Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego detergenty są niebezpieczne? I jak łatwo znaleźć dla nich zamienniki?

KATARZYNA SOWA / ekobabki
To fakt. Przyszło nam żyć w ciężkich czasach. Niemal wszystko, co jemy, nosimy, wąchamy, w czym się kapiemy, czym pierzemy, jest silnie modyfikowane i „ulepszane” przez ludzką rękę. Jak często, obracasz butelkę, żeby przeczytać skład, ale jego długość i naukowe brzmienie składników od razu Cię skutecznie odstraszają? Czy istnieją bezpieczne alternatywy dla sklepowych detergentów?

Skomplikowane składy na etykietach sklepowych detergentów mogą przerażać. Często pod tymi skomplikowanymi nazwami kryje się szereg szkodliwych, niejednokrotnie toksycznych substancji. To nimi obciążamy nasz organizm i środowisko. O czym tak właściwie mowa?

Detergenty – nasze błogosławieństwo czy przekleństwo?

Czym tak właściwie są detergenty? To nic innego jak związki chemiczne będące aktywnymi elementami środków czyszczących przeznaczonych głównie do odkażania, wybielania, nabłyszczania i przede wszystkim usuwania brudu. Są składnikami praktycznie całej chemii domowej. Począwszy od proszków do prania, płynów do mycia naczyń czy podłóg, a skończywszy na szamponach, płynach do rąk czy pastach do zębów.

Są groźne dla naszego zdrowia i środowiska. Co więcej, producenci prześcigają się w wymyślaniu i dodawaniu coraz to nowych substancji o jeszcze silniejszym i bardziej skoncentrowanym działaniu. Te, których najbardziej powinniśmy się obawiać to:

  1. Związki chloru -zdecydowanie najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia i powodujące poważne szkody dla otaczającego środowiska. Działają silnie drażniąco na drogi oddechowe, skórę i oczy.
  2. Triclosan – środek antybakteryjny i grzybobójczy. Znajduje się w większości produktów, począwszy od proszków do prania po, UWAGA, pasty do zębów. Jest substancją rakotwórczą! Co ciekawe, substancja ta zostaje stopniowo ograniczana i wycofywana z kolejnych produktów.
  3. Syntetyczne zapachy – tworzone w laboratoriach, często są pochodnymi ropy naftowej i według najnowszych badań są częstymi przyczynami alergii.
  4. Sztuczne barwniki – mają ogromne działanie alergenne a w otaczającym środowisku trudno ulegają biodegradacji.

Pamiętajmy, że nasze ciała mają zdolności magazynujące te substancje. Nawet jeśli teraz nie widzimy żadnych skutków ubocznych ich działania, nie możemy być pewni, że w przyszłości nie pojawią się następstwa: ciężkie alergie i astma.

Cała chemia domowa do wyrzucenia?

Absolutnie nie zachęcamy do wyrzucenia pełnych, jeszcze przydatnych do użytku detergentów. Zachęcamy do przemyślanych zakupów. Jest coraz więcej firm oferujących całą gamę chemii domowej w naprawdę z rzetelnym składem. Co więcej, to polskie małe firmy, start-upy, które dbają o to, by ich produkty były w 100% naturalne i ekologiczne. By cały proces ich tworzenia odbywał się w zgodzie z naturą i był całkowicie biodegradowalny.

Co robić, żeby było bardziej eko?

Czytaj składy. Wybieraj marki oznaczone certyfikatami potwierdzającymi bezpieczeństwo ich stosowania. Szukaj oznaczeń:

  • ECOCERT,
  • Ecolabel,
  • ICEA,
  • BDIH.

To specjalne certyfikaty wydawane przez niezależne międzynarodowe stowarzyszenia, których głównym celem jest kontrolowanie jakości kosmetyków od początku ich produkcji aż do momentu pojawienia się na półkach sklepowych.

Dla tych najbardziej nieufnych i zdeterminowanych, polecamy wziąć sprawy w swoje ręce i po prostu zacząć bawić się, tworząc środki domowej czystości. Zaufaj - to świetna zabawa i najlepsza gwarancja.

Dom to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu. Tu odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną, relaksujemy się, śpimy. Zadbajmy o to, by otaczało nas jak najmniej szkodliwych substancji chemicznych. Tym samym, uczmy dzieci rozsądnego i zdrowego podejścia do życia.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dlaczego detergenty są niebezpieczne? I jak łatwo znaleźć dla nich zamienniki? - Gazeta Krakowska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie