Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawny Dworzec PKS w Sandomierzu otrzyma szklaną elewację. Powstanie tu Zakład Aktywności Zawodowej, a pracę znajdą osoby niepełnosprawne

Klaudia Tajs
Miasto przygotowuje  dokumentację na adaptację budynku dawnego Dworca PKS. Jak zapowiada Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza, budynek Dworca PKS, którego  wygląd dziś nie napawa optymizmem, po zmianie, stanie się jednym z ładniejszych i nowocześniejszych w mieście.
Miasto przygotowuje dokumentację na adaptację budynku dawnego Dworca PKS. Jak zapowiada Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza, budynek Dworca PKS, którego wygląd dziś nie napawa optymizmem, po zmianie, stanie się jednym z ładniejszych i nowocześniejszych w mieście. Kaudia Tajs
Miasto przygotowuje dokumentację na adaptację budynku dawnego Dworca PKS. Jak zapowiada Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza, budynek Dworca PKS, którego wygląd dziś nie napawa optymizmem, po zmianie, stanie się jednym z ładniejszych i nowocześniejszych w mieście.

Wszystko za sprawą szklanej elewacji, o którą zadba miejscowy producent szkła i szyb samochodowych firma Pilkington - Grupa NSG. - Jesteśmy po słowie z NSG Group i mam deklarację, że firma zaangażuje się w adaptację tego budynku - zapowiada Marek Bronkowski. - Elewacja w dużej mierze będzie elewacją ze szkła, po to, aby stworzyć wzorcowy i pokazowy budynek dla NSG Group, w tym miejscu. Inicjatywa wpisuje się w przypadające w tym roku obchody 100-lecia działalności firmy. W adaptację budynku przy ulicy 11 Listopada zaangażowana jest także Politechnika Krakowska.

Koszty modernizacji budynku zostaną pokryte częściowo z dotacji, o którą stara się samorząd Sandomierza. Z pomocą przyjdą miejskie spółki Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Przedsięwzięcie duże, bo do zagospodarowania jest ponad 800 metrów kwadratowych powierzchni. W pierwszej turze miasto planuje, aby zatrudnienie w nowo powstałym Zakładzie Aktywności Zawodowej znalazło 40 niepełnosprawnych osób. Kolejnych kilkanaście osób zostanie zatrudnionych do opieki nad niepełnosprawnymi.

Jaką pracę zaoferuje miasto osobom posiadającym orzeczenie o stopniu niepełnosprawności? - Jesteśmy w stałym kontakcie z podobnym zakładem w Jarosławiu, oni posiadają licencję na robienie podpałki do grilla i kominka - dodaje burmistrz Bronkowski. - Podpałka cieszy się dużym zainteresowaniem. Schodzi w kraju i za granicą, dlatego uczestnicy tamtejszego zakładu nie nadążają z jej produkcją. Jest to licencja fińska i zakład w Jarosławiu posiada zgodę, aby nam ją przekazać.

Co jeszcze miasto może zaoferować osobom niepełnosprawnym? Pomysłów jest kilka. To między innymi fachowe niszczenie dokumentów, miejskie usługi kurierskie i docelowo catering dla sandomierskich przedszkoli i szkół.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie