Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Depresja to powszechny problem w regionie świętokrzyskim. Pandemia ją pogłębiła

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
pixabay.com
23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. I choć wielu się wydaje, że temat wydaje się odległy to obecnie depresja zajmuje czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Trwająca od roku pandemia koronawirusa na pewno nie poprawiła statystyk, a wręcz przeciwnie.

Depresja w Świętokrzyskiem
- Świętokrzyskie nie jest „zieloną wyspą” jeśli chodzi o zaburzenia depresyjne. Myślę, że mieścimy się w średniej krajowej. Jest to powszechny problem i niewiele osób sobie zdaje sprawę z tego, że w Polsce na depresję choruje nawet 1,5 miliona osób. Jeśli chodzi o statystykę, depresja pojawia się równie często co nowotwory czy choroby układu krążenia i nieprawdą jest, że nie wiąże się ze śmiertelnością. Mam tu na myśli samobójstwo – mówi doktor Beata Bakalarz, wojewódzki konsultant do spraw psychiatrii w regionie.
- Nie można zakładać, że objawy same miną i jakoś się wszystko ułoży. Najważniejsza jest świadomość, że depresja to choroba jak każda inna i można ją leczyć. Dlatego w razie niepokojących objawów należy zwrócić się do psychiatry lub psychologa. Nie możemy pozwolić, by ten stan przejął nad nami kontrolę, ponieważ mogłoby się to źle skończyć – dodaje psychiatra.

Poznaj objawy
Jak informuje portal wyleczdepresje.pl w depresji prawie zawsze występuje smutek, jednak bardzo często nie oznacza on depresji. Każdy człowiek bywa czasem smutny, nie wskazuje to jednak na to, że choruje na depresję. Ważne jest jego nasilenie i czas trwania – jeśli ktoś stale (przez większą część dnia, minimum 2 tygodnie) odczuwa głęboki smutek, który nie podlega w zasadzie modyfikacjom przez zewnętrzne okoliczności, to prawdopodobnie możemy mieć już do czynienia z depresją. Depresja to grupa różnych zaburzeń o podobnych objawach, zarówno psychicznych, jak i fizycznych – obniżony nastrój to tylko jedna z nich.

Kto występuje w grupie ryzyka? To osoby młode, dojrzewające, kobiety w okresie okołoporodowym, osoby w wieku podeszłym, osoby, które przebyły w życiu epizod depresyjny oraz osoby narażone na przewlekły stres życiowy.

Tak czujesz? Szukaj pomocy
Zwykle u pacjenta występuje kilka objawów, choć nie wszystkie muszą wystąpić równocześnie. Aby świadczyły o chorobie, muszą utrzymać się co najmniej dwa tygodnie. Jakie objawy i zachowania powinny budzić niepokój? Objawy emocjonalne – obniżony lub obojętny nastrój, smutek i towarzyszący mu często lęk, płacz, niemożność odczuwania przyjemności, utrata radości życia (od utraty zainteresowań, skończywszy na zaniedbywaniu potrzeb biologicznych); poczucie braku perspektyw na przyszłość, czasem dysforia (zniecierpliwienie, drażliwość); objawy poznawcze – bardzo często występują zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, negatywny obraz siebie, obniżona samoocena, samooskarżenia, pesymizm i rezygnacja, w skrajnych wypadkach mogą pojawić się także urojenia depresyjne; objawy motywacyjne – problemy z mobilizacją do wszelkiego działania, spowolnienie psychoruchowe (faktyczne zwolnienie ruchów i reakcji), trudności z podejmowaniem decyzji; objawy somatyczne – zaburzenie rytmów dobowych (między innymi zaburzenia rytmu snu i czuwania), utrata apetytu (ale możliwy jest również wzmożony apetyt), osłabienie i zmęczenie, spadek aktywności, utrata zainteresowania seksem, czasem skargi na różne bóle i złe samopoczucie fizyczne. I w końcu myśli i próby samobójcze.

Warto pamiętać, że depresja jest chorobą biologiczną, tak samo jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Osoba chora nie jest winna wystąpienia choroby i w większości przypadków nie może się z niej sama wyleczyć. Może jednak współpracować z lekarzem lub terapeutą. Taka współpraca sprawia, że skuteczność leczenia przeciwdepresyjnego staje się wyraźnie większa. „Branie się w garść” nie jest sposobem leczenia depresji.

Gdzie szukać pomocy?
Warto skorzystać z pomocy psychiatry lub odpowiedniego stowarzyszenia. W Kielcach działa Centrum Zdrowia Psychicznego przy ulicy Kusocińskiego 59. Szukaj pomocy też tu:
Fundacja Itaka - która prowadzi Antydepresyjny Telefon Zaufania (numer: 22 654 40 41) oraz udziela szerokiego wsparcia osobom chorującym na depresję jak i ich najbliższym.
Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – 24 godziny przez 7 dni w tygodniu działa bezpłatna linia telefoniczna (800 70 2222) dla osób w kryzysie psychicznym, którzy potrzebują doraźnej pomocy psychologicznej.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – oferuje bezpłatną pomoc telefoniczną i online dla dzieci i młodzieży oraz dla rodziców i nauczycieli poprzez prowadzenie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (116 111) i Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci (800 100 100).
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – numer 800 12 12 12.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie