Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Deklaracje podatkowe przez internet (pit online)

materiał partnera
System e-Deklaracje, który jest częścią projektu e-Podatki, umożliwia podatnikom oraz płatnikom składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Od momentu udostępnienia rozliczania pit online w 2008 roku w formie elektronicznej złożonych zostało kilkadziesiąt milionów dokumentów

Strategiczne cele systemu e-Podatki

Uproszczenie systemu poboru podatków jest głównym celem projektu e-Podatki realizowanego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Realizacja strategicznych celów systemu e-Podatki następuje w szczególności poprzez upowszechnienie dokumentu elektronicznego ( pit online) zarówno do składania deklaracji podatkowych, jak i jego wewnętrznego obiegu w systemie administracji podatkowej.

Po wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań spodziewane jest podniesienie efektywności administracji podatkowej oraz pojawienie korzyści społecznych związanych z usprawnieniem obsługi podatników. Dotyczyć to ma działań administracji na wszystkich szczeblach oraz zwiększenia możliwości pozyskania informacji podatkowej.

Informatyzacja

Od 2008 roku Ministerstwo Finansów zaczęło wprowadzać systemy, które zapewniają możliwość wysyłki i odbioru przez organy fiskalne druków urzędowych za pośrednictwem sieci internet. Jest to związane z informatyzacją systemu wysyłki druków urzędowych. Druk wysyłany w tej formie musi spełniać podstawowe wymogi dotyczące formy pisma urzędowego, czyli musi być prawidłowy w formie, treści oraz prawidłowo podpisany. Jest to bardzo istotne, gdyż druk niespełniający wymogów nie może być uznany za pismo doręczone, a tym samym nie ma mocy prawnej.

Podstawy prawne wysyłania deklaracji pit online

Podstawy wysyłania deklaracji przez Internet znajdziemy w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.
Pierwsze rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej zostało wydane przez Ministra Finansów dnia 19 grudnia 2007 r.(Dz. U. 2007, nr 246, poz. 1817). Dotyczyło ono deklaracji PIT 37.

30 grudnia 2010 r. zostało wydane Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz. U. 2010, nr 259, poz. 1769). Rozporządzeniem tym została wprowadzona możliwość podpisywania dokumentów elektronicznych (pit online) przez osoby fizyczne w formie zestawu danych autoryzujących.

Sposób uwierzytelniania pism online

Pisma doręczane do urzędów w formie elektronicznej mogą być uwierzytelniane obecnie nie tylko przy pomocy podpisu elektronicznego. Stosowane są trzy sposoby:
• e-podpis – czyli zewnętrzny certyfikat uwierzytelniający. Pismo podpisane e-podpisem posiada taką samą moc, co forma pisemna i jest uznawana nie tylko w kontaktach z urzędami, ale też w obrocie gospodarczym, między osobami fizycznym.
• profil zaufany na platformie EPUAP. Po zalogowaniu się do profilu zaufanego kontakty z urzędami nie wymagają każdorazowego korzystania z e-podpisu.
• zestaw tzw. danych “autoryzujących”, które weryfikują podmiot, jako składający druk. Metoda ta wykorzystywana jest w przypadku osób fizycznych składających niektóre deklaracje podatkowe (danymi uwierzytelniającymi są imię, nazwisko, NIP lub PESEL, data urodzenia i kwota przychodu sprzed dwóch lat wykazana w poprzedniej deklaracji złożonej w minionym roku lub zero w przypadku, gdy deklaracji podatnik nie składał).

PIT online – podpis i uwierzytelnienie

Zeznania podatkowe wysłane do urzędów skarbowych przez podatników i płatników za pomocą środków komunikacji elektronicznej (pit online) są uznane za doręczone pod warunkiem uzyskania zwrotnie Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO). Aby otrzymać z organu skarbowego UPO podatnik wysyłający deklarację musi być poprawnie zweryfikowany przez system. Identyfikacja podatnika odbywa się za pomocą e-podpisu kwalifikowanego certyfikatem lub zestawu danych weryfikujących (uwierzytelniających podatnika) zwanych danymi autoryzującymi. E-podpis kwalifikowany obowiązuje firmy oraz pełnomocników. Natomiast osoby fizyczne podają w celu weryfikacji dane autoryzujące.

Zeznanie pit online wstępnie wypełnione przez administrację podatkową

W ramach usprawnienia i ułatwienia rozliczeń pit online administracja podatkowa przygotowuje wstępnie wypełnione zeznania roczne (PFR – Pre-Filled tax Return) deklaracji PIT 37 oraz PIT 38. Podstawą do ich wypełnienia są informacje otrzymane od płatników. Dlatego wstępnie wypełnione zeznania dostępne są dopiero w marcu. Po uzyskaniu do końca lutego informacji od płatników administracja może przygotować zeznania wstępnie wypełnione, które podatnik może tylko zaakceptować i wysłać do urzędu albo wprowadzić zmiany. Zmiany mogą dotyczyć danych o przychodach, ale też odliczeń z tytułu ulg podatkowych, wspólnych rozliczeń z małżonkiem lub dzieckiem, czy przekazania 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie