Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Delikatna kaczka w grzybowym towarzystwie z Gin-Ger Sport Restaurant & Music Bar w Kielcach [PRZEPIS]

/esw/
- Kaczka w aromatycznym grzybowym sosie to świetne połączenie. Przygotowując to danie musimy pamiętać, by nie przesmażyć mięsa. Powinno być ono delikatnie różowe w środku. Wtedy kaczka jest najsmaczniejsza - mówi Michał Waryło, kucharz w Gin-Ger Sport Restaurant & Music Bar w Kielcach.
- Kaczka w aromatycznym grzybowym sosie to świetne połączenie. Przygotowując to danie musimy pamiętać, by nie przesmażyć mięsa. Powinno być ono delikatnie różowe w środku. Wtedy kaczka jest najsmaczniejsza - mówi Michał Waryło, kucharz w Gin-Ger Sport Restaurant & Music Bar w Kielcach. Dawid Łukasik
Kaczkę w borowikach poleca Michał Waryło, kucharz w kieleckiej Gin-Ger Sport Restaurant & Music Bar.
Pokrojoną w plastry kaczkę delikatnie polewamy sosem borowikowym i podajemy z włoskimi kopytkami oraz surówką.

Kaczka w borowikach z restauracji Gin-Ger w Kielcach

Składniki na 4 porcje:

4 filety z piersi kaczki, około 300 gramów oczyszczonych borowików, 125 mililitrów śmietanki 30-procentowej, kilka kropli octu balsamicznego, natka pietruszki, sól, pieprz; kopytka włoskie: 200 gramów maki pszennej, 500 gramów mączystych ziemniaków, 2 jajka, szczypta świeżo zmielonej gałki muszkatołowej, sól

Sposób przygotowania

1. Filety z kaczki oczyszczamy, myjemy i osuszamy. Nacinamy je w równych odstępach po ukosie z obu stron, by powstała charakterystyczna kratka. Mięso doprawiamy solą i pieprzem i odkładamy w naczyniu owiniętym folią spożywczą do lodówki. Najlepiej, by kaczka marynowała się dwa dni. Jeśli nie mamy tyle czasu, mięso trzeba przygotować najpóźniej dzień wcześniej.

2. Zamarynowaną kaczkę kładziemy na delikatnie rozgrzanej patelni skórą do spodu i wytapiamy tłuszcz, ale nie za dużo, by skórka się nie spaliła. Po tym czasie obracamy filety i smażymy przez chwilę z drugiej strony. Przesmażone mięso zawijamy w folię aluminiową i wkładamy na około 15 minut do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni.

3. Z patelni odlewamy nadmiar wytopionego tłuszczu i wrzucamy na niego pokrojone w kostkę borowiki. Doprawiamy je solą, podsmażamy przez chwilę, zalewamy śmietanką, dodajemy kilka kropli octu balsamicznego. Gdy sos zgęstnieje dodajemy łyżkę posiekanej natki. Sosem polewamy pokrojoną kaczkę, ale część zostawiamy na patelni. Zanim przygotujemy sos, gotujemy ziemniaki na kopytka. jeszcze ciepłe obieramy, mielimy w maszynce.

4. Mąkę wysypujemy na stolnicę, formujemy kopczyk, robimy na środku wgłębienie, wbijamy w nie jajka, dodajemy zmielone ziemniaki. Wyrabiamy gładkie ciasto, doprawiając do smaku solą i gałką muszkatołową. Ciasto dzielimy na kawałki, z każdego na posypanej mąką stolnicy formujemy długie wałki grubości palca, tniemy je na kluski długości około 3 cm, robimy wgłębienia widelcem. Gotujemy krótko w osolonej wodzie i odcedzone na chwilę wkładamy do pozostałego sosu.

Dobra rada:

Do sosu borowikowego dolewamy niewielką ilość octu balsamicznego, który zagęści śmietanę. Jeśli dodamy go zbyt dużo, ocet zdominuje smak sosu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie