Diecezja kielecka ma 16 nowych kapłanów. Święcenia przyjęli w Sanktuarium świętego Józefa. Byli biskupi, wielu kapłanów, rodziny [ZDJĘCIA]

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga

Wideo

Diecezja kielecka ma 16 nowych księży. W sobotę przyjęli święcenia z rąk biskupa ordynariusza Jana Piotrowskiego. Msze świętą w Sanktuarium świętego Józefa Opiekuna Rodziny koncelebrowali także biskupi pomocniczy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta. W uroczystej Eucharystii uczestniczyło też wielu kapłanów, rodziny i przyjaciele wyświęconych księży.

Nowi kapłani skończyli Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach, ale jak zaznaczył Pasterz Kościoła Kieleckiego Jan Piotrowski, są wśród nich osoby z diecezji tarnowskiej i sosnowieckiej. Na święceniach oprócz najbliższych nie zabrakło też księży proboszczów z parafii, z których pochodzą nowi kapłani diecezji kieleckiej.

- Wasz apostolski trud i wysiłek będzie wspomagał nie kto inny, tylko Jezus Chrystus. W tej posłudze potrzeba nam modlitwy i czystości serca, pokornej służby i głębokiej wiary, miłości, która potrafi bezinteresownie kochać i nadziei, która nie pozwoli poddać się zwątpieniu - mówił w czasie homilii ksiądz biskup Jan Piotrowski.

Dodał, że kapłan na dzisiejsze czasy to człowiek podobny do świętego Józefa: o odwadze wiary, pewnej wizji dostrzegania ludzkich potrzeb duchowych i materialnych. - Ufam, że dzisiejsze święcenia, które są darem Bożej miłości i opatrzności sprawią, że kościół kielecki będzie mógł podołać nowym wyzwaniom przez dobre i piękne życie nowych kapłanów. Kościół potrzebuje dobrych kapłanów - zaznaczył biskup Jan Piotrowski.

– Nikt oprócz kapłana nie sprawuje Eucharystii, ale dla nas nie jest to żadną nagrodą ani przywilejem, lecz wyłącznie darem. Kto prawdziwie wierzy i kocha jest odpowiedzialny za swoje decyzje. Już teraz życzę wam, aby świat tanimi i uwodzicielskimi propozycjami nie obalił w was tych zobowiązań, a nie uczyni tego tylko wtedy, jeśli bezgranicznie zaufacie Jezusowi, który dziś włącza was do grona swoich przyjaciół - podkreślił biskup Jan Piotrowski.

Po przyjęciu święceń kapłani razem z księżmi biskupami odprawili pierwszą, prawdziwie prymicyjną mszę świętą. Po zakończonej Eucharystii biskup Jan Piotrowski zawierzył nowych kapłanów opiece świętego Józefa. Później były pamiątkowe zdjęcia, życzenia od rodziny, przyjaciół i znajomych. Na uroczystości była też mocna reprezentacja Ochotniczej Straży Pożarnej z miejscowości Moskorzew, z której pochodzi ksiądz Michał Segiet, bo sam przez kilka lat w niej służył.

Ogromną radość przeżywali Elżbieta i Paweł Chowaniec, bo ich synowie - bliźniacy Łukasz i Tomasz - przyjęli święcenia kapłańskie. Niezwykle wzruszony był też Damian Liwocha z parafii świętego Wojciecha w Kielcach, któremu życzenia składali najbliżsi, przyjaciele oraz Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

– Decyzję o pójściu do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach podjęliśmy w różnym czasie. Ja o kapłaństwie myślałem już w gimnazjum i wtedy przyznałem się rodzinie, że chcę być księdzem. Od tamtej pory cały czas doświadczam wsparcia swoich bliskich – mówi ksiądz Łukasz Chowaniec. Jego brat bliźniak Tomasz decyzję o wstąpieniu do seminarium podjął w klasie maturalnej. – Moje powołanie dokonywało się etapami. Pamiętam, że nawet jak wstępowałem do seminarium, nie miałem jeszcze do końca pewności, czy zostanę księdzem. Z perspektywy czasu nie żałuję, że potrafiłem zaufać Panu Bogu, bo On rzeczywiście umacniał mnie na tej drodze i dawał wiele radości z posługi, którą wraz z kolejnymi latami było mi coraz łatwiej wykonywać. Sakrament kapłaństwa to wielka łaska, bo Pan Bóg wybiera tych, których chce – powiedział po uroczystej Eucharystii ksiądz Tomasz Chowaniec.

Nowi kapłani w diecezji kieleckiej
Ks. Damian Jędrzejczyk, Kielce, parafia pw. św. Wojciecha
Ks. Karol Klusek, Kielce, parafia pw. św. Jadwigi Królowej
Ks. Damian Liwocha, Kielce, parafia pw. św. Wojciecha
Ks. Filip Korban, Kielce, parafia pw. Miłosierdzia Bożego
Ks. Łukasz Chowaniec, Jędrzejów, parafia pw. Trójcy Świętej
Ks. Tomasz Chowaniec, Jędrzejów, parafia pw. Trójcy Świętej
Ks. Michał Segiet, Moskorzew, parafia pw. św. Małgorzaty, powiat włoszczowski
Ks. Paweł Foderowicz, Kostomłoty, parafia pw. św. Andrzeja Boboli
Ks. Przemysław Majewski, Pierzchnica, parafia pw. św. Małgorzaty
Ks. Wojciech Czerwik, Tczyca, parafia pw. św. Idziego, powiat miechowski
Ks. Mateusz Magiera Tczyca, parafia pw. św. Idziego
Ks. Piotr Grzegorzek, Żmiąca, parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, powiat limanowski
Ks. Mateusz Mastalerz, Wielogłowy, parafia pw. Wniebowzięcia NMP, powiat nowosądecki
Ks. Damian Nowak, Koniecpol, parafia pw. św. Michała Archanioła, powiat częstochowski
Ks. Wojciech Rutczyński, Szczekociny, parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła, powiat zawierciański
Ks. Nikodem Wawrzyniak, Dłużec, parafia pw. św. Mikołaja i Wawrzyńca, powiat olkuski

Dodaj ogłoszenie