborę. Ta, którą mamy dziś, już mieści maksymalne liczby sztuk. Jeśli chcemy się rozwijać, trzeba myśleć o nowym, przestronnym budynku - zaznacza Dariusz Szymkiewicz. Wraz z żoną bardzo lubią pracę w gospodarstwie.

- Bardzo nas cieszy, kiedy mamy efekty. A pierwsze miejsce w zestawieniu wydajności to znaczące docenienie naszej pracy - mówi.

Najlepsi hodowcy krów mlecznych w Świętokrzyskiem wraz z szefostwem spółdzielni, do której dostarczają mleko. Od lewej - Szymon Kłonica, laureat trzeciego miejsca, Waldemar Gacek - wiceprezes i Ryszard Pizior - prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie, Dariusz Szymkiewicz - zwycięzca oraz Michał Matuszczyk, laureat drugiego miejsca.

I Świętokrzyskie Laury Mleczne. Najlepsi hodowcy krów w regi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie